Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogródek Eli

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogródek Eli

kaisog1 20:03, 18 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
A bluszcz wcale szybko nie rośnie To juz wolałabym tuje wszędzie posadzić
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 20:15, 18 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ela_z napisał(a)
A co myslicie o obsadzeniu ogrodu winobluszczem? Nie jest on wprawdzie w stylu ogrodowiska ale szybko porasta i zrobi szczelna zaslone przynajmniej latem


Szkoda czasu na sadzenie i miejsca na winobluszcz, potem nie dasz rady go zwalczyć ani wykarczować. Po prostu go nie sadź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ela_z 09:27, 19 wrz 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Rozumiem,


Winobluszczowi mówimy stanowcze NIE!

Pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
kaisog1 21:19, 19 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
...winobluszcz.... ehhhh z tym doczytywaniem to ja mam chyba jakiś problem



____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
ela_z 09:20, 20 wrz 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Ale bluszcz w nazwie byl
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
ewalm 15:25, 20 wrz 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Elu, można też na przykład tak zrobić, to bardzo podobny układ rabat jak u Gabik:



Otoczyć narożnik tarasu rabatą podwyższoną, taką donicą bez dna wykończoną drewnem, nawiązująca do elewacji. A w przejściu położyć ścieżkę drewnianą i puścić przy niej bluszcz na ogrodzeniu oraz zrobić rabatę żwirową wysypaną takim samym kamieniem jak opaska i otoczoną takim samym krawężnikiem. Szkoda, że nie macie drewnianego tarasu : ) Albo możnaby w ogóle powiększyć taras aż do ścieżki i połączyć razem. Wtedy zimą łatwiej chodzi się po drewno, nie po mokrej trawie.



____________________
Ogródek na trzy lata
ela_z 09:23, 22 wrz 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Dzieki Ewalm,

Podoba mi się pomysł z donicą przy tarasie. Tylko czym ją obsadzić? Trawy i hortensja Limelight? Zastanawiam sie czy hortensja wytrzyma słonce. W tym miejscu jest od rana do 13-14.


Jezeli chodzi o taras taki byl w zestawie od dewelopera Też żałuję że nie jest drewniany Pewnie za kilka lat go wymienimy.
Chcemy powiekszyc taras do przejscia, ale wykonanie planujemy niestety dopiero na wiosnę

Pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
ewalm 13:57, 22 wrz 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Nie, hortensją Limelight raczej nie, jest według mnie za wysoka na to miejsce. Obsadzić teoretycznie można wszystkim co nie potrzebuje pełni słońca przez cały dzień. Jeśli chodzi o słońce do 13-14 to to nie jest dla hortensji za dużo. Ale mi się po prostu wydaje, że ona tam nie pasuje ze względu na rozmiary. Sposób obsadzenia powinien współgrać z resztą ogrodu no i zalezy od rozmiarów donicy. Innym słowy dla mnie to jeszcze za wcześnie na pytanie o gatunki.

A jaka jest szerokość tego wąskiego paska między tarasem a ogrodzeniem, który ewentualnie zajmowałaby "donica"?

Czy odległość od domu do ogrodzenia (po stronie tarasowej) to około 10 m?

Dobry pomysł z powiększeniem tarasu. Zastanówcie się czy nie warto go również poszerzyć o jakiś metr, bo 2,5 m to niedużo jeżeli używa się tarasu jako miejsca spotkań, ze stołem i krzesłami. Chyba , ze się nie używa. Wszystko zależy od przyzwyczajeń. Gdybyście poszerzali, to donicę zostawiłabym tak jak jest teraz, a taras porzerzyła tylko na tej pozostałej części.Wtedy donica fajnie wcinałaby się w taras z jednego rogu.
____________________
Ogródek na trzy lata
ewalm 14:25, 22 wrz 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Można na przykład zrobić coś takiego:



Taras ograniczyć na narożnikach podwyższonymi rabatami. Całe przejście przy domu wysypać żwirem i posadzić w nim tu i tam np. funkie, paprocie. Druga donica i taras rozwiązują problem jak przejść od żwirowego przejścia do trawnika bo automatycznie to przejście zamykają od strony ogrodu.

Czy zależy Wam na oddzielaniu się od sąsiadów czymś wyższym na wysokości tarasu? Wtedy można wykorzystać kolumnowe cisy albo zdecydować się na cięty, formowany żywopłot z cisa. Ale żywopłot, zwłaszcza zwarty formowany dodatkowo zaciemni.
____________________
Ogródek na trzy lata
ela_z 16:12, 22 wrz 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Dziekuję za zainteresowanie, spróbuje odpowiedzieć na wszytskie Twoje sugestie/pytania:

A jaka jest szerokość tego wąskiego paska między tarasem a ogrodzeniem, który ewentualnie zajmowałaby "donica"?


Miejsce na donice wynosi 50cm

Czy odległość od domu do ogrodzenia (po stronie tarasowej) to około 10 m?


Tak ta odległość to ok 10m

Dobry pomysł z powiększeniem tarasu. Zastanówcie się czy nie warto go również poszerzyć o jakiś metr, bo 2,5 m to niedużo jeżeli używa się tarasu jako miejsca spotkań, ze stołem i krzesłami. Chyba , ze się nie używa. Wszystko zależy od przyzwyczajeń. Gdybyście poszerzali, to donicę zostawiłabym tak jak jest teraz, a taras porzerzyła tylko na tej pozostałej części.Wtedy donica fajnie wcinałaby się w taras z jednego rogu.


Przypadł mi go gustu ten plan tarasu, który narysowałaś. Chcemy tam mieć coś w rodzaju salonu letniego. W tym roku spedzilismy tam wiekszosc lata ale na skladanych krzeselkach
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies