Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Fleszu 23:57, 18 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Ja poszedłem na pobliską łąkę, pozrywałem ok 4 kg młodych przyrostów pokrzyw, wysypełem na trawnik i zmieliłem kosiarką, zmielone pokrzywy zalałem 40l deszczówki, 1-2 razy dziennie mieszam i po 2-3 tyg bedzie 40l gotowego koncentratu czyli 8x55 zł baniak 50 litrowy koszt 55 zł.

moja aż tak bardzo nie śmierdzi bo nie ma odpowiedniej temperatury, zimno jest więc produkcja gnojówki potrwa trochę dłużej, pewnie gdyby było cieplej proces przebiegałby szybciej i smród byłby większy.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
editte 15:49, 19 maj 2023

Dołączył: 15 maj 2023
Posty: 16
Zgadzam się Mary. Jest to pewnie rozcieńczony produkt ale widziałam też w necie sprzedają takie domowej roboty jak przyrządza Fleszu. Wiadomo, takie są najlepsze
mleczy01 15:55, 19 maj 2023


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 18
Fleszu napisał(a)
z mojego doświadczenia nie ma sensu kupować takich większych już drzewek, bo ukorzenianie ich trwa 2-3 lata, dopiero po tym czasie widać że zaczynają mieć jakieś większe przyrosty, o ile drzewo nie padnie w międzyczasie. Lepiej kupić mniejsze za 30% ceny dużego i ono przez 3 lata dogoni to duże.

w tej kwestii cierpliwość jest złotem wiem to po własnych błędach. Sporo już drzew posadziłem i żadne duże nie przyjęło się dobrze a wszystkie mniejsze bez probolemu.



A jaki jest realny przyrost doorenbosów i jaki finalnie osiągają obwód pnia?
Mam na działce buki i sosny czarne i generalnie o wiele bardziej podobają mi się brzozy brodawkowate i wielkością pasowałyby do pozostałych, ale im starsze tym bardziej zwisają im gałęzie i to mogłoby nie wyglądać za estetycznie w grupie 5 drzew. No i sąsiedzi by nie byli zadowoleni ze śmieciuchów


Z mniejszych do wyboru mam te doorenbosy stojące w drugiej linii za brodawkowatymi. Knypki, ale już dobrze przekorzenione z dużymi dorodnymi listkami. Po jakim czasie osiągną obwody jak te brodawkowate? Dla porównania widziałam, że te większe doorenbosy, które dopiero do donic w tym sezonie wsadzili prawie w ogole nie maja liści, wiec faktycznie troszke strach czy się przyjmą.

editte 20:06, 23 maj 2023

Dołączył: 15 maj 2023
Posty: 16
Myślę, że tego dokładnie nikt Ci nie powie.. U jednego może przyrastać szybciej, u drugiego wolniej tak jak w moim przypadku. U sąsiada doorenbos przyrasta ok, 60-80cm rocznie, naprawdę sporo, u mnie chyba ze 30cm tylko. Najprawdopodobniej jest to spowodowane gorszym ukorzenieniem jak i zapewne jakieś błędy przy sadzeniu.

Co do brodawkowatych ja właśnie posadziłam dwie przy granicy działki i mam w nosie śmieciuchy. Mi osobiście właśnie podobają się te zwisające gałązki i niewiarygodny szum jaki robią na wietrze.

Przemyśl sprawę bo brzozy nie lubią przesadzania
editte 16:15, 10 cze 2023

Dołączył: 15 maj 2023
Posty: 16
Ratunku, coś zjada moje doorenbosy ( ktoś wie co to i jak to wytępić??(
KasiaW76 19:12, 11 cze 2023


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Dzień Dobry. Mam pytanie; czy brzozy ze zdjęcia to odmiana dorenbos?

Brzozy zakupione ok 3 lat temu na allegro (wstyd się przyznać). Pomimo sporu ze sprzedającym nie uznał reklamacji twierdząc, że tak wygląda ta odmiana
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
KasiaW76 19:19, 11 cze 2023


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
KasiaW76 19:20, 11 cze 2023


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Zapomniałam wcześniej dodać zdjęć
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
wiku 22:22, 10 sie 2023

Dołączył: 03 kwi 2023
Posty: 4
Te listki wyglądają jak typowe liście brzozy brodawkowatej.
Dominikaa 11:18, 13 kwi 2024


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 20




Dzień dobry, 3 lata temu posadziłam brzozy doorenbos 6szt.
Wszystkie z roku na rok robią się coraz bardziej rachityczne i usychaja im gałęzie. Gałązek jest coraz mniej, pozostałe są pozwieszane. Co im może dolegać? Były kupione piękne gęste i zdrowe, zakopane w dobrą ziemię i podlewane.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies