Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród przy potoku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy potoku

brysia 00:06, 25 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
agniecha973 napisał(a)
Piękne miejsce - uroczysko. Dodałabym może jakichś paproci, które same pójdą sobie gdzie chcą i teraz właśnie po tych Twoich roślinkach będą zdobić. Nie robiłabym rabat, absolutnie nie, tylko wkopała rośliny to tu to tam, żeby same się dalej zasiedliły na dziko. Moze uda się jeszcze z miodunką, kokoryczką.


Witaj.
Paprocie już są, same urosły ale przegrywają z podagrycznikiem, który je przerasta, kokoryczka to moja konwalia leśna (tak ją nazwałam), też jest rośnie sama w różnych miejscach, ale znów ten podagrycznik jej przeszkadza.
Skarpa z paprociami jest super, jeśli jutro będzie pogoda to zrobię zdjęcie.

Kupiłam już Bofix do walki z pokrzywami i podagrycznikiem, ale boję się pryskać, żeby nie wykończyć innych kwiatuszków. Muszę spróbować na małym kawałku.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 00:10, 25 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
agniecha973 napisał(a)
Piękne miejsce - uroczysko. Dodałabym może jakichś paproci, które same pójdą sobie gdzie chcą i teraz właśnie po tych Twoich roślinkach będą zdobić. Nie robiłabym rabat, absolutnie nie, tylko wkopała rośliny to tu to tam, żeby same się dalej zasiedliły na dziko. Moze uda się jeszcze z miodunką, kokoryczką.


sprawdziłam zdjęcia w internecie i miodunka też jest, sama z siebie, nie w kępie, tylko pojedyńcze roślinki to tu, to tam, ale te chwasty między nimi!!

Zastanawiam się nad takimi rabatami naturalnymi: przesadzić rosnące pojedyńczo "okazy" w grupy i stworzyć takie rabaty, nie wiem tylko czy wytrzymają takie przesadzanie.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
agniecha973 00:11, 25 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ja też mam podagrycznik w paprociach, alle czasem coś uskubię i jakoś dają radę. Teraz paprocie są wyższe od podagrycznika. Pokrzywy też mam Zauważyłam, że barwinek bardzo dobrze zagłusza chwasty. Zostawiłam kiedyś na łące kawałek i teraz mam kępę o średnicy ok. 2 m. Pare lat minęło, ale nigdy mu nie pomagałam.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
brysia 00:15, 25 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Marzy mi się coś takiego, ale musiałabym temu pomóc, wyplewić aktualne roślinki i przesadzić trochę paproci i pilnować, żeby nie zarosły.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
agniecha973 00:22, 25 maj 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ale to są takie leśne paprocie. Ja mam w ogrodzie inne, ale te kojarzę z lasu. Ty jakie masz? Inspiracja piękna.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Betka 13:18, 26 maj 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Moim zdanie masz tak ładnie że choć byś nic nie zmieniała to i tak będzie ślicznie
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
brysia 14:06, 26 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Jak obiecałam zdjęcie mojej skarpy paprociowej, może dojrzycie te paprocie pomiędzy innymn zielksiem


jeśli nie to zbliżenie


a tak wygląda moje wejście do potoka, na pergolę powinno się wspinać dzikie wino (z prawej strony), tydzień temu po lewej stronie furtki wsadziłam lekko dziczejącą czerwoną różę, która kiedyś była pnąca, a co zniej teraz będzie to zobaczymy, bo zaczyna puszczać nowe pędy.

____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 14:12, 26 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
zaraz za furtką posadziłam tawułę, którą mocno tnę w kulę, obok z prawej strony jest hosta i w zamierzeniu miało być koło z paproci pod jarzębiną, na którą wspina się dzikie wino.







przy ławkach pod starą brzozą posadziłam dwie hosty, którym nie dają spokoju sarny, a tej wiosny dołączyło do nich parzydło leśne, troszkę dalej wsadziłam nadwyżki liliowców, których nie widać na zdjęciu.


przy starym jesione posadziłam bluszcz, nie wiem czemu, ale rośnie tam od czterech lat, a dopiero w tym roku się zebrał i zaczął się piąć


Jak myślicie, czy liliowce pasują do takiego miejsca?
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 14:58, 26 maj 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
agniecha973 napisał(a)
Piękne miejsce - uroczysko. Dodałabym może jakichś paproci, które same pójdą sobie gdzie chcą i teraz właśnie po tych Twoich roślinkach będą zdobić. Nie robiłabym rabat, absolutnie nie, tylko wkopała rośliny to tu to tam, żeby same się dalej zasiedliły na dziko. Moze uda się jeszcze z miodunką, kokoryczką.


Przeglądałam różne artykuły i porady na zagospodarowanie takiego potoku i pomysł na rabaty wzięłam z artykułu na Ogrodowisku Ogrody angielskie - The Beth Chatto Gardens:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/65-ogrody-angielskie-the-beth-chatto-gardens

te rabaty, nasadzenia wyglądają bardzo naturalnie, a jednocześnie sprawiają wrażenie "uporządkowanych".
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Gabriela 15:15, 26 maj 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Liliowce będą pasować, ale takie odmiany o drobnych kwiatach, takie "zwykłe", nie te wypasione, z falbankami i w wielu kolorach.
W angielskich ogrodach na rabatach są właśnie takie drobne liliowce i u Beth Chato i w Bressingham. Zobacz jeszcze ten ogród, Gooderstone Water Garden, piękny i dziki ogród wodny, o którym też tu był artykuł, widziałam go na żywo.
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/399-ogrody-angielskie-gooderstone-water-gardens

Wspaniały ogród wodny, ze stawem i strumieniami jest też w ogrodzie Moneta w Giverny, w Normandii i on także może być inspiracją dla Ciebie.

Podziwiam te stare drzewa, pewnie jak zakwitają wiosną te byliny o których piszesz, jest bajecznie.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies