Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród przy potoku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy potoku

brysia 10:21, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Witajcie.
Długo mnie nie było, ale cały czas myślałam nad waszymi radami w sprawie potoka. Wygląda na to, że chyba najkorzystniej będzie jednak zostawić go w stanie naturalnym, ograniczając się tylko do regularnego koszenia, może dosadzę tam jeszcze jakieś krzewy, myślę o kalinie, dereniu, może więcej tawuł.
Teraz zapraszam Was do obejrzenia reszty mojego ogrodu. Wobec niego mam też mnóstwo planów, każdego roku coś.
Mój ogród ma już wiele lat, tworzony był przez kogoś innego, jest w nim wiele "niefortunnych" nasadzeń, których już trudno się pozbyć (np. 10-letnie modrzewie i sosny, różne iglaki), a które trzeba jakoś wkomponować.
Przed domem marzy mi się rabata rododendronowa, inspiracją jest dla mnie ogród Bogdzi. Chciałabym też stworzyć jakieś rabaty kwiatowe w części sadu, oraz zrobić jakieś ciekawe przejście z przed domu, przez sad do potoka.
Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć archiwalnych. Na aktualne będzie trzeba trochę poczekać, bo pogoda jest jaka jest, a te które robilam w kwietniu i maju, są skromne, rośliny dopiero rosną.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 10:32, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Tak wygląda mój przedogródek z dalszej perspektywy. Zdjęcie robione jest trzy lata temu, sosna przy stodole jest już wyższa. Przez te modrzewie i śliwy, które są przy samym płocie, cały ogród jest w cieniu.


Stodoła, nasza wizytówka, ją pierwszą widać jak się podjeżdża pod dom.

Mam zamiar posadzić jakiś krzew lub grupę krzewów o białych lub srebrnych liściach po lewej stronie wrót do stodoły, będą ładnie się prezentować na tle tej ciemnej ściany. W tej chwili posadziłam tam dzikie wino, ale jakoś słabo rośnie, a na drabinie zawiesiłam skrzynkę z pelargoniami.
Najpierw w planach miałam posadzić tam krzew tawuły białej, teraz myślę jescze o srebrno-listnym oliwniku.



____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 10:46, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Ogród przed domem. Moje tegoroczne wyzwanie. Wybaczcie kiepską jakość zdjęć.



Zdjęcie poniżej to moja "niekonsekwencja ogrodnicza", a raczej skleroza. W planie i na projektach miała tu być rabatka z różami, bo w tym miejscu jest do południa trochę słońca, ale bezmyślnie wsadziłam tam dwie, świeżo nabyte piwnonie i na róże już nie ma miejsca, więc trzeba wymyślić coś innego, Jakieś towarzystwo dla tych piwonii. Aktualnie wsadziłam co było pod ręką, żeby nie było łyso. Do tego tematu wrócimy później.



Ławeczka pod sosną:

____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 10:54, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
A to moja wiejska, sielska, babcina rabata.
Zdjęcia archiwalne, zaraz po założeniu:



Aktualnie po białej hoście zostało wspomnienie, łubin ostał się ino jeden, resztę zarosło to srebrne, skalniakowate coś (zapomniałam nazwy). Z boku rosną floksy wysokie, dwa odcienie różowego (marzy mi się jescze biały między nimi, może ktoś ma na zbyciu?) i różowe marcinki. Tej wiosny poszerzyłam rabatę o wiosenne cebulowe (tulipany, hiacynty i narcyzy), oraz dosadziłam pomarańczowe smrodziuchy.

____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 11:04, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
I moja słoneczna, narożna rabata irysowo-liliowcowo-mieszana.



W rogu żółta róża pnąca "Golden Showers", zeszłej zimy całkiem obmarzła i musiałam ją mocno przyciąć. Na tym zdjęciu widać też moje kanciki. Pierwszy raz w tym roku robione.



____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 11:11, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Inne zdjęcia, sad wczesną wiosną:

moja brzoskwinka


wejście do potoka


____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 11:12, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Teraz zapraszam do wątku projektowanie, w celu uzupełnienia mojej "rabaty rododendronowej" przed domem.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
danuta_szwajcer 11:35, 04 cze 2013


Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 7632
Witaj W pieknym terenie mieszkasz a stodoła jest super Pomysł z pelargoniami na drabinie badzo mi sie podoba, posadziłabym ich tam więcejTak dziko i naturalnie u Ciebie i fajnie, że chcesz to sachowac. Pozdrawiam
____________________
Liliowo i kolorowo:)
brysia 11:56, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
danuta_szwajcer napisał(a)
Witaj W pieknym terenie mieszkasz a stodoła jest super Pomysł z pelargoniami na drabinie badzo mi sie podoba, posadziłabym ich tam więcejTak dziko i naturalnie u Ciebie i fajnie, że chcesz to sachowac. Pozdrawiam


Dzięki za miłe słowa.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Maria667 11:34, 05 cze 2013


Dołączył: 13 lut 2013
Posty: 2387
Witaj Brysiu!
Taki potok to skarb! To moje marzenie, które nigdy się nie spełni
W takiej postaci, w jakiej jest wygląda bardzo pięknie. Ponasadzaj trochę takich wilgociolubnych roślin typu hosty, kokoryczki, paprocie, może jakieś języczki, brunnery, konwalie, pierwiosnki, miodunki, rodgersje... Sukcesywnie, wszystko na raz nie sposób, ale efekt co roku będzie podwójny Z wyczuciem, żeby nie zatracił swojej naturalności.
Duża woda stwarza jednak zagrożenie, że wiele ze sobą zabierze. Tutaj musisz już kierować się własnymi doświadczeniami. Zapewne wiesz najlepiej, jak wysoki poziom może osiągnąć i co może zrobić.
Sarenki i zajączki, skąd inąd bardzo sympatyczne zwierzątka. Z własnego doświadczenia jednak wiem, ze potrafią wyczyścić ogródek do zera. Doświadczyłam tego , jak jeszcze nie mieliśmy ogrodzenia wokół domu. Potem najedzone, z pełnym brzuchem, wylegiwały się pod domem na resztkach moich "kwiatów" niewiele sobie robiąc z nasze obecności.
To już trzeci znany mi ogród ze strumykiem po ogrodzie Betki i Agnieszki z Jurajskiego.
Pozdrawiam serdecznie i będę obserwować zmiany.
____________________
Marysia Ogrodowe zacisze ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies