Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

katel 21:48, 13 lis 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Dorzucę fotki dla wielbicieli Doorenbosów - nie zwracajcie proszę uwagi na resztę - tworzenie w toku

____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Elinka 23:29, 18 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Powiedzcie prosze , czy brzoza ktora ma poobcinane dolne galazki i wyprowadzona wysoko korone ( zaczyna sie na 2,5-3 m ) to wypusci nizej jakies nowe przyrosty zeby korone obnizyc czy juz przepadlo i tylko w gore pojdzie?
____________________
elinkowy-ogrod
Mirka 23:33, 18 lis 2016


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Elinka napisał(a)
Powiedzcie prosze , czy brzoza ktora ma poobcinane dolne galazki i wyprowadzona wysoko korone ( zaczyna sie na 2,5-3 m ) to wypusci nizej jakies nowe przyrosty zeby korone obnizyc czy juz przepadlo i tylko w gore pojdzie?
Raczej przepadło.Na moich zwykłych nawet nie wypuszcza na pniu nowych przyrostów.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Karol99 18:17, 20 lis 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Brzoza raczej nie ma skłonności do puszczania gałązek z pnia. U mnie nigdy się jeszcze nie zdażyło.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
koculka 10:39, 04 sty 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Posiadam 6 młodych rocznych i dwuletnich brzóz Betula utilis 'Doorenbos'.Mają one główny pień a po bokach odrosty (drugi pień).Czy moge teraz obciąc boczne odrosty żeby drzewka prowadzić jako jednopienne? Czy będą potem ślady na korze?
Gardenarium 15:06, 04 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obetnij wiosną. Teraz nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamil16 08:46, 10 mar 2017


Dołączył: 19 wrz 2014
Posty: 16
W tamtym roku kupiłem brzozy gdzie na karteczkach przyczepionych do drzew widniała nazwa Doorenbos. Teraz planuje poszerzyć rabatę i musiałem dokupić jeszcze parę sztuk. W centrum ogrodniczym zaznaczyłem jaka odmiana mnie interesuje ale dopiero przy sadzeniu zauważyłem, że pisze na nich - Betula utilis var. jacquemontii. W internecie można znaleźć dużo sprzecznych informacji, według jednych jest to ta sama odmiana a według innych zupełnie inna, dorastająca nawet do 20m (gdzie Doorenbos dorasta do 10). Czy ktoś mógłby mi powiedzieć kto ma rację?
____________________
Kamil
Gardenarium 15:35, 10 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeczytaj te posty:

MarcinKRK napisał(a)
W oczekiwaniu na wiosnę i dyskusje na moim ulubionym wątku hortensjowym, przejrzałem właśnie cały wątek brzozowy. Wybaczcie proszę, nie chcę się wymądrzać, ale kilka kwestii wymaga doprecyzowania:
- nie każda brzoza pożyteczna (betula utilis) ma biały pień
- nie każda b. utilis v. jacquemontii to "Doorenbos"
- "Doorenbos" spokojnie rośnie grubo powyżej 10 metrów
To na razie tyle


MarcinKRK napisał(a)
Ja też nie uważam się za fachowca, chodzi tylko o to, żebyśmy jako ogrodnicy-amatorzy byli bardziej świadomi i zaczęli się szanować wobec tego co nam proponują polscy szkółkarze (nie wszyscy). Inaczej co rusz będą nas spotykać takie historie jak tu opisywane, np. na pytanie "jaka to brzoza" pada odpowiedź "biała". Przecież po takiej odpowiedzi do takiej szkółki nikt nie powinien już nigdy więcej przyjeżdżać.

Stąd moje uwagi, które poniżej rozwinę w garść, amatorskiej rzecz jasna, wiedzy
Pierwotnie betula jacquemontii była uważana za odrębny gatunek od betula utilis (brzoza pożyteczna). Później jednak zaczęto ją traktować jako podgatunek brzozy pożytecznej i jest ona oznaczana obecnie jako b. utilis ssp. jacquemontii, natomiast ta pierwotna forma jest oznaczana jako b. utilis ssp. utilis.

Po przewiezieniu obu podgatunków do Europy zaczęto je selekcjonować i w ten sposób powstało szereg kultywarów (odmian hodowlanych), przy czym w wypadku kultywarów b.u. ssp. jacquemontii różnice między niektórymi z nich są bardzo nieznaczne (to temat na oddzielną dyskusję).

Poniżej wykaz kultywarów, które są mi znane (w wypadku niektórych daję odnośnik do załączonego zdjęcia):
I) kultywary betula utilis ssp. jacquemontii (u wszystkich biała kora):
- "Doorenbos" = "Snow Queen"
- "Grayswood Ghost" (1)
- "Silver Shadow" = "Inverleith" (2)
- "Jermyns"
- "Knightshayes" - pokojem zbliżona do brzozy brodawkowatej
- "Trinity College" - węższy pokrój niż u innych kultywarów b.u. ssp. jacquemontii
- "Kashmir White"
- "Ramdana River" - biała kora, ale miedziane przetchlinki

II) kultywary betula utilis ssp. utilis:
- "Wakehurst Place Chocolate" (3)
- "Bhutan Sienna" (4)
- "Chris Lane" (5) - wg mnie najbardziej spektakularna
- "Mt. Luoji" (6)
- "Dark Ness" (7)
- "Forrest Blush" (8)
- "Nepalese Orange" (9)
- "Sichuan Red"
- "Buddha"

III) kultywary betula utilis ssp. albosinensis (wg niektórych jest to odrębny gatunek - betula albosinensis):
- "Bowling Green"
- "Fascination"
- "Chinese Ruby"
- "Chinese Garden"
- "China Rose"
- "Kansu"
- "Pink Champagne"
- "Red Panda"

IV)kultywary innych podgatunków:
- s.u. ssp. yunnanensis "Park Wood" (10)


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Klaudyna 07:43, 02 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Witam,
Mam pytanko co do brzozy. Zastanawiam się nad zakupem malutkich brzóz doorenbos za dosłownie 40zl i posadzeniu na skarpie, ale nie wiem czy one szybko rosną czy nie? mam już kilka sztuk ale zakupionych juz takich 4m i nie zauważyłam, żeby cokolwiek ruszyły. A takie maleństwa może szybciej rosną?
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
kami 10:03, 02 wrz 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
U mnie przyrost roczny 0,5m bez ciecia z 2,5metrowej posadzonej wioną 2016r brzozy doorenbos.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies