Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

kosanka 22:50, 03 cze 2013

Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 5
Witam serdecznie. Jestem tu nowa i dopiero zaczynam moją przygodę z ogrodem . Trzy lata temu na działce posadziliśmy cztery piękne brzozy doorebos. Już wtedy były dość spore jak na nowo sadzone drzewa, ale przyjęły się pięknie i cieszą nasze oczy. W tej chwili mają ok.5 m wysokości, wszystkie mają też pojedynczy pień. I teraz mój problem, być może zupełnie wydumany, dlatego piszę i proszę o radę, czy mam się czym martwić. Brzozy wyglądają cudnie. Rosną w szeregu pod oknami domku, i ja sobie wymyśliłam, że mają być ..... prościutkie .... Dlatego naprowadzamy i prostujemy je linkami, chyba jednak nie o to chodzi. Wszystkie mają lekko nachylone wierzchołki, tak jakby się pokładały troszkę, pień przy tym jest prosty. Jedna z brzózek na czubku pochylona jest nieco bardziej, więc ją podwiązałam. Czy powinnam? Czy takie nachylenie czubków jest normalne? A może trzeba ją czymś wzmocnić, jakimś nawozem? Sama nie wiem, liście wyglądają zdrowo .... Proszę fachowców o pomoc, pewnie przesadzam, kocham jednak te moje brzózki . Gapię się teraz na wszystkie spotkane drzewka i porównuję z moimi. I mam wrażenie, że tylko u mnie wierzchołki są przechylone . Pozdrawiam serdecznie.
agniecha973 23:13, 03 cze 2013


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Marzena z tego ogrodu http://www.ogrodowisko.pl/watek/2550-kiedys-tu-cz-ii-madzenie-ogrodnika prostuje swoje brzozy doorenbos. Może jej zapytaj.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Gardenarium 23:28, 03 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem uginają się pod ciężarem wielkich liści, a gałazki są młode, potem więcej "uniosą".
Ja bym się nie martwiła. W tym ogrodzie nie podwiązuję ich i nic się nie dzieje.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem?page=201
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kosanka 20:38, 04 cze 2013

Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 5
Bardzo dziękuję za pomoc. Diagnoza "wielkich liści" wydaje mi się całkiem prawdopodobna .
Gabisia 12:00, 16 maj 2014


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Mam ten sam problem i cały czas się zastanawiam czy można by było im lekko (30 cm) przyciąć czubki??
Tak aby też się zagęściły listki na gałązkach, bo są praktycznie tylko na ich końcówkach…

Danusiu, czy spotkałaś się już kiedyś z przycinaniem Doorenbosów??

Kusi mnie, ale boję się zaszkodzić, bo wiem, że brzozy cięcia nie lubią.

Jednak znalazłam takie zdjęcie, które daje nadzieję, że ciąć można:

http://www.pinterest.com/pin/346917977517783448/
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gardenarium 22:40, 16 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tnij na rozgałęzieniach pędów jeśli chcesz aby wyglądały i naturalnie i ładnie.
Ale robisz to wcześnie, w lutym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 14:27, 04 kwi 2015


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Do jakiej wysokości dorasta ta brzoza? Znajduję różne opisy tego drzewa.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Karol99 18:53, 04 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Na stronie ZSZP piszą, że dorasta do ok. 10 metrów.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
skarabeusz 19:44, 16 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Czy brzoza doorenbos śmieci? Czy fruwają takie paprochy?
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Gardenarium 09:25, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fruwają mniej niż w zwykłych brzaach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies