Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Gardenarium 17:43, 05 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie chodzi o pijawkę, a o szerokość docelową i szkodniki jakie na świerku kłującym grasują. Świerk serbski to już inna sprawa, jest wąski i nie ma szkodników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 11:43, 04 lis 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Na wiosnę posadziłam z doniczki doorenbosę. Chcę ją przesadzić tylko zrobić to teraz czy czekać do wiosny?
Gardenarium 16:38, 08 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czekać do wiosny, bo pewnie dopiero co zdążyła się ukorzenić, więc szkoda naruszyć młode korzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zieloniutka 17:30, 08 lis 2016

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Danusiu w jakiej bezpiecznej odległości od budynku posadziłabyś brzozę doorenbos?
Chodzi mi o bezpieczeństwo fundamentów.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Gardenarium 17:33, 08 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja pewnie bym posadziła metr od domu, ale radzę posadzić 3 metry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
luiza 21:32, 08 lis 2016

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 11
Witam, Kupiłam brzozy 'Doorenbos' : z gołym korzeniem, duże, kilku metrowe.Wiem, że drzewom sadzonym bb należy przyciąć po posadzeniu gałęzie,aby ograniczyć transpiracje...Sadzone były pod koniec października, kiedy najlepiej wykonać zabieg cięcia,i jak mocno je przyciąć?
Gardenarium 21:34, 09 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wcale nie przycinać. Jakie ograniczanie transpiracji skoro drzewa są w stanie spoczynku?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
luiza 21:54, 09 lis 2016

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 11
Dziękuje Pani bardzo za odp. Przeczytałam w jakimś artykule, ze: "Drzewa liściaste sadzone wiosną przycinamy tuż po posadzeniu, sadzone jesienią – wiosną następnego roku. Skracamy pędy o 2/3 długości. Przywróci to równowagę między uszkodzoną w czasie sadzenia częścią korzeniową a koroną." Jednakże wiem, że z Brzozami jest inaczej ze względu na soki w nich krążące, nie można ich przycinać wiosną,dlatego nie wiedziałam. Już wiem.
tuchan 23:07, 09 lis 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Czytałaś o drzewkach owocowych. I tak się rzeczywiście robi, żeby przywrócić równowagę pomiędzy korzeniami pobierającymi wodę a wielkością korony. Te skracanie ma też powodować rozkrzewianie się gałęzi, a przycinanie przewodnika budowanie kolejnych pięter drzewka. Brzozę jednak zostaw w spokoju i nie przycinaj. Korzenie mogą wydać Ci się niewielkie, ale: 1) Brzoza nawet duża ma mało korzeni 2) Liczą się te korzenie które pobierają wodę, a nie te stabilizujące roślinę, a często ludzie spodziewają się nie wiadomo jakiej bryły korzeniowej przy kupnie. Wiadomym jest że nie może nie być jej prawie wcale, ale nie przesadzajmy. Ważne jest, żeby umiejętnie posadzić drzewko, żeby korzenie szły w dół, nie były poskręcane, nie było tam powietrza itd.


Zieloniutka, brzozę nie sadź 1 metr czy nawet te 3 metry od domu. Jak masz możliwość posadź dalej i to nie ze względu na fundamenty, których w mojej ocenie nie uszkodzi korzeniem (bo nie są one specjalnie silnie) ale z uwagi na fakt, że brzoza to straszny śmieciuch. Nie polecam jej sadzić w pobliżu domu, a już na pewno tarasów jeżeli lubisz mieć czysto. I nie ważne czy to doorenbos czy jacquemonta (ja mam akurat taką, zawsze coś z niej leci.
____________________
luiza 16:53, 10 lis 2016

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 11
To akurat nie był artykuł o owocowych drzewach, tylko ogólnie o ozdobnych, ale dziękuje bardzo za wszystkie bardzo cenne rady,na pewno z nich skorzystam. Tak, też mi się wydawało, że brzóz nie powinnam przycinać. Wiem, że są strasznymi śmiecichami ,ale kocham je od dziecka,posadziłam je daleko od domuPozdrawiam serdecznie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies