Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Stosowanie nawozu Rosahumus

Pokaż wątki Pokaż posty

Stosowanie nawozu Rosahumus

Sarahcon 14:25, 08 sty 2015


Dołączył: 14 cze 2014
Posty: 60
Wiosną planuję posadzenie w rzędzie kilkunastu tui szmaragdowych i kupiłam już rosahumus. Jak najlepiej go użyć? Wlać do dołka gdzie będzie posadzona roślina, czy może polać ją zaraz albo po pewnym czasie od wsadzenia? Jak radzicie?
____________________
Aneta - Moje marzenie
Gardenarium 15:39, 08 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej to do dołka wsypać próchnicy lekko kwaśnej, innej ziemi do iglaków - wyjdzie lepiej i taniej.

Na jedną tuję musisz wylać przed sadzeniem około 5-6 litrów cieczy z rozpuszczonym rosahumusem, potem powtórzyć za miesiąc to samo i potem znowu na jesieni, ale to nie da tego samego co normalne wzbogacenie gleby próchnicą. Najwyżej potem podlewaj a przed sadzeniem raczej inaczej zadbaj o żyzność gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sarahcon 15:44, 08 sty 2015


Dołączył: 14 cze 2014
Posty: 60
Też chcę ziemię do iglaków dodać ale jeszcze dodatkowo myślałam o rosahumus. Nie chce też "przedobrzyć"
____________________
Aneta - Moje marzenie
Sarahcon 15:48, 08 sty 2015


Dołączył: 14 cze 2014
Posty: 60
Super, dziękuję Danusiu za radę
____________________
Aneta - Moje marzenie
Gardenarium 15:54, 08 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przedobrzysz bo materia organiczna typu kompost czy próchnica mają to do siebie, że nie przedawkujesz Ja bym szła w kompost, to się mierzy masą, objętością, to widać i roślina to od razu czuje jak się zakorzenia Po prostu "Żarcie".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KOMAS 16:49, 08 sty 2015

Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 7
Jest fajny granulat który sie pod korzeń daje. Działa przez 4 lata
Gardenarium 18:12, 08 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Granulat granulatem ale najważniejsza jest żyzność samej gleby, struktura i inne właściwości, granulat tego nie zapewni. Nie samymi nawozami roślina żyje przecież.
Najważniejsze dla rośliny jest właściwe przygotowanie przed sadzeniem i sadzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 18:53, 08 sty 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Myślę, że należy wspomnieć o poprawie struktury i sorpcji gleby. To mają być nasadzenia wieloletnie, a suplementy typu Rosahumus, Bio Active i inne, mimo że są bardzo dobre to tylko kwasy huminowe lub inne dodatki i jako takie nadają się pod uprawy krótkoterminowe. Należy je stosować wielokrotnie /3 - 6x/ w sezonie, co jednocześnie podraża prowadzenie takiej uprawy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KOMAS 19:04, 10 sty 2015

Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 7
Do nasadzeni wieloletnich polecałbym produkt w granulacie, jeśli chodzi o kwasy huminowe.
Gardenarium masz racje mówiąc o strukturze gleby, żyzności gleby.
Jeśli chodzi o ten granulat to nie jest on nawozem. Zawiera kwasy huminowe a jak każdy wie kwasy huminowe wchodzą w skład próchnicy.
Gardenarium 17:11, 11 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie, wszystko zależy w co kto wierzy i ile ma funduszy. Kompost robisz sam a granulaty musisz kupić. Jak masz hektar do obsadzenia, szkoda kasy a kompost mam kilka hałd za darmo. w dołek dajesz wór kompostu i po sprawie. Każdy jest zadowolony, i drzewko i ogrodnik.

Z piachu przy pomocy garstki granulatu niewiele zrobisz na wstępie, a w podłożu z kompostem owszem. Oprócz poprawy żyzności jest też poprawa właściwości sorbcyjnych gleby, która lepiej zatrzymuje wodę. Jest to dla rośliny bardziej korzystne niż garstka kwasów huminowych choćby, ale w "proszku". Ja tam wierzę w kompost i stosuję go.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies