Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród przy potoku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy potoku

brysia 23:20, 24 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Witam.
Macie piękne ogrody, którymi możecie się chwalić, mój ogród jeszcze nie jest tak piękny jak bym chciała, ale mam nadzieję, że z waszą pomocą to się zmieni.

Mam jednak część ogrodu zaprojektowaną przez samą Matkę Naturę i tą część chciałabym Wam dziś pokazać. Na początku każdej wiosny obiecuję sobie, że ucywilizuję troszkę ten teren, ale żal mi tych cudów, które tam rosną, a musiałabym je zniszczyć tworząc rabaty. Wiem, że jest sposób, aby to pogodzić, ale ja nie umiem, może mi podpowiecie?

Najpiękniejszy jest ten teren wczesną wiosną, jak rośliny budzą się do życia, pod nogami są łany pierwiosnków (u nas mówią na nie kluczyki), zawilców, dzikich fiołków w przepięknym kolorze fioletowym i białym, niezapominajek, później wychodzą czosnki niedźwiedzie, konwalia leśna i wiele innych ślicznych kwiatuszków, których nazw nie znam, ale są przeurocze.
Ten cudny spektakl trwa aż do maja, później wszystko przegrywa z wszechobecnymi pokrzywami i podagrycznikiem, których nie wiem jak się pozbyć, aby przy okazji nie zaszkodzić innym roślinkom. Pozostaje mi jedynie kosić całość raz na tydzień i mieć zielony, bezkwietny teren lub chaszcze z pokrzywami do pasa. Marzy mi się, aby to jakoś zagospodarować, ale tak aby zachować naturalny, leśny i trochę dziki charakter.
Zapraszam na spacer po moim Potoku.
Najpierw szerokie ujęcia:




Taki mam widok z sypialni, przymknijcie oko na kawałek "blaszoka".




____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 23:25, 24 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
A teraz trochę ujęć z bliska:





____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
AgnieszkaW 23:29, 24 maj 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Ależ to właśnie cudowny ogród naturalistyczny - piękny i dziki - tak ceniony obecnie na Zachodzie. Zostaw go w swej pierwotnej postaci. Ja też mam taki strumień i też dziki. Kosimy go dwa - trzy razy w roku. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
brysia 23:30, 24 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220








Zobaczcie co przyniosła woda:


____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Betka 23:31, 24 maj 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Witaj brysia nie musiałam długo na Ciebie czekać Śliczne widoki masz! Naturalne i piękne ....super
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
brysia 23:40, 24 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
A oto co tu rośnie wczesną wiosną:
czosnek niedźwiedzi a za nim żółte pierwiosnki (kluczyki)


łany fiołków (kolor fioletowy, wybaczcie mojemu aparatowi ale ma już swoje lata)




Nie wiem co to jest, ale liście ma takie same jak koniczyna, tylko cieńkie i jasno zielone, a kwiatki takie białe?


konwalia leśna


____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 23:46, 24 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Zawilec


kluczyki


A to nasze miejsce do grilowania
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
agniecha973 23:58, 24 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Piękne miejsce - uroczysko. Dodałabym może jakichś paproci, które same pójdą sobie gdzie chcą i teraz właśnie po tych Twoich roślinkach będą zdobić. Nie robiłabym rabat, absolutnie nie, tylko wkopała rośliny to tu to tam, żeby same się dalej zasiedliły na dziko. Moze uda się jeszcze z miodunką, kokoryczką.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
brysia 00:00, 25 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
AgnieszkaW napisał(a)
Ależ to właśnie cudowny ogród naturalistyczny - piękny i dziki - tak ceniony obecnie na Zachodzie. Zostaw go w swej pierwotnej postaci. Ja też mam taki strumień i też dziki. Kosimy go dwa - trzy razy w roku. Pozdrawiam


Tak, znam twój ogród, często tam zaglądam, jest wspaniały. Rzeczkę macie bardzo podbną do mojego potoku. Ciągle się zastanawiam czy coś tam tworzyć, czy nie. Różnica jest taka, że mój potok z laskiem przylega bezpośrednio do domu, odległość od budynku do pierwszych drzew to tylko ok. 20 metrów, część przy domu mamy ogrodzoną, potok jest otwarty, chciałabym jakoś powiązać ogród z tym lasem, zrobić jakieś fajne przejścia, na granicy próbuję robić jakieś nasadzenia (pokażę później zdjęcia), ale nie mam ostatecznej koncepcji i trochę się miotam.

Tak pięknie ten potok wygląda tylko wczesną wiosną, później nie da się tam wejść nawet na spacer, bo pokrzywy, nawet jak je skosimy, to palą po nogach.

Chciałabym tam mieć jakieś leśne rośliny. Mam piękną skarpę z paprociami, same tam porosły, wygląda pięknie, ale już paprocie przerasta podagrycznik, a plewienie go na takiej powierzchni nie ma sensu, kosą też tego nie wykosisz. Posadziłam pod drzewami kilka host, tawułę (różową), myślę jeszcze o jakiś krzewach parkowych, ostatnio posadziłam parzydło leśne, w słonecznym miejscu własne sadzonki bzu białego. Ale to kropla w morzu, do tego muszę też brać pod uwagę moich gości, czyli liczne sarny i zające. Nie chcę robić czegoś podobnego do prezentowanych na Ogrodowisku zagospodarowanych rowów melioracyjnych (ukłon w stronę Betki, twój rów jest super), nawet tych w ogrodach angielskich, bo w przypadku mojego potoku to byłoby sztuczne. Ale chcę coś tam zrobić, tylko co i jak, żeby nie popsuć efektu. Liczę na waszą pomoc i pomysły.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 00:01, 25 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Betka napisał(a)
Witaj brysia nie musiałam długo na Ciebie czekać Śliczne widoki masz! Naturalne i piękne ....super


Tak, to przez Ciebie.
Chciałam pokazać co mam i się poradzić.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies