Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

123mokry 10:18, 04 lut 2018

Dołączył: 03 gru 2017
Posty: 114
Witam oczko planuje od 2 lat (czytam podpatruje ,bardzo fajne sprawozanie Danusi z pracy z ekipą w dużym ogrodzie który w maji był pokazany chyba ze 20 razy oglądałem , między innymi dowiedziałem się co to jest ZEOLIT).

Projekt oczka posiadam ale się wstrzymuje żeby nie pośpieszyć się i nie popełnić błędu (zalerzy mi bardzo żeby mi się w 1000% podobało a jestem wymagający pod tym względem ,boje się ,że jak co niektórzy potem będę żałował)


Oczywiście oczko na geowłukninie 50 , Folia EPDM

Roślin dużo za mostkiem planuje zeolit wraz z roślinami głębokość do 1m

W części większej Głebokość do 1,5 -1,6m, roślin dużo

Rośliny :kaczeńce, irysy żółte, pałka drobnolistna, pałka drobna, lilie ,ponikło, i wiele innych (wiem będę się starał sadzić w dużych ilościach i grupach).

Ryby: 4 euro koi, 8-10 orf----nie wiem czy nie za dużo (chciałem coś na dopełnienie np. słonecznice , strzelbę błotna, różankę, może ciernik )
____________________
Marekbambusowy-ogród
123mokry 10:35, 04 lut 2018

Dołączył: 03 gru 2017
Posty: 114
Przy tujach obok większej kałuży chce nasadzić fargesie MISKANTY SADZCE, dhjph, tojeść orszelinowa nie wiem co jeszcze .Klony palmowe ,( 3 ) dookoła już mam , ten duży to klon jawor brilinatsimum (przed tujami),dno hakonechloa allgold











Tak mi się wydaje , że pasowało mi by oczko w stylu japońskim ale to jest trudne .
____________________
Marekbambusowy-ogród
GreenPark 12:21, 13 lut 2018

Dołączył: 13 lut 2018
Posty: 15
Co do wykonania, to wydaje mi się, że najlepiej wszystko od początku do końca zlecić profesjonalnej ekipie, żeby mieć pewność co do wykonania.
marek_2 11:28, 18 maj 2018

Dołączył: 18 maj 2018
Posty: 18
Mi w pielęgnacji oczka wodnego bardzo pomogła też siatka. Dwa lata temu kupiłem na próbę [] i byłem zadowolony bo zatrzymywała sporo liści i małych gałązek
grzesi 13:32, 11 wrz 2018

Dołączył: 19 wrz 2012
Posty: 41
Powolutku dojrzewam do decyzji o budowie własnego, niedużego stawu z niewielkim wodospadem. Nie planuję wpuszczania ryb.
Wpadły mi ostatnio w ręce filmy jednego takiego łysego jak ja gościa, który nagrał sporo materiału na temat budowy oczek i wodospadów.
Tutaj jest pierwszy filmik z całej serii pokazującej od podstaw budowę niewielkiego stawu z wodospadem:
https://www.youtube.com/watch?v=YC-RVqsEmsU

Oglądałem kilkanaście razy fragmenty programu "Maja w ogrodzie", w którym firma p. Młoziaków przebudowuje staw a efekt końcowy był po prostu oszałamiający.

Zazdroszczę warszawiakom, że mają taką firmę w zasięgu, bo partaczy jest sporo.

Ja jestem z okolic Krakowa i przeglądałem galerie wykonanych oczek wodnych przez wiele lokalnych firm i cóż tu dużo mówić: wyglądają "tak sobie". DO realizacji firmy Gardenarium bardzo im daleko niestety.
Jak mam zapłacić komuś za "taką sobie robotę" to wolę już to zrobić sam

Największy problem jest chyba w tym, żeby posiadać w firmie nie tylko kogoś z wiedzą techniczną, ale kogoś z odpowiednim wyczuciem estetycznym, który przyjedzie na miejsce, rzuci okiem i będzie potrafił to wkomponować w otoczenie i zrobi coś faktycznie ładnego, nie drażniącego oka.
Kogoś takiego jak p. Danuta. Osoba taka w firmie zajmującej się ogrodami to prawdziwy skarb a firmy, których realizacje oglądałem, wygląda, na to, że kogoś takiego nie mają, bo te oczka to zazwyczaj kupa kamieni i woda.

Nie wyobrażam sobie też w tym przypadku projektu na odległość (mam już 7-letni ogród), bo musi ktoś jednak przyjść i zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości, żeby wkomponować w roślinność, kształt działki, wykorzystać ukształtowanie terenu (niewielki spadek).

Przy okazji pytanie odnośnie tego filmu i innych wykonanych przez ekipę wspomnianego łysego jak ja jegomościa:
Oni używają do budowy wodospadów takich filtrów wodospadowych. Wygląda na to, że cały ich osprzęt (prezentowany w tym filmie) to właśnie ten filtr wodospadowy + skimmer z pompą i orurowanie.

Podłączenie tego też nie wygląda jakoś skomplikowanie, tylko że.... nie ma tego w polskich sklepach.
Z czego w takim razie fachowcy robią te wodospady? jakiego sprzętu używają?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies