Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Murki oporowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Murki oporowe

Dwububajki 02:50, 30 mar 2012

Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 13
moni 21:37, 31 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
ładne to ale tanie nie jest. i pracochłonne
____________________
Mona
tomgroch 22:40, 03 kwi 2012

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Dwububajki

Możecie układać wyższe murki na sucho i wcale nie muszą być nachylone. Głównie jest to kwestia użycia odpowiedniego materiału. Nie wiem gdzie mieszkacie i do jakiego kamienia macie dostęp ?
My mamy sporo murków, także 1 m i trochę wyższych, bez żadnych fundamentów i zaprawy. Zajrzyj do naszego wątku ( Nasz ogród - Kasia i Tomek z Radkowa), aktualnie jest tam mała relacja z powstawania murków . Są też zdjęcia starszych murków.
My budujemy murki z piaskowca, bo mamy go wszędzie wokół i jest super !

Tomek
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
kapka 10:42, 20 kwi 2012

Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 10
dzień dobry. czytałam 'gdzieś' że przed nasypaniem ziemi do podwyższonej rabaty, powinnam ochronić murek folią. mój murek jest z betonowych bloczków. i właśnie o tą folię się rozchodzi. czy to powinna być ta gruba folia z kubełkami? czy może być zwykła czarna folia? pan w leroy marlin powiedział najpierw, że po co mi wogóle folia. potem, że folię żeby była szczelna to trzeba przykleić jakoś do tego murka. i zaproponował że lepiej pomalować murek takim czarnym śmierdziuchem, jakim maluje się fundamenty. jak wy chronicie murki przed nasypaniem ziemi?
Sebek 21:05, 21 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
W tym roku wkopałem membranę, ale przy murze domu - ona będzie osuszać ścianę - tutaj jest potrzebna

Przy kamieniach folii żadnej nie trzeba.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kapka 22:34, 21 kwi 2012

Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 10
Sebek napisał(a)
W tym roku wkopałem membranę, ale przy murze domu - ona będzie osuszać ścianę - tutaj jest potrzebna

Przy kamieniach folii żadnej nie trzeba.


czyli przy betonowych bloczkach (oraz wszystkich nasiąkliwych materiałach) należy zastosować membranę wytłaczaną, czyli to? --> http://www.muratorplus.pl/technika/hydroizolacje/membrany-wytlaczane-folie-kubelkowe_56869.html ok. to tak zrobie. w tym artykule jest dokładny opis jak należy łączyć taką folię. może się komuś jeszcze przyda. dzięki bardzo Sebek
Sebek 10:40, 22 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
kapka napisał(a)

W tym roku wkopałem membranę, ale przy murze domu - ona będzie osuszać ścianę - tutaj jest potrzebna

Przy kamieniach folii żadnej nie trzeba.


czyli przy betonowych bloczkach (oraz wszystkich nasiąkliwych materiałach) należy zastosować membranę wytłaczaną, czyli to? --> http://www.muratorplus.pl/technika/hydroizolacje/membrany-wytlaczane-folie-kubelkowe_56869.html ok. to tak zrobie. w tym artykule jest dokładny opis jak należy łączyć taką folię. może się komuś jeszcze przyda. dzięki bardzo Sebek


Nie - przy tym murku nie dawaj, nie jest to potrzebne Jeśli murek jest przy domu to daj przy domu membranę.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
tomgroch 22:00, 25 kwi 2012

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Jeśli jest to murek murowany lub z lanego betonu, to musi mieć odwodnienie - inaczej popęka, lub nawet się rozleci. Chyba, że jest niski i nic nie trzyma ?
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
kapka 17:53, 03 maj 2012

Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 10
tomgroch napisał(a)
Jeśli jest to murek murowany lub z lanego betonu, to musi mieć odwodnienie - inaczej popęka, lub nawet się rozleci. Chyba, że jest niski i nic nie trzyma ?


tak murek jest murowany, jest wylany fundament, na to bloczki zalewane betonem .wewnątrz jest zbrojony prętami. wysokość murka 40-55 cm. będzie wypełniony ziemią i obsadzony roślinami. wiem że przed zimą muszę go osłonić od góry żeby nie popękał. chciałam go poryć drewnianymi deskami i stworzyć siedzisko/ławkę. ale jak go zabezpieczyć pod tymi deskami żeby nie 'brał' wody, to nie mam pojęcia. przecież nie tą smołą. impregnaty do betonu też nie dają pewności. chyba przykryję go gotowymi betonowymi elementami, takimi jakie stosuje się na ogrodzeniach murowanych. a tu jeszcze podpowiadasz że odwodnienie.

czyli podsumowując:
- izolacja pionowa (ścianki od wewnątrz)
- izolacja pozioma (górna powierzchnia)
- odwodnienie?
Joanka 22:25, 12 maj 2012


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies