Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Złe dobrego początki, mam nadzieje :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Złe dobrego początki, mam nadzieje :)

agniecha973 10:02, 02 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Hej, wpadam do mojej najbliższej sąsiadki i witam się oficjalnie na wątku.
Nie umiem ogarnąć projektwania więc niewiele w tej kwestii pomogę. Mogę tylko przegłosować na tak lub nie coś co ktoś stworzy.
Moje propozycje są takie:
1. zabrałabym się za ogólne wytyczenie rabat na całej działce, na rysunku oczywiście. Chodzi o to, zeby pomyśleć o całym układzie ogrodu i wtedy dopiero zabrać się za ten fragment, bo na razie wydaje mi się on taki rzucony jako punkt i nie widzę jak go później połąćzysz z resztą ogrodu. Masz na to pomysł?
2. Jeśli lubisz ogrody naturalne, to może ten kącik zadumy trochę mniej symetrycznie zrobić, co? Np. z jednej str,dodać jeszcze jedną brzozę, albo i dwie i rozciągnąć jedną stronę bardziej, np. tą biegnącą w stronę warzywnika?
3. Byłaś u Gosi w Kubusiowie? Moze coś sobie podglądniesz i dopasujesz? http://www.ogrodowisko.pl/watek/470-kubusiowo?page=430
4. Kiedy ta kawka (herbatka jak dla mnie )?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Olasta 13:28, 02 maj 2013


Dołączył: 16 gru 2012
Posty: 114
Tak myślałam żeby wzdłuż płotu do tego miejsca posadzić żywopłot z thuj. Już nawet przygotowałam sobie miejsce. Tam mam skarpe od tarasu więc nie ma miejsca na nic więcej. Ten zakątek ma mi jakoś oddzielić ogród od reszty gdzie mam już warzywnik i sadzik malutki Tak myślałam żeby po drugiej stronie przy płocie też coś zaplanować. Mniej więcej do tej samej wysokości mam posadzodzone szmaragdy, a dalej maliny. Musze te maliny jakoś oddzielić, ale jeszcze nie wiem jak.

A herbatka w każdej wolnej chwili

Ja ten tydzień mam trochę luźniejszy, więc zapraszam, może w sobote?
____________________
Ola - Zle dobrego poczatki - mam nadzieje
agniecha973 00:00, 04 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ola, sobota to dzień święty dla domu i ogrodu, więc ja raczej w którąś niedzielę wolałabym.
Coś porobiłaś w ogrodzie? Coś się wyklarowało jeśli chodzi o rabatę?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Gardenarium 09:21, 04 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosen nie sadź, brzozy są ok.

Musisz podejść do ogrodu całościowo, ja niestety nie mam zbyt wiele czasu na analizę Twojego ogrodu, ale trzeba to zrobić mniej więcej tak.



Powinnaś wyczyścić mapkę z tych liniii i wiem że jest tam chyba skarpa, więc w tym momencie mogę się mylić z moich schematem.

Postaraj sie zrobić czysty podkład do projektu, żeby nie było tych kresek i opisów, które przeszkadzają w zaplanowaniu ogrodu,

Między placykiem zabaw a domem można również dorobić jeszcze rabatę ozdobną.

Przy froncie, tam gdzie jest parking można zrobić rabatę żwirową, a za nią wyższe rośliny np. świerki serbskie. Na żwirku zaplanuj "rarytasy".

Różowe kółko na trawniku to rabata wyspowa z ładnym drzewem, a pod nim np hosty i żurawki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Olasta 09:22, 04 maj 2013


Dołączył: 16 gru 2012
Posty: 114
Tak masz rację z tą sobotą, u mnie też zawsze pracowita

Sadzę żywopłot z thuj, jak skończe to zrobie zdjęcia.
____________________
Ola - Zle dobrego poczatki - mam nadzieje
Olasta 10:22, 04 maj 2013


Dołączył: 16 gru 2012
Posty: 114
Gardenarium napisał(a)
Sosen nie sadź, brzozy są ok.

Musisz podejść do ogrodu całościowo, ja niestety nie mam zbyt wiele czasu na analizę Twojego ogrodu, ale trzeba to zrobić mniej więcej tak.

Postaraj sie zrobić czysty podkład do projektu, żeby nie było tych kresek i opisów, które przeszkadzają w zaplanowaniu ogrodu,


Dziękuję bardzo za prpopozycję Mam teraz jednak wyrzuty sumienia że zabrałam czas a nie przedstawiłam dobrze całości. Bo na części działki mam już posadzone drzewka owocowe. Mam też już tujki na płocioe przy wejściu i posadziłam teraz na płocie przy tarasie. Taras mam wyniesiony ok 1,5 m nad teren i do płotu z tej strony zostaje tylko wąskie przejście. Tu chciałam tylko tuje.
Przy placu zabaw nie chcę nic sadzić, bo dzieci mam małe i na pewno zrobią sobie tam swoje sprawy
Z tą moją rabatą miałam takii zamysł żeby oddzielić tą część wypoczynkową ogrodu od sadu i warzywnika. Po drugiej stronie myślałam zrobić podobnie. I tą część z tyłu zostawić jako taką własnie warzywno-owocową.

____________________
Ola - Zle dobrego poczatki - mam nadzieje
Olasta 10:33, 04 maj 2013


Dołączył: 16 gru 2012
Posty: 114
I musze mieć miejsce na maliny i jerzyny i truskawki i porzeczki i poziomki - dzieci mi podpowiadają. Ja się wychowałam w takim ogrodzie, gdzie było wszystko i chcialabym to odtworzyć, zmieścić 0,5 ha na 15 arach
____________________
Ola - Zle dobrego poczatki - mam nadzieje
agniecha973 11:05, 04 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ola, to może przenieś mniej więcej ten wzór rabat, które zaproponowała Danusia na pierwszą część ogrodu. Cos takiego



Na tyłach narysowałam brązowy chodniczek jako przejście do części sadowniczej. Podobają mi się od jakiegoś czasu zagłębione w ziemi płyty betonowe lub elementy drewniane, ale posadzone z przerwami a w tych przerwach np. macierzanka.
Pomyśl nad całym ukłądem jeszcze raz, bo to Ty znasz teren i najlepiej widzisz co gdzie pasuje.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Olasta 14:42, 04 maj 2013


Dołączył: 16 gru 2012
Posty: 114
Tak masz rację, tak zrobie.
Posadziłam dziś resztę thuj, jak na mnie wyszło równo.


Ławka też stoi


I moja rabatka przed domem jak spojrzeć z innej perspektywy to nie wygląda źle. Trochę mi zajęło znalezienie odpowiedniego miejsca


Z tym miejscem koło ławki najbardziej się boję dużych drzew - brzoza i jakieś iglaki, bo jak je posadze za blisko, to ławki nie będzie gdzie postawić za parę lat, jak za daleko to nie będzie zasisznego, zacienionego zakątka. Całą resztę wokół to jakoś metodą prób i błędów poustawiam, tyle pięknych rabat widziałam że coś na pewno wymyśle/skopiuje
Strasznie brakuje mi drzew na mojej działce.
Brzozę mam już wybraną i zatwierdzoną przez szefową, teraz jeszcze tylko iglaczka. No tak ale jedną tą brzozę czy dwie.
____________________
Ola - Zle dobrego poczatki - mam nadzieje
Gardenarium 08:25, 09 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A może sad i warzywnik oddziel w prosty sposób jedną linią i zrób formalny strzyżony żywopłot, który podzieli częśc użytkową od ozdobnej przy tarasie?
W przejściu zrobisz bramę - łuk z grabów np. albo tunel różany z lawendą o stóp róż i powojników?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies