Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jałowców, jałowiec - Juniperus

loriee 16:51, 11 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 2
Od dłuższego czasu dosć intensywnie poszukuję Jałowca Spartan i nigdzie, dosłownie nigdzie nie mogę ich znalezć. Nie mogę uwierzyć w to co piszecie, że pani Danusia odradza, nie zgodzę się z Panią że są brzydkie, są przepiękne o zieleni niepowtarzalnej. Chcę tylko to i żadne inne i nie wiem gdzie je można w ogóle dostać. Są tak piękne, poszukuje ich gdyż mam jeszcze jedno miejsce w ogrodzie które chciałabym nimi zasłonić a uważam że są do tego idealne, mają tak piękną i soczystą zieleń, są szerokie i szybko rosną. Nie chcę żadych thui czy bo niedobrze mi sie robi jak je widze dosłownie wszędzie.
Pomóżcie i podpowiedzcie gdzie można je dostać, albo co proponujecie na żywopłot z iglaków szybko rosnące i szerokie.
Odpadają: tuje, wszelkie choiny świerki itp (jest wąsko), cisy, cyprysiki, blue arrow.

Na zdjęciach moje jałowce sprzed 5 lat i przy berberysie sprzed 2 lat.


Dodam tylko że absolutnie nie są niczym pryskaane, ani nie nawożone, jak wsadziłam do byle jakiej ziemi tak rosną, nie podlewam i nie dbam, jak wsadziłam tak rosną sobie same.






wronada 17:08, 26 maj 2020


Dołączył: 15 lis 2011
Posty: 168
Witam.
Mam pytanie, czy można posadzić klonik w miejsce po usunięciu zarażonego chorobą grzybową jałowca. Jałowiec rósł na podwyższeniu. Usunęłam ziemię do poziomu rabaty, czy powinnam wybrać jeszcze więcej ziemi żeby nie przenieść zarazy na nowe nasadzenie. Czytałam gdzieś, że można podkładać karton pod korzenie, ale zupełnie nie wiem jak powinnam to zrobić. Nie wiem też, czy nie jest za późno na przesadzanie klonika o tej porze. Będę wdzięczna za pomoc.

klonik ten po prawej, a jałowiec to te zielone kulki po lewej stronie
____________________
Danusia - Mój ogród ciągle w budowie
bez_wlasciwosci 19:37, 27 kwi 2021

Dołączył: 20 wrz 2020
Posty: 8
Czy jałowce płożące też są tak podatne na choroby i szkodniki?
Gardenarium 08:25, 02 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Są bardziej podatne na grzyby, bo leżą na ziemi i tam panuje zagęszczenie i wilgotność.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:25, 02 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dziedziol napisał(a)
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu występującego w niektórych moich jałowcach blue arrow.
Jałowce sadzone rok temu. Przyrost w tym roku niesamowicie duży, poszły także na boki. Przyciąłem bo były bardzo szersze na górze niż na dole.

Zauważyłem wcześniej problem, że niektóre sztuki od środka brązowieją i stacą igły. Dzieje się to od pnia. Problem jest taki, że tak nie dzieje się ze wszystkimi tylko z nielicznymi (od strony sąsiada).

Jałowce mają odciętą linię kroplującą. Nie podlewam ich.
Nawoziłem 2x, podlałem Substralem przeciw zgniliźnie (mamy wyjątkowe mokre lato) oraz opryskałem Topsinem. Żadnych miseczników etc nie ma na jałowcach.
Zamieszczam zdjęcia. Proszę o pomoc i o radę co robić a może to normalne?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dziedziol 08:26, 02 maj 2021

Dołączył: 25 lip 2020
Posty: 6

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec 'Blue Arrow' choroby i szkodniki - przeniesiony

sylwia_slomc... 08:26, 02 maj 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec 'Blue Arrow' choroby i szkodniki - przeniesiony

Jałowce często brązowieją od środka jest to spowodowane głównie brakiem światła, górne igły odcinają światło tym głębiej dlatego tak się dziejeChoc w tym przypadku mysle, ze to nadmiar wilgoci i choroba grzybowa bo nie są to stare egzemplarze.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Dziedziol 08:26, 02 maj 2021

Dołączył: 25 lip 2020
Posty: 6

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec 'Blue Arrow' choroby i szkodniki - przeniesiony

Dziękuję za odpowiedź.

Mam ich 30szt. Problem dotyczy połowy. Reszta wygląda super "w środku".
Zrobiłem oprysk Topsinem.
Mam nadzieję, że pomoże.

Czy coś jeszcze polecacie?

Fakt, w ostatnim czasie non stop pada. Lato i wiosna bardzo mokra. Dlatego nie podlewam ich.

Dziedziol 08:26, 02 maj 2021

Dołączył: 25 lip 2020
Posty: 6

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec 'Blue Arrow' choroby i szkodniki - przeniesiony

RafalT 08:26, 02 maj 2021

Dołączył: 18 kwi 2021
Posty: 4

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jałowiec 'Blue Arrow' choroby i szkodniki - przeniesiony

Witam, moi rodzice doświadczyli problemu z jałowcami jak na zdjeciu poniżej. Problem pojawił się w ubiegłym sezonie zarówno na ich jałowcach jak i tych za betonowym płotem u sąsiada. W tym toku wraca. Co to może być? Oprysk Topsinem w i ubiegłym sezonie nie pomógł.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies