Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Pwl 14:34, 08 paź 2014


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Można go "podkrzesać" od dołu z nieładnych gałęzi, tylko trzeba z tym uważać. Czasem może od tego
mocno chorować. A traci igły tak jak piszecie z niedoboru światła. Pod świerkiem możesz spróbować
dać coś płożącego Na zdjęciu wcale aż tak źle nie wygląda ładny jest
____________________
paweł
Gardenarium 14:34, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można usunąć znowu ten drugi z prawej i pilnować, ale to jest wysoko, więc nie za bardzo da się go tak ciągle pilnować.

Jest dwa wyjścia, uciąć drugi przewodnik a ten się zabuduje, albo pozostawić, podkrzesać od dołu, tak jak pisze Paweł. Gubienie igieł z powodu ciasnoty to jedno, jednak może to być drugi - poważniejszy problem na jaki cierpią te świerki.

To przędziorek sosnowiec, który szczególnie upodobał sobie świerk biały (zwłaszcza Conica) i świerk kłujący (srebrny).
Może pomóc Talstar 10 EC, Karate 2,5 EC - opryski maj-czerwiec i przełom lipiec-sierpień.

Przyjrzyj się spodniej stronie igieł pod lupą, czy nie zauważasz tam delikatnej pajęczynki i małych owadów? Wiem, że masowo mogą zgubić prawie wszystkie igły.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:30, 08 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wioletta napisał(a)
Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w doradzeniu, jak mogłabym ratować mojego świerka kującego. Jeszcze latem wyglądał dobrze, ale w zimie i teraz coraz bardziej marnieje. Od doły gałązki mu brązowieją i ogólnie wszystkie opadają w dół. Podejrzewam, iż wina może leżeć w moim piesku. Ostatnio widziałam jak go opsikiwał. Od razu otoczyłam go płotkiem na razie prowizorycznie, aby pies więcej go nie obsikiwał.
Planowałam go przesadzić dalej od rabaty- bardziej na środek ogrodu, bo wydaje mi się,że za pare lat takie duże drzewo przed rabatą nie bedzie dobrze wyglądało. Teraz moje pytanie, czy drzewo w takim stanie mogę przesadzać? Czy najpierw je ratować i jak? Czym opryskać?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:31, 08 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wcześniej w innym watku ktoś dodał takie objawy, które zostały zdiagnozowane jako brunatnienie igieł świerka, groźna choroba grzybowa. Popatrz na objawy

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1910-rozpoznawanie-chorob-i-szkodnikow?page=12

Jeśli jednak podejrzewasz, że to brązowienie jest akurat na wysokości, jakiej pies go potraktował moczem, to obetnij mu dolne piętra brzydkich gałęzi ochroń przed niszczycielską działalnością i podlej obficie, żeby mocz rozpuścić oraz dać świerkowi wilgoci jeśli ma sucho.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:31, 08 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popatrz jak go podciąć tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1202-swierk-klujacy-picea-pungens

One poza tym są podatne na przędziorki, sprawdż czy on ich nie ma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:23, 13 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklejam z działu nasze ogrody:

asiha napisał(a)


świerk inversa posadzony w maju 2014roku. Od jesieni wygląda mi niewyraźnie, zżółkłe końcówki, opadające igły. Czy to choroba, czy da się uratować..?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 20:58, 13 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Szkoda, że nie ma zbliżeń. Nie widać przez to czy jest to atak patogena, szkodnika czy też choroba fizjologiczna. Zima była ciepła, a wiosna wczesna - ataki szkodników widzę codziennie tuż za płotem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 17:47, 14 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiha

Myślę, że jest to brązowienie/brunatnienie igieł świerka. Preparaty na tego grzyba to Topsin lub Sportak Alpha.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 07:23, 15 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Damian25 napisał(a)
Witam.

Czy te drzewka po prostu usychają czy to coś bardziej poważnego jak zaradzić czego użyć ?




Zapewne mają matę p. chwastom pod kamyczkami, to nie są dobre warunki dla korzeni
Zapewne mają szkodniki - przędziorki, co powoduje opadanie i zasychanie igieł, dlatego ten świerk jest u mnie w niepolecanych

Zapewne za mało wody, stąd dodatkowo pogłębia się efekt zasychania

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 07:24, 15 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Damian.
A co może być bardziej poważnego od uschniętego drzewa?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies