Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród hortensjowo brzoskwiniowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród hortensjowo brzoskwiniowy

Kasik 07:05, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
ElzbietaFranka napisał(a)
Przyszlam od Sylwii po twoim wpisie.
Bywalam w twoim ogrodzie, ale nigdy sie nie wpisywalam.
Dzjsiaj od poczatku do 160 strony musialam sie wgryzc w klimat ogrodu. Od konca watku tez zobaczylam kilkadziesiat stron.
Od 2012 roku to szesc lat ochrona brabantowa juz posadzone i z drugiej strony cyprysy? To duzy plus daja tlo.
Piekny plan, zagospodarowane wlasciwie wszystko teraz tylko pielegnowac. Piekny powojnik rubens jak on kwitl w tym roku to wszystko kwitlo.
Ta wiosna-lato jest wyjatkowa wszystko rosnie bez zatrzymania. Rosliny sa zdrowe i kwitna.
Widze, ze masz tez sad w ktorym obrodzily morelki wyjatkowy urodzaj.
Mam dzialke w zaglebiu sadowniczym, gdzie sady ciagna sie hektarami nie powtarzalny widok jak kwitna. A u mnie poniewaz dzialka na wydmuchowisku wszystkie drzewka marnjeja.
Sadze tylko to co ma szanse sie utrzymac.
Masz duzy i piekny ogrod. Tak trzymac.

Mam takie samo zdanie pod gorke ale samemu z planem w glowie a nie na papierze. Projektant i tak pyta co pani chce jak ma wygladac ogrod.
Tez mialam projektanta tylko dlatego aby moj pomysl rzucil na papier bo nie potrafie wytlumaczyc np. Panu od koparki jak ma wykopac dol pod oczko naj to ma wygladac. A z rysunku jestem slaba.
Ciezkie roboty i tak trzeba zrobic z ekipa, ale tylko tyle tzw uformowanie terenu. Nie bylam w stanie przewiezc 6 wywrotek zwiru to musi przewiezc sprzet lub taczkami kilku praciwnikow.
Wszystkie nasadzenia lacznie z trawnikiem robilismy sami.

Najladniejsze ogrody sa stworzone przez samych wlascicieli, projektuja dla samych siebie. Powoli ale samemu. Na tym forum jest ich bardzo duzo.

Rozpisałam się
Pozdrawiam ogrodnikow


[/quote

Dzięki za wizytę:

Moje zdanie na temat sposobu zakładania ogrodu jest jedno. Każdy robi jak uważa. Jeden przy pomocy osób profesjonalnych, drugi sam i z tym co ma w głowie. Nie neguję żadnego sposobu. Ale nawiązałam do tego jak postrzegane są ogrody przez laików, te które pokazywane są w programach telewizyjnych. Dużo szybciej identyfikujemy się z pracą rąk właściciela niż z pracą i pomysłem firm trudniących się tym zawodowo.

Uwielbiam oglądać programy typowo instruktażowe, bo dają mi one pogląd na całokształt i pokazują wiele możliwości, a z drugiej strony zachwycam się ogrodami typowo tworzonymi przez osoby indywidualne, które metodą prób i błędów kolorują i upiększają swoje podwórka.

Łatwiej nam "zbratać" się z kimś, kto tak jak my tyrając w pocie czoła dochodzi do efektów, które również można , a nawet trzeba pokazywać wszem i wobec.

Mój ogród powstawał z łąki. Wiedzy o nim nie miałam żadnej. Pierwsze rośliny- przypadkowe wsadzane jeszcze bardziej przypadkowo. Wiedziała, że chcę ścieżkę koło domu i tyle. Dziś może i niektórych zachwyca, są momenty, że spełnia moje wszystkie oczekiwania, ale są i takie gdzie wiem, że jest nieprawidłowo, że są zbyt długie okresy gdzie nic nie kwitnie, że musi przejść jeszcze trochę, by go pouzupełniać. Trudno- to jest cena tego, że uczę się razem z nim.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Kasik 07:11, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
Dzięki, ze miałaś chwilkę na oglądnięcie naszych poczynań.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Kasik 07:14, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Kasiu jak ślicznie Te skrzynie to rewelacja, szkoda że miejsca nie mam bo pomysł do skopiowania


Mi też się podobają. I nawet na tle tego płotu jakoś sie wpisuję i ciut zlewają. Najważniejsze że, że będzie wygodniej i czyściej.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Kasik 07:22, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
hanka_andrus napisał(a)
Kasiu, pytałaś o piwonie.
wklejam Tobie link do specjalisty
https://www.wymarzonyogrod.pl/eksperci/odpowiedzi/9878,zasuszone-paki-piwonii

Nic innego Tobie nie napiszę niż powyższa wypowiedź.

Ja na swoje co roku sypię popiół drzewny i skorupki od jajek, wiosną azofoskę- po garści, no i w okresie dużego nasłonecznienia latem, podlewam. U mnie na tym samym miejscu rosną z 25 lat. I co roku kwitną,

Pączki zasuszone też mi się czasem trafiają, szczególnie jak jest mokre lato. Takie objawy usuwam, a jeżeli zamiera cały pęd wyrywam. Jesienią tnę do ziemi. Zimuje goła rabata, niczym nie przykrywam. Ale u mnie zimy przeważnie bez śniegu.
Muszą mieć dobry drenaż.


Haniu- dziękuję, że zadałaś sobie trud poszukania dla mnie odpowiedzi. Ja też przekopałam internet, ale pomyślałam sobie, że istnieją jakieś ogrodników sposoby na takie dolegliwości.


U mojej Mamy jest lichutki piasek i choć zasila je, to myślę , ze za mało. Roślina w fazie budowania krzaka tyle pociągnie ile pozwolą jej warunki. Zrzuci kwiaty, by ratować siebie samą. Ja to przećwiczyłam 3 rok z magnolią Black Tulip. Hodowca mi napisał , że na jesień muszę dać nawozu który pomoże jej przetrwać zimę i ją wzmocni , bo na wiosnę jak "produkuje liście" to nie ma sił na utrzymanie kwiatów.

Dzieki HAniu:
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
07:27, 25 maj 2018
Kasik napisał(a)


Skrzynie nawiązują do płotu i kompostownika. Po przeanalizowaniu kosztów i wytrzymałości właśnie one zwyciężyły. Uważam, ze wyszły dobrze i jestem bardzo zadowolona.
Może zdjęcia tego nie pokazują, ale odległość miedzy nimi jest na szerokość ciut większą niż kosiarka. będziemy tam kosić na razie. Koszty chcę zminimalizować.
Chodziło głównie o to by zielsko nie przechodziło i było to w miarę uporządkowane.


twoje sa niskie ...to moze z kosiarką dasz radę ...ale wasów do wycinanie bedziesz miec dużo wiem co pisze bo w głównej alejce przy skrzyniach mam trawę i przy skrzyniach koszmar po mimo tego ze mam obzeza z kostki ...trawa przerasta jak szalona a mam łacznie 8 skrzyń to obcinnie tych wasów daje popalić

beton jest niezłym rozwiazaniem ...zwłaszcza ze mozna to pomalować żeby było cieplejsze w odbiorze ..moje deski zwykłe ...za 2-3 sezony do wymiany bedą i na pewno juz nie z desek
Kasik 07:44, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
Gocha napisał(a)
Kasiu jestem zachwycona tymi podwyższonymi skrzyniami na warzywka. Ale sobie wyobrażam ile to pracy było przy tym . Super że tyle owoców bedzie w tym roku. U mnie było mnóstwo owocków na czeresniach ale ja nie pryskałam i niestety większość obleci . Może będziej więcej śliwek ale mam nadzieję że nie będą robaczywe. Cudne masz rabaty i piekne kanciki. A ta pergola- z jakimi różami ? - po prostu przepiękna. Buziaki


Małgoś- grunt to zrobić dobre zdjęcia, to i nawet kancik widać
W prawdzie w jednym miejscu, co sugeruje, że może jest zrobiony wszędzie.
U nas czereśnie objadają szpaki. Jeszcze sie nam nie udało zdążyć przed nimi, to i sprawę dokarmiania mam odfajkowaną. Tyle owoców co one zeżrą usprawiedliwia mnie by zimą nie mieć wyrzutów sumienia. Wisi tylko jeden karmnik i tyle.

Pergola ma pąków masę - czekam na nie.

____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Kasik 08:06, 25 maj 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
eee_taam napisał(a)


twoje sa niskie ...to moze z kosiarką dasz radę ...ale wasów do wycinanie bedziesz miec dużo wiem co pisze bo w głównej alejce przy skrzyniach mam trawę i przy skrzyniach koszmar po mimo tego ze mam obzeza z kostki ...trawa przerasta jak szalona a mam łacznie 8 skrzyń to obcinnie tych wasów daje popalić

beton jest niezłym rozwiazaniem ...zwłaszcza ze mozna to pomalować żeby było cieplejsze w odbiorze ..moje deski zwykłe ...za 2-3 sezony do wymiany bedą i na pewno juz nie z desek


Pomęczymy sie z koszeniem i zobaczymy. Zależało mi na tym by zmieścić się w konkretnej kwocie. Przeliczyliśmy koszt desek kupionych u nas w tartaku- wyszło podobnie, a czas użytkowania jest nieporównywalny. No i robota przy tym. Osadzone głęboko są tylko słupki, same ściany tylko lekko wchodzą w grunt i jeżeli zaistnieje potrzeba - wymiana bezproblemowa.

U nas cześć sadowa trochę żyje własnym życiem. Nie ogarniamy ani czasowo ani siłowo. Najważniejsze dopilnować drzewek i kosić.

Na tą chwile tak musi być. Malować ich nie będę bo wtedy wyróżniały by się jeszcze bardziej. Tuz za nimi jest płot o identycznej strukturze no i kompostownik. To jest tylna część działki- daleko od domu- a za nia stary poniemiecki sad. Do tego sadu zimą przychodzi zwierzyna jak do paśnika (nikt tam nie zbiera owoców). Musieliśmy postawić solidny mur by nie mieć na tarasie nieproszonych gości. Co do piękna? No cóż. Nigdy nie myślałam, że takie coś postawie, ale życie weryfikuje nasze odczucie piękna.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
09:03, 25 maj 2018
Kasik napisał(a)


Pomęczymy sie z koszeniem i zobaczymy. Zależało mi na tym by zmieścić się w konkretnej kwocie. Przeliczyliśmy koszt desek kupionych u nas w tartaku- wyszło podobnie, a czas użytkowania jest nieporównywalny. No i robota przy tym. Osadzone głęboko są tylko słupki, same ściany tylko lekko wchodzą w grunt i jeżeli zaistnieje potrzeba - wymiana bezproblemowa.

U nas cześć sadowa trochę żyje własnym życiem. Nie ogarniamy ani czasowo ani siłowo. Najważniejsze dopilnować drzewek i kosić.

Na tą chwile tak musi być. Malować ich nie będę bo wtedy wyróżniały by się jeszcze bardziej. Tuz za nimi jest płot o identycznej strukturze no i kompostownik. To jest tylna część działki- daleko od domu- a za nia stary poniemiecki sad. Do tego sadu zimą przychodzi zwierzyna jak do paśnika (nikt tam nie zbiera owoców). Musieliśmy postawić solidny mur by nie mieć na tarasie nieproszonych gości. Co do piękna? No cóż. Nigdy nie myślałam, że takie coś postawie, ale życie weryfikuje nasze odczucie piękna.



no to tak jak z moimi tujami ...3lata nie chciałam tuj...szukałam innej opcji osłony od wiatru...tuje wygrały głownie ceną i bezobsługiwalnościa ...prawie
Kasik 10:14, 01 cze 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
Wiem, że bywam rzadko, poprawię się na pewno. Dziś parę zdjęć z pergoli.

Jasna- Constance Spry
Ciemniejsza - LAguna

____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Kasik 10:16, 01 cze 2018


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies