Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Gardenarium 20:49, 06 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Strumień może płynąć w cieniu, ale moim zdaniem wpływać może i tu i tu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonaj 11:46, 22 mar 2013


Dołączył: 20 wrz 2012
Posty: 443
Danusiu a czy ta folia jest na tyle wytrzymała że jak duży pies wejdzie do oczka to czy nie przebije pazurami czy lepiej całe dno wyłożyć kamieniami, na razie moje oczko jest w planach ale to warto wcześniej wiedzieć?
____________________
Iwona - Kocham ten ogród
Gardenarium 12:57, 22 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EPDM jest rozciągliwy 300 % i nie powinno z powodu psa nic się stać, ale powiem, że psy są nieprzewidywalne czasem więc na 100 % to nic się nie da stwierdzić. Ale odpowiadam, że pazury psa nie przebiją tego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 10:04, 28 mar 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dokładnie, nie wiem co musiałby zrobić pies, aby przebić EPDM, natomiast PCV to nawet kolcem orzecha wodnego raz przebiłem. Zasada jest jednak ważna - zabezpieczamy bynajmniej górne półki. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem zabezpieczania folii na głębi, powód jest prosty - utrudnia mi to pielęgnację. Druga sprawa, przy biologicznie funkcjonujących oczkach owych kamieni nawet nie będzie widać. Jednak gdy używamy chemii i ciągle odsysamy odkurzaczem muł, to kamienie na dnie jak najbardziej wskazane.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 10:14, 28 mar 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Do powyższego postu o zabezpieczeniu folii na półkach
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
iwonaj 13:46, 28 mar 2013


Dołączył: 20 wrz 2012
Posty: 443
Bardzo dziękuję za rady uważam że najlepszymi ekspertami są posiadacze oczka wodnego i można się od nich uczyć pozdrawiam.
____________________
Iwona - Kocham ten ogród
ewa_k 13:25, 31 maj 2013


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
A czy ktoś robił oczko z siatkobetonu?
Macie jakieś doświadczenia?

Czy to EPDM nie zostanie uszkodzone przez korzenie np. drzew?
____________________
Ewa
Gardenarium 09:30, 02 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prędzej siatkobeton zostanie uszkodzony niż EPDM. W pobliżu drzew jeśli kopiesz staw, możesz dodatkowo odizolować EPDM od korzeni kładąc grubą włókninę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 16:52, 04 sie 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Ja mam podobny problem...
zrobiłam niewielkie kamieniste odprowadzenie wody, która jest wypompowywana z garażowego kanału dość regularnie. Ponieważ zalewała mi ogród, wybrałam ze żwiru pozostałego po budowie kamyczki (niestety były małe) i na zaprawie betonowej zdobiłam dość naturalnie wyglądające takie coś:


Mąż jednak mnie ciągle "podjudza" mówiąc że to rozbudowuję i rozbudowuję (bo wody jest ciagle więcej po deszczach) że niedługo zbuduję oczko wodne....
I tak spojrzałam na te wasze oczka wodne i pomyslałam, czemu nie.... mini wodospad bedę miała za darmo, no i woda która ewentualnie wyparuje zaraz będzie uzupełniona....
Zastanawiam się tylko czy jest sens wykładania takiego stawiku folią, skoro nawet w czasie suszy pompa odpompowuje mi 1-3x dziennie po takim wiaderku 10l wody. Woda często z piachem, bo czasami cos naleci z podwórza do kratki. W związku z tymi zanieczyszczeniami pomyślałam o drenażu na dnie w postaci kamyczków drobnych i wiekszych kamieni. Ale obawiam sie czy zafoliowany stawik przy deszczach nie bedzie za bardzo wybijać i zalewac dzialki powodując większe zamulenie stawiku....
Poradźcie jak to zrobić dobrze.
Jakie roslinki korzystnie byłoby dac na obrzeża i do środka?
I co robi się z ta wodą w zimę - osusza się bajorko?
plan zagospodarowania małego oczka - bajorka...

____________________
zakładam ogród
Gardenarium 20:50, 04 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co do wyboru roślin to masz u nas sporo wątków o roślinach wodnych, popatrz

http://www.ogrodowisko.pl/forum/29-wodne

Na pewno rośliny wody głębokiej czyli grzybienie, potem coś na płytsze półki np. kosaciec żółty czy łączeń baldaszkowaty, polecam też przęstkę.

Moim zdaniem jako staw jest to za małe. Na zimę nie wypompowuje się wody. zamarza i zostaje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies