Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny

Milena7770 12:52, 27 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Witam, postanowiłam w końcu założyć swój wątek, bo tak czytam i czytam i widzę tutaj tyle życzliwych ludzi, to myślę że może mi pomożecie.

Mój ogród jest na razie w mojej głowie, coś tam już mi świta, pomału znam co popularniejsze nazwy roślin , rozpoznaję je - to duży sukces już. Bo nie dawno zakończyłam przygodę z muratorem, gdzie robiłam specjalizację z mat. bud. i wykończeniówki całej szeroko pojętej. To i z ogrodem dam radę.

Pod koniec budowy brakło niestety funduszy na profesjonalny projekt i wykonanie. Ale cóż, nie od razu Kraków zbudowano... Wszystko miało zaczekać do przyszłej wiosny, ale koleżanka mnie uraczyła prezentem w postaci kilku roślin, które gdzieś trzeba było wsadzić. Więc zrobiłam rabatę przy domu, już wytyczoną z kostki, wsadzając tam te rośliny i dokupiłam kilka innych. Wszystko to wysypałam białym żwirkiem - jak dziś na to patrzę to śmiać mi się chce. No ale każdy kiedyś zaczynał.

Wszystko do przerobienia, na szczęście to tylko jedna rabatka i kilka roślin wsadzonych luzem.

Jutro porobię zdjęcia i może coś doradzicie. Bardzo podoba mi się ogród Sylwii - nie mogę się napatrzeć. O Pani Danusi nie wspomnę, bo to mistrzyni. Chciałabym coś podobnego stworzyć kiedyś. Nie będę miała takiej ilości roślin i takiej wielkości - powód prosty - fundusze.

Działka jest niewielka ma 8 arów i na tym jeszcze stoi dom. Więc do obsadzenia nie ma aż tak strasznie dużo.

Na dzień dzisiejszy sen z powiem mi spędza skarpa. Otóż cały dom mamy podniesiony. Z jednego boku i z tyłu od tarasu jest duża skarpa. Jutro to pokażę. Plan był na agrotkaninę i coś na tą skarpę. I z tym akurat już mieliśmy działać. Ale jak poczytałam o tych tkaninach to chyba już tego nie chcę. Tylko co teraz ???? Skarpa jest dość stroma, nie utrzyma się tam kamyczek, kora chyba też nie. Co na ten kawałek nasadzić ???????????

Zdjęcia jak tylko dotrę do domu zrobię i rano wstawię.


____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
agatanowa 13:03, 27 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
witaj, czekamy
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Milena7770 14:32, 27 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Zanim będą zdjęcia to tak sobie myślę o mojej skarpie. Od zachodniej strony skarpa ma jakiś metr jest dużo węższa niż od południowego tarasu. Myślałam żeby to całe zasadzić irgą. Tylko co nie dawać pod to maty ??????????? Nie chcę całych dni spędzać na pieleniu chwastów, choć wiem że posiadanie maty ich nie wyklucza ale chyba jednak ogranicza. Oświećcie mnie !!!
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
bozka 16:01, 27 sie 2013


Dołączył: 27 paź 2012
Posty: 154
Witam Bardzo jestem ciekawa Twojej skarpy bo ja również mam na około domu skarpy i ciężko jest zrobić projekt ogrodu z tak nierówną powierzchnią;(
____________________
Bożena
agatanowa 16:40, 27 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Może zdjęcie skarp? I wiesz co? Najlepiej załóż osobny watek w dziale projektowanie ogrodów tylko dotyczący tej/tych rabatek (każda rabatka, żeby miała swój temat) ze zdjęciem i rysunkiem z oznaczeniem wymiarów i stron świata.

Zobaczysz-pomogą Ci.

Ja bym szmatki nie dawała. Na takiej skarpie, to trawki (z silnym syetemem korzeniowym) chyba byłyby fajne z horti... mozna tez wrzosy i wrzośce (ale nie przepadam), oczywiście irgę też
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 17:05, 27 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
tu możesz też pytać:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3358-pojedyncze-pytania-na-temat-projektowania-rabat


albo np. założyć watek taki, jak ten: http://www.ogrodowisko.pl/watek/3739-retusz-rabaty-nie-idzie-mi
albo ten: http://www.ogrodowisko.pl/watek/3732-mini-rabatka-przy-wejsciu-do-domu

wtedy pewnei szybciej ktoś doradzi
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Milena7770 17:22, 27 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Ok założę tam nowy temat a zdjęcia będą jutro, bo dziś kisnę jeszcze w pracy.

A co to za trawki na skarpy ?????

Co do wrzosów, ja lubię, chciałam mieć mini wrozsowisko, zakupiłam tego wcale nie mało, kosztowało pracy sporo i kasy też. No i po m-cu dopadł jakiś grzyb. No nic na razie leczę i czekam co będzie dalej.
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
agatanowa 18:19, 27 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
jakie trawki i czy w ogóle trawki na skarpach rosnąć mogą - to nie wiem. Ale wydaje mi się, że tak. Z natury, łagodne skarpy, jeśli dobrze pozabezpieczane systemem korzeniowym porozrastanych roślin, nie powinny nastczać problemu z rozjeżdżaniem się. Chyba, że są jakieś szczególnie wyniesione albo warunki specyficzne. Trawy zawsze dobrze przerastają ziemię (zwykłe w kazdym razie - tak, że aż szpadła nie da się wbić, pomimo skoków wykonywanych na nim), stąd był mój zamysł trawkowy, bo nie dość że łądne, to do tego mogłyby być szczególnie pożyteczne w Twoim przypadku
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Kindzia 19:56, 27 sie 2013


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Irga się nada. Mnie po 3 latach zarosła skarpę absolutnie Akurat mnie nie o to chodziło i wywaliłam dwie, jedna mocno przycięta została. I będę jej pilnować.
Są jeszcze jałowce płożące...
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Gardenarium 20:00, 27 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Podaję link do ogrodu zimozielonego, gdzie jest skarpa, nie ma ani jednego chwasta i nie ma szmaty. To kwestia wypielenia przed sadzeniem. Nie ma ogrodu bez pracy, tego musisz się nauczyć.

Twój tytuł "Marzenie o ogrodzie" poprzestanie na marzeniach jak będziesz liczyła na matę, ona za Ciebie nie zrobi ogrodu

Po prostu przekop dobrze i wybierz chwasty a potem piel w ciągu maja i czerwca aby się nie wysiały.

I koniec, po robocie plus duuuużo kory lub kamyków. Zobacz sama.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu?page=226

Oczywiście ważne jest posadzenie dużej ilości roślin i wtedy chwasty nie mają szans

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu?page=221
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies