Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Gardenarium 07:27, 15 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podlewać, zrosić wieczorem, usunąć szmatę jeśli jest.
Opryskać preparatem przędziorkobójczym. Powtórzyć za 2 tyg.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MalgorzataKo... 12:47, 23 lip 2015

Dołączył: 23 lip 2015
Posty: 1

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choroby i szkodniki iglaków

Szanowna Pani Danusiu, drodzy forumowicze

Na moim świerku pojawiły się zażółcenia- dotyczy to tylko końcówek gałęzi. Zdrowe są tylko gałązki na samym szczycie drzewka. Tuż obok rośnie identyczny świerk-jest piękny i cały zielony więc to chyba nie są problemy z glebą.


Jak mu pomóc?
Gardenarium 12:47, 23 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choroby i szkodniki iglaków

Szybko obciąć te przyrosty, opryskać środkiem grzybobójczym. Może tutaj ktoś podpowie jakim najlepiej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 17:33, 27 gru 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kabriolina_sf

Piszesz o 'pozostałościach zbrązowiałych igieł'. Jak wyglądają: są odgryzione czy odpadają w całości od gałązki? Jeśli odpadają oznaczałoby to chorobę grzybową, natomiast odgryzione - szkodnika. Jeśli możesz pokaż obrazek.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kabriolina_sf 00:29, 29 gru 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Mazan napisał(a)
Kabriolina_sf

Piszesz o 'pozostałościach zbrązowiałych igieł'. Jak wyglądają: są odgryzione czy odpadają w całości od gałązki? Jeśli odpadają oznaczałoby to chorobę grzybową, natomiast odgryzione - szkodnika. Jeśli możesz pokaż obrazek.


Pozdrawiam


Jutro zobaczę czy są jakieś ślady obgryzienia. Postaram się zrobić zdjęcie (mam telefon zastępczy o ograniczonych możliwościach, więc nie wiem czy mi się uda).

Pozdrawiam
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
kabriolina_sf 12:05, 29 gru 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Patrzyłam wnikliwie. Nie ma śladu żadnych zębów
Igły zaczynają po prostu żółknąć, potem brązowieją a na koniec odpadają.
Ponawiam moje pytanie: Czy profilaktycznie mogę popsikać antygrzybem?
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Gardenarium 12:19, 29 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To raczej szkodnik a nie grzyb.

Profilaktyka to zapobieganie, a tutaj już się stało, trzeba działać interwencyjnie a nie profilaktycznie

Nie można popsikać, bo w zimie się nie psika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kabriolina_sf 21:16, 29 gru 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Wiesz Danusiu zaczęłam się tak zastanawiać i analizować otoczenie. W wakacje sąsiadom zżółkła tuja, potem cis na moim klombie pożółkł, a potem jest mój świerk. Dalej jest jodła kaukaska, która też nie wygląda ciekawie. Jest taka wyblakła. Ale ona to dzięki psom i ich podsikiwaniu nie za dobrze sobie radzi.
A może ten świerk też został podsikany i teraz odchorowuje.

To co teraz mam robić interwencyjnie ? Czekać na wiosnę?
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Gardenarium 10:49, 30 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz to bym radziła wytrząsnąć te stare igły, które skupiają się w takich "kołtunach" - niech spadną i zbierz je ile się da. Nie pryskaj, bo to nic nie da. Może w tych starych igłach są jakieś formy larw, czy jaja, więc jeśli je usuniesz to tylko na dobre wyjdzie.

A może to spadanie igieł związane jest z zagęszczeniem i to po prostu musi być. Nowe igły są zdrowe?

Ten świerk jest podatny na przędziorka. dlatego nie lubię i nie sadzę już tych świerków.

Popatrz po tych grafikach, może znajdziesz coś podobnego. Czekamy, co powie Mazan.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:51, 30 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze tutaj są lepsze zdjęcia

Obejrzyj dokładnie grafiki, może już ktoś miał taki problem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies