Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Stosowanie nawozu Rosahumus

Pokaż wątki Pokaż posty

Stosowanie nawozu Rosahumus

Iwcia 09:03, 25 wrz 2014

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Zakupiłam ten specyfik i chciałabym poprawić strukturę gleby na rabacie, która jest wysypana granitowym kamyczkiem. Czy po polaniu ziemi tak wyściółkowanej nie staną się te moje kamienie bure?
____________________
Mój przyszły ogród
waldek727 13:19, 26 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
anetkaZ napisała:
U mnie po rosahumusie nie było efektów, dla widocznego rezultatu używałam tylko na połowie grządek

Aneto.
Ile razy w sezonie wegetacyjnym zasilasz glebę rosahumusem?
Od ilu lat aplikujesz do gleby kwasy humusowe?
Jakie parametry sprawdzałaś i porównywałaś dochodząc do wniosku iż brak jest efektów jego oddziaływania na glebę?

anetkaZ napisała:
W tym roku użyłam Humusu Active- też ekologiczny i ma mikroorganizmy i próchnicę i już widzę poprawę.

Nie wiem czy jesteś zorientowana co tak naprawdę kupiłaś. Jeżeli nie, to ja Ci to przedstawię:
Humus Active zawiera:
- 90% substancji organicznych w postaci:
- próchnicy (zawarta w kompoście)
- pozytywnych mikroorganizmów [azotobakter, nitrosomonas, bakterie fotosyntetyzujące, pozytywne pałeczkowce i grzyby] (wszystkie bakterie i grzyby występujące w kompoście)

- minerały ilaste (zawarte w kompoście)
- składniki pokarmowe: Azot (N)min: 0,02 %, Fosfor (P2O5) min: 0,3 %, Potas (K2O) min: 0,55 %, Wapń (Ca) min: 0,30 %, Magnez (MgO) min: 0,05 %, Żelazo (Fe) min: 500 mg/kg, Mangan (Mn) min: 15 mg/kg, Cynk (Zn) min: 3 mg/kg, Miedź (Cu) min: 1 mg/kg. (zawarte w kompoście)
- krzemionkę koloidalną.(zawarta w skrzypie polnym lub bentonicie)

Próchnica i Pozytywne Mikroorganizmy zawierają:
- 55% kwasów humusowych w tym:
- 45% kwasy huminowe
- 5% kwasy fulwowe
- 5% huminy i ulminy
Są to frakcje związków próchnicznych, a więc zawarte w kompoście)
- oraz
- białka glebowe zawarte w kompoście
- substancje wzrostowe [witaminy, auksyny i kwasy organiczne]. zawarte w kompoście
- celulozę, polisacharydy, tłuszcze roślinne i ligliny. zawarte w kompoście

,,Bogatemu wszystko wolno".
Za 40 zł kupiłaś 2l wyciągu z kompostu.
Nie prościej było zajrzeć tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/4179-skoncentrowany-wyciag-z-kompostu-anhk
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 13:44, 26 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587


Iwcia napisała:
Zakupiłam ten specyfik (rosahumus) i chciałabym poprawić strukturę gleby na rabacie, która jest wysypana granitowym kamyczkiem. Czy po polaniu ziemi tak wyściółkowanej nie staną się te moje kamienie bure?


Iwcia.
Kwasy humusowe zawarte w rosahumusie nie są żadnym specyfikiem. Są to podstawowe substancje zawarte w próchnicy, węglu brunatnym i kamiennym bytujące na Ziemi od milionów lat. My je w glebie swoich ogrodów tylko uzupełniamy.
Jeżeli polejesz ziemię i następnie ułożysz kamienie to nic się nie stanie. Natomiast zmoczone od góry na pewien czas mogą się nietrwale odbarwić.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Iwcia 14:58, 26 wrz 2014

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Jeżeli polejesz ziemię i następnie ułożysz kamienie to nic się nie stanie. Natomiast zmoczone od góry na pewien czas mogą się nietrwale odbarwić.
Tego się obawiałam. Dziękuję za odpowiedź
____________________
Mój przyszły ogród
ela_z 16:38, 02 lis 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
A czy jest sens podlac ziemie rosahumusem teraz po przekopaniu przed zalozeniem rabat?
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
MagdaK 16:47, 02 lis 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Ja podlewam, już od ponad miesiaca. Ziemia nieco się polepszy a wiosną znów będę podlewać Rosahumus
____________________
waldek727 22:57, 02 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
ela_z napisał(a)
A czy jest sens podlac ziemie rosahumusem teraz po przekopaniu przed zalozeniem rabat?

Elu.
Gdy gleba nie ma odpowiedniej warstwy próchnicznej to wzbogacanie jej rosahumusem zawsze będzie miało sens. Można go stosować nawet w grudniu, styczniu i w lutym ponieważ nie jest to nawóz pomimo tego, że zawiera trochę potasu i żelaza. Najprościej rzecz ujmując rosahumus polepsza i wzmaga aktywność mikroorganizmów. Większa aktywność mikroorganizmów ma znowu wpływ na bogatsze nasycanie gleby odchodami, enzymami czy śluzami. To z kolei stanowi lepiszcze dla drobnych jej składników zmieniając stopniowo strukturę gleby na gruzełkową. Porowata gleba natomiast lepiej zarządza przemieszczaniem się w niej wody i powietrza.
Reasumując.
Rosahumus ma bezpośredni wpływ na komfort życia mikroorganizmów glebowych i pośredni na strukturę i przewodnictwo gleby.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ela_z 05:26, 03 lis 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Waldku,
Dziekuje Ci za informacje. Na stronie rosahumus byla informacja o wiosennym, czerwcowym i jesiennym stosowaniu. Wiaze z tym preparatem duze nadzieje. Zobacze jak sprawdzi sie na mojej glinie.

____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Mirka 11:34, 03 lis 2014


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Gdzie kupić ten Humak też mam piaski i spróbować chcę
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
AgataBC 13:41, 03 lis 2014


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Mirka napisał(a)
Gdzie kupić ten Humak też mam piaski i spróbować chcę


Rosahumus (firmy Agrosimex-bo o tym tu piszemy) można kupić w sieci na ich stronie, bo w ogrodniczych jest drogi i nie wszędzie jest. A najlepiej dorwać jakiś sklep/hurtownie rolno-ogrodniczą. Ja kupuję 1 kg za 50zł. W ogrodniczym kosztuje 62-70zł/kg. Opakowanie 200g ok.25zł. W rolnym płace 18zł.

link do sklepu: http://sklep.agrosimex.pl/rosahumus-nawoz-poprawiajacy-zyznosc-gleb-1kg.html
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies