Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki gruszy, grusza - Pyrus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki gruszy, grusza - Pyrus

frog 09:51, 21 sty 2020


Dołączył: 29 kwi 2013
Posty: 7
jałowcow nie mam zadnych jedynie tuje i tego typu drzewka.
____________________
Gardenarium 09:51, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Frog, nawet jak nie masz jałowców to nie ma znaczenia, ponieważ zarodniki tego grzyba
przenoszą się z jałowców nawet na odległość kilkuset metrów. Jakiś sąsiad na pewno ma jałowce, bo w zasadzie dużo się sadzi jałowców w ogrodach, choćby płożących.

Najgorsze jest to, że w jałowcach należy wycinać porażone pędy, a skoro są one u sąsiadów, to nie masz na to wpływu.

Opryskuj Kaptanem 50 WP, Miedzianem 50, Score 250 EC, Topsinem 500 SC od fazy zielonego pąka (wczesna wiosna) do końca kwitnienia, powinno pomóc ograniczyć objawy spowodowane przez rdzę.
Liście brzydko wyglądają i wcześniej opadają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
frog 09:51, 21 sty 2020


Dołączył: 29 kwi 2013
Posty: 7
No tak, sąsiedzi na 100% mają. i są to bardzo zaniedbane ogrody ;/ niestety.
trudno.
przeboleję, będę walczyła
Dziękuję za odpowiedź.
____________________
ele2001 09:51, 21 sty 2020


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Powiem Wam że w mojej okolicy to chleb powszedni praktycznie wszyskie gruszki są porażone.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
boru 09:51, 21 sty 2020

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
Witam,
Drzewko ma trzy lata. Jeszcze nie owocowało ale w tym roku zauważyliśmy problemy z liśćmi (jakieś plamki):


również zauważyliśmy problem z korą - przy rozgałęzieniach kora pęka - wygląda to tak jakby drzewko się powiększało a kora nie nadążała się "rozciągać":
Gardenarium 09:52, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te objawy pasują do białej plamistości liści.

Grzyb zimuje na opadłych liściach, więc aby go ograniczyć trzeba je zbierać i palić, aby zarodniki się nie wysiały.

Opryski od momentu kwitnienia do czerwcowego opadania zawiązków Miedzian 50 WP oraz Topsin 70 WP.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:52, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Spękania kory to to przyczynek do zamierania drzew. Należy je smarować mieszaniną sporządzoną z pasty Funaben + Miedzian 50 WP o składzie: pojemnik funabenu + 3 - 4 łyżeczki miedzianu + woda /troszeczkę/. Rozmieszać do konsystencji śmietany i pędzlować CAŁY pień. Kłopoty powinny z czasem ustąpić, a co ważniejsze, nowe nie będą się pojawiać do czasu poważniejszych chorób kory czy liści i owocow.

Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Tess 09:52, 21 sty 2020


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Potrzebuję porady. Pomóźcie, proszę.

W ogrodzie pobabcinym rośnie wielka grusza. Cudna jest, dorodna, smukła, wysoka.
Rośnie na pociechę moją (gruszki smaczne miała) i ptaków, które w jej gałęziach schronienie znajdują. I budka lęgowa na niej wisi.
Jednak od kilku lat jest zainfekowana rdzą gruszy, a w tym roku infekcja była tak nasilona, ze liście zbrązowiały już w lipcu. Owoców nie miała wcale (nie pamiętam, czy wiosną kwitła).

Czy jest jakiś sposób, żeby ją wyleczyć? Tak nie chciałabym jej wycinać.
A opryskać nie da rady - wielka jest, ma pewnie około 8-10 metrów.

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Mazan 09:52, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tess

Niestety, ale opryski musisz wykonać. I to nie jeden raz, a kilka. O jednym chcę poinformować. Nastawieni jesteśmy na rdzę dwudomową Gymnosporangium sabinae /nagoć sawinowa/, lecz jest ich nieco więcej - 4 rodzaje - w tym jedna nie z rodz. Gymnosporangium. Oczywiście rdze gruszy. Pozostałe porażają inne iglaste - najczęściej jałowce, a także rośliny zielne. Uchronić się przed nimi nie sposób, gdyż grzybnia /takie są podejrzenia/ na pojedynczych drzewach może przetrwać w porażonych pędach gruszy. Dlatego walka z rdzą i parchem jest łączona, co daje pozytywne efekty.
Kwitnienie może być związane z ograniczeniem dostępności mikroelementów - najczęściej boru, który wpływa na rozwój pąków i witalność pyłku. Oprysk borem wykonuje się jesienią po zbiorach lub - w ostateczności wczesną wiosną. Spóźnienie to przysłowiowa musztarda po... .


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tess 09:52, 21 sty 2020


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Dzięki Mazan
Ale - jak wykonać? Ta grusza wielka jest. Nie dosięgnę w żaden sposób.
Myślałam, że może podlewanie zamiast oprysku.
A bor to się kupuje w sklepach zaopatrzenia ogrodniczego?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies