Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Gardenarium 09:49, 22 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj są irysy i kaczeńce

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
19:39, 22 lut 2015
U mnie co prawda jest z kamienia ale w sezonie prawie boków nie widać, z roślin lilie, grążel, tatarak, i sporo rogatka. W pojemnikach wiszących sit, kaczeńce i jeszcze jakieś /nazwa niestety uleciała/ ale liść podobny do host, a kwiatostan wysoki kwiatki białe.Płożące po brzegach to tojeść rozesłana, bluszcz i bodziszek.

O filtrach zapomniałem na przednówku ewentualnie trochę rzęsy przynoszę. Jedynie napowietrzacz chodzi ze względu na ryby.



Jeśli bym teraz robił to też folia i to typowa do oczek /półśrodki dobre na rok, dwa/
Juzia 20:00, 22 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
jack - super zarośla! Też takie planuję

Fajnie, że da się bez filtrów!
Jeśli już to pompę fontannową na środku zamontujemy
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
21:49, 22 lut 2015
Juzia napisał(a)

Jeśli już to pompę fontannową na środku zamontujemy


Filtr miałem tylko przez 4 lata, i to chodził tylko do ruszenia roślin z wegetacją. Małą pompę fontannową /7 Wat/ topię na zimę ale bez tych bibelotów /jest tylko ruch wody/ Liście lilii nie lubią spadających kropli wody.
Jedno co mogę doradzić to dużo różnych roślin i z czasem woda będzie kryształ Moje oczko to 15m3 wody, głębokość ok 140 cm / dno widać bez problemu /Co prawda lilii trochę za dużo, dlatego zeszłej wiosny 1/3 została eksmitowana ale i tak nieźle wygląda co widać na foto
fotka z lipca 2014.

Miałem i pałkę wodną w pojemniku, ale po 3 latach kłącza zaczęły wyłazić i dostały Delete
Juzia 22:06, 22 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
jack_fox napisał(a)


Filtr miałem tylko przez 4 lata, i to chodził tylko do ruszenia roślin z wegetacją. Małą pompę fontannową /7 Wat/ topię na zimę ale bez tych bibelotów /jest tylko ruch wody/ Liście lilii nie lubią spadających kropli wody.
Jedno co mogę doradzić to dużo różnych roślin i z czasem woda będzie kryształ Moje oczko to 15m3 wody, głębokość ok 140 cm / dno widać bez problemu /Co prawda lilii trochę za dużo, dlatego zeszłej wiosny 1/3 została eksmitowana ale i tak nieźle wygląda co widać na foto
fotka z lipca 2014.

Miałem i pałkę wodną w pojemniku, ale po 3 latach kłącza zaczęły wyłazić i dostały Delete


Fontanny wysokiej i tak nie chcę...tylko taki bulgot znad tafli więc powinno liliom być dobrze?
Roślin chcę dużo, ale może nie dużo gatunków. 2 max 3.

Dzięki za podpowiedzi
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Mariusz 08:10, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Również używałem filtra tylko na początku, teraz wszystkie trzy oczka hulają bez, choć po zejściu lodu i przed startem roślin woda często mętnieje, szybko jednak dochodzi do siebie. W oczkach z rybami filtry są czasem niezbędne, w dużej ilości ekskrementy znacząco zaburzają parametry i woda jest brudna, a w najgorszych wypadkach zielona.

Jako podściółki używa się też czystej gliny, geowłóknina jest natomiast wygodna w użyciu, tylko koszty rosną, biała z Oase kosztuje ok. 4 za m2.

Irysy pseudacorus i lilie wodne to wystarczający zespół, pierwsze dobrze filtrują wodę, drugie cieniują zbiornik dzięki czemu nie przegrzewa się, a i glony w zacienionym oczku nie rozwijają się.

Faktycznie lilie nie lubią natrysku, marnieją i giną, natomiast ruch wody (bulgot) o którym piszesz nie zaszkodzi a dostarczy tlenu, ale nie za silny . Lepszą rolę spełniają natleniacze, a gdy w oczku żyją ryby, to na zimowy okres w zasadzie są niezbędne, choć montuję nawet tam gdzie ryb nie ma i często też latem przy wysokiej temperaturze. Tlen jest potrzebny bakteriom do życia, nitryfikacyjne robią za nas, czyszczą aż miło .

Idę poczytać do Ciebie, może piszesz jakie to oczko planujesz . Ja też jestem na etapie budowy oczek u siebie w ogródku, kontynuuję jak tylko przeschnie ziemia, tak więc zainteresowanie u mnie duże




____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Juzia 10:59, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Glinę to mogę znaleźć przy kopaniu tego mojego oczka....aczkolwiek pewności nie mam, bo w każdym kącie inne podłoże

Nie wiem jak taki natleniacz wygląda... pewnie go nie widać nawet, a bulgot przyjemny dla oka i ucha Może wystarczy

Wielkościowo jeszcze nie wiem jakie będzie oczko, bo temat narodził się niedawno, a śnieg jeszcze leży...więc czekam na rekonesans po ogrodzie jak będzie trawę widać
Głębokość to myślę, że 60cm w najgłębszym punkcie wystarczy?
Kształt koła Jedna półka.


____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Mariusz 11:23, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Możesz użyć zatapialną pompkę jak w Bukszpanowym u Danusi, pytaj jak się sprawdza zimą, albo natleniacz który umieszczasz na zewnątrz, wówczas wężyki podają powietrze do wody. Ja praktykuję z natleniaczami, ale jeśli chcesz mieć gejzerek , to pompa o niewielkiej wydajności bardziej wskazana.

Glina to dobra podściółka, dawałem dawniej pod pcv, gdy folia się lekko przedziurawiła (bo pcv to nawet ostrym kamieniem), to ta skutecznie izolowała i ubytek wody był nieznaczny. Pod pcv dawało się od 10 do 20 cm, a pod EPDM wystarczy kilka cm aby tylko przykryć jakieś tam kamyki których się nie wypatrzy przygotowując podłoże pod folię.

Tak 80 cm głębokości byłoby lepiej , choć sam, zajmuje się oczkiem które ma 50-70 cm i służy do uprawy roślin tropikalnych jak lotosy, lilie, piscje, hiacynty i inne i jakoś sobie radzi bez glonów i filtrów, ale woda wiosną jest mimo wszystko dość mętna. Potem startują rośliny i po kłopocie.

Natleniacze https://www.google.pl/search?espv=2&biw=1680&bih=945&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=NvvqVKlNg_ZSls-DqAg&ved=0CB8QsAQ&q=napowietrzacz+tetra+obrazy

Pompy fontannowe pompy

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Juzia 12:05, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Na zimę to się chyba pompę wyjmuje?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Mariusz 12:26, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Zazwyczaj tak, ale niekoniecznie, stawia się wyżej aby nie wychłodzić wody i wymusza gejzerek, dzięki temu przerębel nie zamarza. Jednak w związku ze znacznie większym poborem prądu w stosunku do natleniacza oraz nadmiernym ruchem wody, co powoduje nadmierne jej wychładzanie, lepiej jest stosować zimą natleniacze i tak czynię już od wielu lat.
Pompy z oczka jednak nie wyciągam, tylko wyłączam, lepiej jej w tej samej wodzie, wiosną czyszczę i tyle. Jeśli już wyciąga się, to koniecznie trzeba ją włożyć do jakiegoś pojemnika, do wody na całą zimę, tak aby nie stała bez niej.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies