Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

aterus 10:53, 02 maj 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
We wrześniu ubiegłego roku w moim ogrodzie przybyło kilka świerków kłujących (wysokości około 120-140). Drzewka były kopane z gruntu i posadzone w workach jutowych. Obecnie wszystkie wyglądają znakomicie poza jednym. Końcówki pędów (2-3 cm) pięknie wybarwionego na błękitny kolor świerka stały się zielono-żółte. Gdzieś przeczytałem, ze powodem mogą być podwinięte korzenie lub za wysokie posadzenie drzewka.
Czy to dobra diagnoza? Co teraz robić?
1. czekać na rozwój wypadków i przyrost nowych pędów?
2. wykopać drzewo, wyjąć z worka (wyprostować ewentualnie zgięte korzenie) i posadzić jeszcze raz głębiej w gruncie?
3. poczekać z tą operacją do jesieni?

A może przyczyna żółknięcia końcówek jest inna?
____________________
Gardenarium 19:45, 02 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba wkleić zdjęcie tego świerka i jego objawów, bo to jak orzekanie o chorobie pacjenta bez widzenia się z pacjentem. Przyczyn może być sporo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 20:26, 04 maj 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51


Przebarwienia nie są drastyczne. Kolor końcówek pędów z błękitnego zrobił się seledynowy.
Na zdjęciu jest przedstawiona jedna gałązka. Problem dotyczy jednak niemal wszystkich przewodników, które tak właśnie wyglądają.
____________________
aterus 01:25, 08 maj 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Ok, sądzę, że czekanie i brak jakiegokolwiek działania sprawi, że drzewko wkrótce padnie. Jutro kupuję Pinivit i robię oprysk.
____________________
Gardenarium 23:47, 13 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przeanalizuj czy nie rośnie w zbyt podmokłym gruncie, zawsze można obciąć mu te przewodniki, Ja nie wiem co jest przyczyną tego stanu.

Czy to jest drzewko świąteczne? Może ma zbyt słaby system korzeniowy, żeby wyżywić masę zieloną?

Drzewko tak zaraz nie padnie, chyba że rośnie w wodzie albo ma za słabe korzenie. A czy ono nie rośnie czasem w macie p. chwastom? Może ma zgnilizne opieńkową, rozgrzeb pieniek i zobacz co tam jest. Może jest za głęboko posadzone.

Nie zaczynaj od nawożenia, a od analizy. Może jest przenawożone właśnie ?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 21:24, 16 maj 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Odpowiadam:
-drzewko z bardzo porządnej szkółki (nie świąteczne);
-nie rośnie w wodzie;
-nie rośnie w macie;
-zgnilizny chyba nie ma;
-nie jest posadzone za głęboko (jeśli już, to może nawet za płytko);

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się podejrzenie słabego systemu korzeniowego. A jeśli tak, to co należałoby zrobić???
____________________
Gardenarium 23:16, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nic nie robić - czekać, najwyżej obetniesz te końcówki i wypuści nowe przyrosty. Kontroluj żeby miało wilgoć.

Czy ma ziemię lekko kwaśną? Może to jakieś zaburzenia lub braki minerałów?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zibiP 22:09, 19 sie 2014

Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 4
Czołem.

Jestem tu nowy i jeszcze raz witam wszystkich. Mam problem ze świerkami pospolitymi, które posadzilem w kwietnu tego roku. Kilka wypadło po posadzeniu, a reszta pieknie ruszyła.
Jakis miesiąc temu zauwazyłem dziwne brązowienie nowych odrostów i zastanawiam sie co może byc tego powodem.
Teren niestety nie jest jeszcze ogrodzony takze zastanawiam sie czy ktos sie nie przyczynił do ich obsychania.
Czekam na pomoc od kolegów i koleżanek bardziej doswiadczonych, bo ja dopero zaczynam przygode z własnym ogrodem.
____________________
boguslaw_r_ 10:55, 20 sie 2014


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Na moje skromne oko to przemarzły młode pędy w majowych przymrozkach, i tyle.
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
mWilQ 20:57, 20 sie 2014

Dołączył: 14 mar 2013
Posty: 64
zibiP: u mnie dwa drzewka wystawione na największe słońce miały identyczne końcówki (podkreślam, że w obu przypadkach strona od ogrodzenia - zacieniona, jest nienaruszona).
____________________
Wilcze pole
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies