Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki gruszy, grusza - Pyrus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki gruszy, grusza - Pyrus

Mazan 09:54, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwk4

Powiedz czy te ślady mają wybrzuszenia, a zanim powstaje ten kolor jak to wygląda wcześniej. Może to być choroba, a może też szkodnik. Jeśli to parch gruszy to kaptanem i po 10 dniach np dithane. Ze szkodnikiem jest więcej zachodu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
hanka_andrus 09:54, 21 sty 2020


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Może to być rdza gruszy. Na to jest środek Zato, pryskać na młode liście i po tygodniu powtórka.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Mazan 09:54, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Hanka_andrus

Też nad tym się zastanawiałem, ale przeważył fakt, że parch zimuje na i pod drzewem, co daje mu przewagę ponad miesiąca. Może ujawnić się już w pierwszej połowie kwietnia, podczas gdy rdza musi najpierw dojrzeć na jałowcach /sabińskim, pośrednim czy wirginijskim/ i dopiero później - ok. połowy maja - zaatakować. Zwalczana jest "przy okazji" walki z parchem. Obie choroby są zwalczane tymi samymi środkami.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
pogotowieogr... 09:54, 21 sty 2020


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Pryszczarek gruszowiec
____________________
Janusz Zaremba
Iwk4 09:54, 21 sty 2020


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Mazan napisał(a)
Iwk4

Powiedz czy te ślady mają wybrzuszenia, a zanim powstaje ten kolor jak to wygląda wcześniej. Może to być choroba, a może też szkodnik. Jeśli to parch gruszy to kaptanem i po 10 dniach np dithane. Ze szkodnikiem jest więcej zachodu.


Pozdrawiam

Wygooglowałam parch gruszy. Trochę inaczej wyglądają moje liście.
Liść jest wypukły, jakby to coś było w liściu, jakby liście od zalążka miały to coś ... Na pąkach kwiatowych też to cos widać, ale najciekawsze, że tylko na tym jednym miejscu. Inne gałązki z pąkami i liśćmi są zdrowe.
Niczego nie zauważyłam ...Tylko te jedne:

Oberwałam te listki, ale nie udało mi się zrobić lepszego zbliżenia... Trochę niedowidzę i nie wiedziałam, czy zrobiłam dobrą ostrość fotki ...


Pryszczarek gruszkowiec mógłby pasować.
Jak zwalczać go? Ekologicznie się da?
Oberwać i spalić zaatakowane listki i kwiatki?
Czy może obciąć całą gałązkę?
____________________
Ogródek Iwony II
Mazan 09:55, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwk4

Obejrzyj foto podskórnika gruszowego i porównaj obie fotki. Bowiem podejrzewam podskórnika. Pryszczarek zwykle występuje miesiąc później. Objawy są podobne lecz zwalczanie różne. Dlatego chciałbym mieć pewność, tak jak pisałem porównując parcha i rdzę gruszy.
Ekologicznie to tylko /teraz/ obcinać zaatakowane fragmenty i palić żeby się to nie rozniosło. Możesz próbować preparatem jodynowym /w Herbicydach/ lub 0,3% /3 ml/litr/ roztworem tymolowym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Marius 09:55, 21 sty 2020

Dołączył: 17 maj 2018
Posty: 1
Dzien dobry
Prosze o pomoc w ustaleniu co to za rodzaj choroby.
Wszystkie liscie sa brazowe na brzegach ,od razu po rozwinieciu sie.
3 sztuki Gruszy drobnoowocowej Chanticleer byly posadzona w polowie listopada.
Na wiosne pojawily sie obficie kwiaty na jednej z nich, a na pozostalych juz bylo ich mniej. Gdy rozwinely sie liscie zauwazylem ,ze sa brazowe na brzegach-wszystkie liscie. W sklepie ogrodniczym zdefiniowali to jako plamistosc obwodkowa ale w internecie nie znalazlem zdjec z identycznymi plamami na lisciach.
Mazan 09:55, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marius

To niedobór potasu. Często przyczyną są ciężkie gleby, zachwaszczenie np komosą, szarłatem szorstkim, jasnotą purpurową, chwastnicą i innymi chwastami.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 10:09, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anmo napisał(a)
Witam mam pytanie w tamtym roku posadziłem sadzonkę gruszki klapsa, w tym roku juz zakwitła, ale to nie problem lecz na przewodniku na samej górze na długosci ok 10 cm zaschły liście jak sam przewodnik po niżej wszystko jest ok z początku myslałem, że mróz, ale on nie zniszczył by zdrewniałej czesci przewodnika. Prosze o informacje co to za choroba i jak z nia walczyć. Pozdrawiam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 10:09, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anmo

Jaki kolor mają liście /suche/ i jak wygląda kora?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies