Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Według własnych pomysłów - Ligustr nie tylko jako ogrodzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Według własnych pomysłów - Ligustr nie tylko jako ogrodzenie

KasiaG 19:40, 19 cze 2015

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
dyha napisał(a)
"Piszę z prośbą o radę..
Mam bardzo stary żywopłot z ligustru. W niektórych miejscach jest on ogołocony i ma dziury (jak na zdjęciu). W środku żywopłotu jest mnóstwo starych i "gołych" pędów, niektóre z nich są nawet spróchniałe.
Wiem już że aby go odratować trzeba dosadzić nowe sadzonki..
A teraz pytania:
Czy mogę zrobić sadzonki z odrostów jeszcze teraz, czy jest już za późno? Jak długo czasu zajmie ich ukorzenienie się?? I czy ewentualnie zdążą się przyjąć jeszcze przed zimą? A może poczekać do wiosny?"

Oczywiście te stare pędy trzeba usunąć i w ich miejsce posadzić nowe. Jest to najprawdopodobnie przyczyną chorób grzybowych. Kiedy zakładamy żywopłot, należy utrzymywać dostęp do środka szpalerów, aby można był wygrabić i usuwać opadające liście i gałązki. Musi być tam ruch powietrza. W przeciwnym razie w mokre lata zaczynają pozostałości gnić. Ja wczesną wiosną obserwuję w których miejscach jest mało zielonych pąków i od razu podejmuję się dosadzania w tych miejscach nowych sadzonek i oczywiście pryskam chemią na grzyb. Później pryskam wyciągiem ze skrzypu polnego.

Sadzonki najlepiej robić kiedy nowe odrosty zaczynają brązowieć, a więc około końca maja. Ja przed cięciem ułamują je ze szpalerów (można w czasie cięcia zbierać za nożycami, najlepiej niepodeptane) obrywam mięki wierzchołem i zostawiam 4-6 liści na łodyżce dł. okolo 20 cm. To wsadzam do ziemi w szkółce i podlewam bardzo często. Na jesieni mam gotowe, dobrze ukorzenione sadzonki. Nie stosuję żadnych ukorzeniaczy - tylko woda. Dobrze jest mieć taką szkółkę w zacienionym miejscu. Pozdrawiam



dyha bardzo dziękuję za odpowiedź, którą przeczytałam dopiero dzisiaj szukając odpowiedzi na kolejne pytanie...
A więc tak, na jesieni kupiłam kilka sadzonek ligustru i dosadziłam .. Dzisiaj zebrałam trochę odrostów bo szykuję się do cięcia żywopłotu i teraz mam pytanie czy mogę te patyczki wsadzić bezpośrednio do ziemi przy żywopłocie bez czekania na ukorzenienie się.. czy podlewając regularnie te miejsca odrosty ukorzenią się czy nie ma na to szans?? Powód do tego jest taki że jak dosadzałam nowe sadzonki jesienią to bardzo ciężko było mi wykopać dziurę na sadzonkę pod żywopłotem bo w wielu miejscach jest on dość gęsty przy ziemi...

Tak wyglądają te odrosty, mają ok. 40-50 cm, można wsadzić takie długie? Czy liście mam oberwać cz zostawić?



Z góry wielkie dzięki za odpowiedż
dyha 22:35, 21 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Witam - sadziłem różnej wielkości odrosty. Jest szansa, że i takie Ci się przyjmą (u mnie się przyjmowały, ale część padało). Najkorzystniej jest jednak dolne liście poobrywać, zostawić 4-6 sztuk i uszczypać wierzchołki. Oczywiście najważniejsze jest regularne podlewanie. Jestem jednak zwolennikiem szkółki. Odrosty sadzę do szkółki tylko tegoroczne. Pozdrawiam
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 22:37, 11 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Paulownia. Mimo suszy dość ładne ma liście. Pozdrawiam
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Hana75 00:38, 12 lip 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Bardzo proszę o pomoc.
Byłam dziś na działce i zobaczyłam, że mój 7-letni żywopłot z ligustru jast w strasznym stanie. Tydzień temu nic mu nie było. Pierwsze zdjęcie jest sprzed tygodnia.

Dziś widzę, że stracił prawie 1/3 liści a te które zostały wyglądają na chore.
Wklejam zdjęcia. Proszę o ocenę i radę co zrobić.
Poniżej spód liścia.
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
dyha 00:39, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
https://pl.m.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Ochrona_ro%C5%9Blin/Preparaty_ro%C5%9Blinne#Skrzyp_polny

Witam. Proszę zapoznać się z materiałem pod poniższym linkiem i porównać opis ze swoimi roślinkmi. Ja na choroby grzybowe stosuję mikstury ze skrzypu polnego, chemie na końcu, jeśli nie ma efektów

http://www.wymarzonyogrod.pl/eksperci/odpowiedzi/9347,chory-liguster---plamy-i-zolte-liscie



____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 19:54, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Perukowiec:
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 19:55, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Kwiat malwy:
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 19:56, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Katalpy i ligustr rosną:
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Hana75 01:24, 15 lip 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Dziękuję za odpowiedź - zaraz zapoznam się.
W centrum ogrodniczym stwierdzono, że to "Antraknoza" i nie ma czasu na delikatność tylko trzeba "ostrą chemią" (Topsin i Score, Switch 62,5 WG) potraktować ligustr, bo go inaczej stracę
Nie jestem pewna ich diagnozy. Dziś poczytałam o tej chorobie i jeśli to ona to... mam duży problem, bo wydaje mi się, że również oberwały borówki amerykańskie i jagody kamczackie
Muszę je ratować.

Czy ktoś rozpoznał co dolega ligustrowi?
Pozdrawiam
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
dyha 19:58, 24 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Pozdrawiam z ogrodu:
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies