Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Według własnych pomysłów - Ligustr nie tylko jako ogrodzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Według własnych pomysłów - Ligustr nie tylko jako ogrodzenie

jula81 08:53, 18 wrz 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Ale cudne róże
Jak z widokówki
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
KasiaG 15:14, 22 wrz 2014

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
Piszę z prośbą o radę..
Mam bardzo stary żywopłot z ligustru. W niektórych miejscach jest on ogołocony i ma dziury (jak na zdjęciu). W środku żywopłotu jest mnóstwo starych i "gołych" pędów, niektóre z nich są nawet spróchniałe.
Wiem już że aby go odratować trzeba dosadzić nowe sadzonki..
A teraz pytania:
Czy mogę zrobić sadzonki z odrostów jeszcze teraz, czy jest już za późno? Jak długo czasu zajmie ich ukorzenienie się?? I czy ewentualnie zdążą się przyjąć jeszcze przed zimą? A może poczekać do wiosny?









ModraSowa 12:37, 25 wrz 2014


Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 1275
Też ośmielam się prosić specjalistę o podpowiedz
Mój żywopłot sadzony w maju b.r. ładnie rośnie .Przycinałam go trzy razy.
W jednym miejcsu,na końcy kilkadziesiąt sadzonek jest wciąz bardzo marnych. Ziemia jest na całaej długości taka sama( kompost, wymieszany z ziemią) Co może być tego powodem?

____________________
Ania Ogród to życie
dyha 01:00, 04 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
"Piszę z prośbą o radę..
Mam bardzo stary żywopłot z ligustru. W niektórych miejscach jest on ogołocony i ma dziury (jak na zdjęciu). W środku żywopłotu jest mnóstwo starych i "gołych" pędów, niektóre z nich są nawet spróchniałe.
Wiem już że aby go odratować trzeba dosadzić nowe sadzonki..
A teraz pytania:
Czy mogę zrobić sadzonki z odrostów jeszcze teraz, czy jest już za późno? Jak długo czasu zajmie ich ukorzenienie się?? I czy ewentualnie zdążą się przyjąć jeszcze przed zimą? A może poczekać do wiosny?"

Oczywiście te stare pędy trzeba usunąć i w ich miejsce posadzić nowe. Jest to najprawdopodobnie przyczyną chorób grzybowych. Kiedy zakładamy żywopłot, należy utrzymywać dostęp do środka szpalerów, aby można był wygrabić i usuwać opadające liście i gałązki. Musi być tam ruch powietrza. W przeciwnym razie w mokre lata zaczynają pozostałości gnić. Ja wczesną wiosną obserwuję w których miejscach jest mało zielonych pąków i od razu podejmuję się dosadzania w tych miejscach nowych sadzonek i oczywiście pryskam chemią na grzyb. Później pryskam wyciągiem ze skrzypu polnego.

Sadzonki najlepiej robić kiedy nowe odrosty zaczynają brązowieć, a więc około końca maja. Ja przed cięciem ułamują je ze szpalerów (można w czasie cięcia zbierać za nożycami, najlepiej niepodeptane) obrywam mięki wierzchołem i zostawiam 4-6 liści na łodyżce dł. okolo 20 cm. To wsadzam do ziemi w szkółce i podlewam bardzo często. Na jesieni mam gotowe, dobrze ukorzenione sadzonki. Nie stosuję żadnych ukorzeniaczy - tylko woda. Dobrze jest mieć taką szkółkę w zacienionym miejscu. Pozdrawiam

____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 01:13, 04 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
"Też ośmielam się prosić specjalistę o podpowiedz
Mój żywopłot sadzony w maju b.r. ładnie rośnie .Przycinałam go trzy razy.
W jednym miejcsu,na końcy kilkadziesiąt sadzonek jest wciąz bardzo marnych. Ziemia jest na całaej długości taka sama( kompost, wymieszany z ziemią) Co może być tego powodem?

Hmm - trochę trudno powiedzieć, ale zadam pytanie czy nie sięgają do tego miejsca korzenie jakiejś silnej rośliny, drzewa itp.? U mnie tak się działo, kiedy w zasięgu ligustra rosła leszczyna. Nie pomogły żadne nawozy, a wręcz przeciwnie - przedawkowałem i musiałem dosadzać od nowa. Po zlikwidowaniu leszczyny żywopłot się wyrównał. Mam nadzieję, że również nic nie podgryza tych roślinek, czy też nie kursują przy nim jakieś pieski z nogą do góry. Spróbuj może podlewać tylko w tym miejscu nawozem z pokrzywy czy mleczu (mniszka). 1 kg pokrzyw na 10 l wody (z mleczem tak samo). Po przefermentowaniu rozrabiaj gnojówkę około 1:10 z wodą na początek. To powinno pomóc. Jeśli ziemia jest taka sama wszędzie to nie powinno być różnic. Ja bym przyciął te wyższe do wysokości najmniejszych sadzonek i wtedy próbował podganiać gnojówką słabszy koniec.
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 01:16, 04 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Mela napisał(a)
Witam

bardzo proszę o poradę w sprawie ligustra
mam 2 letni niski zywopłot i niestety zachorował cały
są to brunatne plamy plus opadające liscie
jedno zaraza drugie i tak cały

jaka to choroba i co mam zrobic ?


Przykro mi, muszę Cię zmartwić;

http://www.e-ogrodek.pl/choroby_roslin/choroba/2851,antraknoza-ligustru
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
guadalahara 14:31, 03 sty 2015


Dołączył: 02 cze 2012
Posty: 44
ModraSowa napisał(a)
Też ośmielam się prosić specjalistę o podpowiedz
Mój żywopłot sadzony w maju b.r. ładnie rośnie .Przycinałam go trzy razy.
W jednym miejcsu,na końcy kilkadziesiąt sadzonek jest wciąz bardzo marnych. Ziemia jest na całaej długości taka sama( kompost, wymieszany z ziemią) Co może być tego powodem?



odpowiem Ci jak laik posiadający dwuletni żywopłot Mój ma prawie 30 m. długości, ziemia ta sama, podlewanie identyczne. Jedyna różnica jest taka, że połowa żywopłotu jest odchylona względem pierwszej o jakieś 120 stopni (taki mam nieszczęśliwy kształt działki). Na jednym boku żywopłot sięga mi do pół uda, na drugim do kolan Pogodziłam się z tym i na razie tnę te dwa boki na różne długości - kiedyś się przecież wyrównają. Ale powiem Ci, że też się długo nad tym zastanawiałam... u mnie jedyna różnica to kąt padania słońca, ale widocznie też ma to znaczenie.
____________________
Agnieszka Ogród w świecie idealnym
Ela987 00:02, 18 sty 2015

Dołączył: 03 wrz 2013
Posty: 18
Weszłam i zachwyciłam się! Ligustr w połaczeniu z katalpami..... No po prostu musze na wiosnę posadzić! Czy mógłbys polecić, gdzie kupić rosliny, by były zdrowe i ładne?
dyha 10:59, 23 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Witam i dziękuję - ligustra mam trochę sadzonek, katalp również - nie wiem jaka ilość by Ciebie interesowała. Napisz na priv może coś wymyślimy. Nie polecam żadnych miejsc, bo wszędzie można się nadziać - dzisiaj to jest biznes, nie pasja pozdrawiam
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Biedroneczka 11:09, 13 lut 2015


Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 62
Witam serdecznie!
Mam na swojej działeczce ligustrowy żywopłot, który ma już swoje lata...
Od 4 lat regularnie go przycinam i pomału nabiera wyglądu! (był bardzo wysoki, ale mocno go przycięłam na jakieś 1,5m, zdjęcie z września ub. roku)


Zawsze mam problem, kiedy wykonać pierwsze cięcie? Podobno na przedwiośniu, zanim ruszą pierwsze soki... Ja jednak (nie wiem, czy słusznie) boję się go ciąć tak wcześnie z obawy na wiosenne przymrozki i robię to dopiero w maju. Czy robię źle?

Mam jeszcze jedno pytanie związane z techniką cięcia (od jakiegoś czasu mam nożyce akumulatorowe). Tnę najpierw płaszczyznę pionową, następnie po skosie - na pólokrągło brzeg górny i na samym końcu górę... Czy jest to prawidłowa kolejność?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies