Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródkowy zawrót glowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródkowy zawrót glowy

TheMagda 10:20, 05 cze 2013


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 789
no i wygląda dużo lepiej

Ogród nabrał nowego wymiaru. Korę czerwoną wybierz całkiem bo strasznie daje po oczach
____________________
Magdalena: Moje ogrodowe przedbiegi PART I : planowanie ogrodu Piszę zawsze w krótkich żołnierskich słowach :D
AgnieszkaW 00:34, 06 cze 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj, dawno u ciebie nie byłam, a tu takie zmiany. Korę czerwoną wywal, bo pachnie kiczem (sorry za szczerość). Dołóż floksów szydlastych w liliowym kolorze, żagwin też liliowo-niebieski, astry alpejskie liliowe, białe, w żwirku posadż niskie goździki lub krwawnik żeniszkowaty (szare listki, kwitnie biało), lawendę hidcote blue compacta (musi być koniecznie niska!). Pisałam ci wcześniej, żebyś posadziła grupę berberysów "Admiration" (ale grupę 5-7, nie jeden) dla koloru, żurawka na skalniak troszkę za masywna. Widzę, że luibisz dużo żółci, szczególnie w iglakach, ja za nią akurat nie przepadam, ale ona dobrze wygląda z niebieskim, fioletem, srebrem, bielą. By uspokoic kompozycję, można zrezygnować w ogóle z koloru czerwonego (wtedy berberysów nie) i pójść w szarości, biele, limonkę, niebieski, fiolet (wtedy koniecznie trawa miskant morning light), ale będzie troszkę smutno. W urządzaniu ogrodu musisz wiedzieć, czego chcesz, co Ci się podoba i być w tym konsekwentna. Poddałam ci kilka propozycji, jak zwykle wybór należy do ciebie. Po małej korekcie będzie fajnie. A jeśli ci się w ogóle skalniak nie podoba (takie odniosłam wrażenie po Twojej odpowiedzi Danusi) to...nie brnij w to, lecz zmień póki możesz.
Danusia dobrze radzi, by podsadzać iglaki na pniu większymi kępami jednakowych roślin, ale nie w koło, tylko jakoś tak bardziej naturalnie. To zawsze dobrze wygląda, np. jeśli wrzosy, to przynajmniej 15-20-30 sztuk w trzech odmianach - to robi efekt. Po prawej stronie, tam, gdzie była czerwona kora, rzeczywiście pasują dwa świerki glauca globosa na pniu (razem byłyby trzy na skalniaku). U mnie są posadzone berberysy admirationy właśnie pod tym świerkiem, wygląda nieźle. Z tyłu, zamiast płotu, może być też żywopłot cięty np. z choiny kanadyjskiej. Niepotrzebnie boisz się niskich bylin, one również potrafią zdobić liśćmi po kwitnieniu. Weź rady Danusi do serca i wykorzystaj, moje - jeśli chcesz. Uda się na pewno. Pozdrawiam

PS
Weź jeszcze pod uwagę wymagania roślin
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Katarzynka604_ 11:27, 06 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Tak mnie coś dzsiaj a jakby ta "usypana" część skalniaka zmniejszyć do trawnika i zostawic tylko to co jest z tyłu na skarpie? czyli polaczyc ta czesc płaska razem ze skarpą?

a z tyłu taka zrobic skalniak/skarpe zaokraglona polaczona z rabata pod płotem ( to tylko takie przykladowe nasadzenia)



czy lepiej zostawic ten mój skalniak tylko dosadzic tych skalniakowych roslin ???
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 15:35, 06 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AgnieszkaW napisał(a)
Witaj, dawno u ciebie nie byłam, a tu takie zmiany. Korę czerwoną wywal, bo pachnie kiczem (sorry za szczerość). Dołóż floksów szydlastych w liliowym kolorze, żagwin też liliowo-niebieski, astry alpejskie liliowe, białe, w żwirku posadż niskie goździki lub krwawnik żeniszkowaty (szare listki, kwitnie biało), lawendę hidcote blue compacta (musi być koniecznie niska!). Pisałam ci wcześniej, żebyś posadziła grupę berberysów "Admiration" (ale grupę 5-7, nie jeden) dla koloru, żurawka na skalniak troszkę za masywna. Widzę, że luibisz dużo żółci, szczególnie w iglakach, ja za nią akurat nie przepadam, ale ona dobrze wygląda z niebieskim, fioletem, srebrem, bielą. By uspokoic kompozycję, można zrezygnować w ogóle z koloru czerwonego (wtedy berberysów nie) i pójść w szarości, biele, limonkę, niebieski, fiolet (wtedy koniecznie trawa miskant morning light), ale będzie troszkę smutno. W urządzaniu ogrodu musisz wiedzieć, czego chcesz, co Ci się podoba i być w tym konsekwentna. Poddałam ci kilka propozycji, jak zwykle wybór należy do ciebie. Po małej korekcie będzie fajnie. A jeśli ci się w ogóle skalniak nie podoba (takie odniosłam wrażenie po Twojej odpowiedzi Danusi) to...nie brnij w to, lecz zmień póki możesz.
Danusia dobrze radzi, by podsadzać iglaki na pniu większymi kępami jednakowych roślin, ale nie w koło, tylko jakoś tak bardziej naturalnie. To zawsze dobrze wygląda, np. jeśli wrzosy, to przynajmniej 15-20-30 sztuk w trzech odmianach - to robi efekt. Po prawej stronie, tam, gdzie była czerwona kora, rzeczywiście pasują dwa świerki glauca globosa na pniu (razem byłyby trzy na skalniaku). U mnie są posadzone berberysy admirationy właśnie pod tym świerkiem, wygląda nieźle. Z tyłu, zamiast płotu, może być też żywopłot cięty np. z choiny kanadyjskiej. Niepotrzebnie boisz się niskich bylin, one również potrafią zdobić liśćmi po kwitnieniu. Weź rady Danusi do serca i wykorzystaj, moje - jeśli chcesz. Uda się na pewno. Pozdrawiam

PS
Weź jeszcze pod uwagę wymagania roślin


Dziękuje Ci kochana za tyle podpowiedzi i rad :* nawet nie wiem czy ja chce ten skalniak czy nie gdyby mi sie podobał robił takie wow to chyba bym go chciała ale on mi sie ciagle nie podoba wiec czasem zastanwiam sie czy nie lepiej byłoby bez niego
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AgnieszkaW 16:49, 06 cze 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Ja na tym Twoim skalniaku zrobiłabym chyba jedno wielkie wrzosowisko z akcentami pionowych i kilku płasakich iglaków (niewiele), do tego trochę traw, berberys Admiration, wrzośce, golteria rozesłana, kilka niskich azalii, ale jednakowych, sadzonych po trzy - pięć w grupie i to wszystko. Wszystkie wymienione rośliny sadzone w grupach. Moim zdaniem byłoby fajnie i "wow", stanowisko podobne dla kwasolubnych, nie przygotowywałabyś już gleby osobno dla wrzosów, osobno dla lawendy, tylko podsypała torfu kwasnego, piasku i przekompostowanej kory - w to wszystko sadzić, co teraz wymieniłam. Zawciąg nadmorski też lubi trochę kwaśno, a już go masz. Do wrzosów bardzo pasują podkłady kolejowe, które masz - pomyśl nad tym. Jeśli skalniak duży, to jeszcze wsadź trzy sztuki: 2+1 - w takiej konfiguracji brzozę szczepioną na pniu "Nana" - jest taka, ma śliczne maleńkie listeczki i robi "Wow" (sprawdź, jak wygląda szczepiona na pniu (do 1 m wys). Może być każda na różnej wysokości - nie zabiera miejsca, nie cieni, bo mała, a zdobi. Ja jej nie mam, bo ona lubi kwaśny torf, ale Finka chyba ma w ogrodzie.
To tyle, dałam ci do myślenia, pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Katarzynka604_ 22:21, 06 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
O rety Agnieszko no to mnie zabiłas tym pomysłem !! co robic? co robic? ale mam mętlik mogłoby być fajnie z tymi brzozami tylko mam nadzieje ze gdzies takie znajde bo jak tak na szybko zerknęłam to same jakies duze I co to znaczy konfiguracja 2+1? bo ja taka słabo znająca się to jakieś specjalnie ułożenie tych brzózek ? a ta roslina golteria to w necie ma jakies owoce to nie trujace bo ja mam dwójke malutkich dzeciaczków.. dzieki kochana dzieki
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 22:36, 06 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Zrobiłam sobie taki przykładowy o cos takiego ci chodziło ?



co byś Agnieszko zmieniła? co dodała ?

1 azalie
2 golteria rozesłana
3 iglak który juz jest
4 iglak ktory juz jest
5 2 iglaki na pniu
6 jałowiec blue star 2 szt?
reszta to wiadomo wrzosy
2 szt miskant
brzozy
za ta pierwsza brzoza zapomniałam dodac jest berberys zółty 5 szt
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 23:11, 06 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
nie wiem czy to o taka brzoze ci chodziło ae znalazłam szczepiona o nazwie Brzoza brodwkowata YOUNGII PA ale ma 160cm
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AgnieszkaW 23:45, 06 cze 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Dobra, wywal te brzozy, bo to zupełnie nie takie, o które mi chodziło (mi chodziło o brzozę karłową nana, szczepione na pniu widziałam w szkółce w Bielsku). Zamiast nich posadź kolumnowe wąskie jałowce, np. sentinel lub cisy "Wojtek", aby podnieść optycznie skalniak, by nie było tak płasko. Konfiguracja 2+1 znaczy: w jednym miejscu dwa obok siebie, w innym 1 sztuka. Azalie posadź w jednym miejscu 3, w drugim 5. Jeśli rosną tam jakieś jałowce płożące, to daj je na brzeg skalniaka, by się "wylewały". Brakuje mi takiego właśnie w miejscu między 1 a 2 z prawej strony. Miskant raczej tu za wysoki, chodzi o niższe trawki w większej ilości. Poszukaj wrzosowiska na forum chyba u Kapiasów (Sebek był i robił zdjęcia). Zobaczysz, jak się tam zestawia rośliny na wrzosowisku z trawami (polecam turzyce oraz sesleria nitida. Nie zapomnij o wrzoścach.
Nanieś te korekty i pokaż. Myślę, że jest duuużo lepiej, ale to Ty wybierasz i Ty urządzasz ogród i tobie ma się podobać - pamiętaj.
Jak zrobiłaś ten projekt, to zauważyłaś, że większe grupy roślin dają efekt?

Ps niestety owoce golterii mogą być trujące. Cis także

Nie mogę Ci poświęcać aż tak dużo czasu i komentować każdego Twojego kroku ogrodniczego. Dałam Ci już wiele wskazówek, musisz troszkę sama pokombinować. Pozdrawiam, życzę owocnej pracy
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Katarzynka604_ 08:59, 07 cze 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AgnieszkaW napisał(a)
Dobra, wywal te brzozy, bo to zupełnie nie takie, o które mi chodziło (mi chodziło o brzozę karłową nana, szczepione na pniu widziałam w szkółce w Bielsku). Zamiast nich posadź kolumnowe wąskie jałowce, np. sentinel lub cisy "Wojtek", aby podnieść optycznie skalniak, by nie było tak płasko. Konfiguracja 2+1 znaczy: w jednym miejscu dwa obok siebie, w innym 1 sztuka. Azalie posadź w jednym miejscu 3, w drugim 5. Jeśli rosną tam jakieś jałowce płożące, to daj je na brzeg skalniaka, by się "wylewały". Brakuje mi takiego właśnie w miejscu między 1 a 2 z prawej strony. Miskant raczej tu za wysoki, chodzi o niższe trawki w większej ilości. Poszukaj wrzosowiska na forum chyba u Kapiasów (Sebek był i robił zdjęcia). Zobaczysz, jak się tam zestawia rośliny na wrzosowisku z trawami (polecam turzyce oraz sesleria nitida. Nie zapomnij o wrzoścach.
Nanieś te korekty i pokaż. Myślę, że jest duuużo lepiej, ale to Ty wybierasz i Ty urządzasz ogród i tobie ma się podobać - pamiętaj.
Jak zrobiłaś ten projekt, to zauważyłaś, że większe grupy roślin dają efekt?

Ps niestety owoce golterii mogą być trujące. Cis także

Nie mogę Ci poświęcać aż tak dużo czasu i komentować każdego Twojego kroku ogrodniczego. Dałam Ci już wiele wskazówek, musisz troszkę sama pokombinować. Pozdrawiam, życzę owocnej pracy


Nie no brzozy musza być tylko musze je gdzieś znalezc moze w jakiejś szkółce na necie znajdę

Szkoda ze ta golteria moze byc trujaca bo bardzo to ładne No z tymi grupami roślin to prawda ale czasem to tak ciężo coś samemu wymyślić ja ten skalniak już 4 rok robię!!! całe lato co roku tylko na skalniaku siedze a reszta ogrodu zaniezbana wierz mi , ze mysle duzo sama rano wstaje myse o skalniaku w ciagu dnia patrze i mysle zasypiam mysle nawet w nocy mi sie sni haha ale ten Twój pomysł moze byc fajny tylko co innego zrobic sobie to w programie a co innego na zywo mam nadzieje ze w koncu cos sie uda Dziekuje ci bardzo
zrobiłam taki szkic miedzy wrzosami trawki

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies