Gooderstone Water Gardens zupełnie się różnił od ogrodów, jakie zwykle lubię oglądać w Anglii Gooderstone Water Gardens leży sobie jak taki wielki, zaginiony skarb w cichym zakątku hrabstwa Norfolk i tylko czeka na jego odkrycie. Ten ogród zupełnie się różni od ogrodów, jakie zwykle lubię oglądać w Anglii. To urokliwe miejsce, które mogą pokochać nie tylko ogrodnicy, ale także miłośnicy przyrody i ci, co lubią ją fotografować. Wszyscy, którzy lubią zrelaksować się, odpocząć i chłonąć wszelkie odgłosy dzikiej przyrody, która tutaj jest na wyciągnięcie ręki.

Ogród stworzył z wielkim antuzjazmem Billy Knights, emerytowany rolnik, który rozpoczął prace w 1970 roku. Miał wtedy 70 lat. Wcześniej na tym terenie znajdowały się podmokłe łąki z naturalnym strumieniem, nieodpowiednie zupełnie do hodowli bydła czy innej produkcji rolniczej. Nie było tam też żadnych drzew. Wymogło to taki, a nie inny styl ogrodu.

Właściciel za dobrą radą zaczął od stworzenia czterech sporych stawów, połączonych płynącymi ciekami wodnymi.

Właściciel zaczął od stworzenia czterech sporych stawów połaczonych płynącymi ciekami wodnymi Oba brzegi łączy w w wielu miejscach aż trzynaście mostków. W zaprojektowaniu i założeniu rabat pomagała mu córka Coral. Po śmierci ojca w 1994 roku (miał 93 lata), ogrody przez pewien czas popadły w ruinę, ale w 2003 roku zostały reanimowane i otwarte ponownie dla zwiedzających. Córka założyciela Gooderstone Gardens jest projektantką ogrodów. Powitała naszą grupę na początku zwiedzania i zrobiła wykład. Potem wszyscy rozpierzchli się po zakątkach ogrodu w poszukiwaniu przygód.

Ogród ma w sumie 2,6 hektara (6,5 akrów) i oprócz wody zamkniętej w malowniczych stawach, zawiera skupiska dużych drzew i krzewów, kolorowych torfowisk i bylinowych rabat, między którymi prowadzą trawiaste ścieżki. Na rabatach w naturalny sposób rosną przede wszystkim liliowce, tawułki, sadźce, języczki, tojeści, turzyce, bambusy i różne dzikie kwiaty z tego rejonu kraju.

Dzięki nasadzeniom przypominającym naturę, osiedliły się tutaj rodzime zwierzęta i ptactwo np. zimorodki. Można usiąść w różnych miejscach i obserwować ważki, ptaki, słuchać ich śpiewu i szumu drzew.

Atrakcyjna chata - altana pośród pachnących kobierców macierzanek To oaza spokoju, raj dla ludzi i przyrody. Spotykaliśmy mnóstwo rodzin z dziećmi, z psami, zarówno młodszych jak i starszych. Bo to ogród dla każdego, stworzony z miłością przez właścicieli.

W ogrodzie pod koniec zwiedzania natrafiliśmy na niewielką chatę, czy altanę, zbudowaną na małym, serpentynowym wzniesieniu. Dokoła niej było coś niesamowicie pięknego, a mianowicie kolorowa, dzika łąka z makami i innymi kwiatami, a najbardziej strome skarpy obsadzono różowo - fioletowymi łanami macierzanek. Wyglądały zjawiskowo.

Ogród ma wspaniałe widoki i miejsca do fotografowania, gdzie nasadzenia płynnie przechodzą w otaczający krajobraz. Gooderstone Water Gardens to ciche, spokojne miejsce na spędzenie nawet całego dnia pośród pięknej przyrody. Popatrzcie na galerię zdjęciową a zrozumiecie dlaczego nim się tak zachwyciłam.

Film z tego ogrodu

Migawki z miasteczka Gooderstone

Fot. Danuta i Witold Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
8 komentarzy:
AgnieszkaW 15:36, 25 mar 2013

Ten ogród to uczta dla zmysłów, zdecydowanie w moim typie. Dziękuję za jego pokazanie.

Sharlee 19:35, 25 mar 2013

Cudownie, pięknie, naturalistycznie i tak... spokojnie, relaksacyjnie. Podoba mi się.

Irena Miłek 11:01, 26 mar 2013

Bardzo piękne i relaksujące miejsce; wielkie wrażenie zrobiły na mnie macierzanki, cudowny kolor! I oczywiście nie sposób pominąć pierwszego twórcę ogrodu, zacząć tę przygodę w wieku 70 lat, to coś niesamowitego.

mira 22:11, 26 mar 2013

Danusiu kolejne ciekawe miejsce jak to pokazujesz nam w ogrodach angielskich, jednak wiek ogrodnika tworzącego wszystko od nowa i efekt pracy to jest nieprawdopodobne - choćby współpracował ze sztabem ogrodników to przecież trzeba wszytko było wymysleć i nadzorować - więc to daje wielka energię w ten zimowo-wiosenny czas :D

wonsowaty 08:57, 28 mar 2013

Taki zwykły ogród jak każdy inny. U nas w polsce też są znakomite i piękne miejsca, np na mazurach są genialne szlaki turystyczne niezniszczone jeszcze przez turystów. W Augustowie ogólnie jest bardzo ładnie, tam dbają o wygląd i to żeby wszystko wyglądało nowocześnie ale i łączyło sie z tradycją. np popularne są tam doniczki technorattanowe (jak np na rattanart.pl) albo meble w różnych barach i restauracjach z tego samego materiału.

Mariusz 19:06, 28 mar 2013

Niezwykle malowniczy ogród. Młode czarne kaczuszki, to chyba kokoszki wodne. I jeszcze moje ulubione wierzby z kilkumetrowymi warkoczami.

Małgorzata Nejman 18:26, 16 kwi 2013

Powolutku, pomalutku dążę do takiego własnego....niestety nie doczekam wielkich starych drzew :( .

Tamaryszek 18:25, 19 lis 2013

Niezwykle piękne i klimatyczne miejsce, jestem zachwycona.