Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Gardenarium 14:27, 23 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mariusz napisał(a)
Możesz użyć zatapialną pompkę jak w Bukszpanowym u Danusi, pytaj jak się sprawdza zimą, albo natleniacz który umieszczasz na zewnątrz, wówczas wężyki podają powietrze do wody. Ja praktykuję z natleniaczami, ale jeśli chcesz mieć gejzerek , to pompa o niewielkiej wydajności bardziej wskazana.






W stawie przy lustrze mam pompę ze specjalną membraną zostaje na zimę, ale kosztuje 6.000 zł w ścianach i źródełkach spuszczam wodę i pompki stoją na sucho.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 15:01, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
Mariusz napisał(a)
Zazwyczaj tak, ale niekoniecznie, stawia się wyżej aby nie wychłodzić wody i wymusza gejzerek, dzięki temu przerębel nie zamarza. Jednak w związku ze znacznie większym poborem prądu w stosunku do natleniacza oraz nadmiernym ruchem wody, co powoduje nadmierne jej wychładzanie, lepiej jest stosować zimą natleniacze i tak czynię już od wielu lat.
Pompy z oczka jednak nie wyciągam, tylko wyłączam, lepiej jej w tej samej wodzie, wiosną czyszczę i tyle. Jeśli już wyciąga się, to koniecznie trzeba ją włożyć do jakiegoś pojemnika, do wody na całą zimę, tak aby nie stała bez niej.


A to takie buty!!!
No to zastanowię się i nad pompą i nad napowietrzaczem

Dziękuję za rady
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gardenarium 15:28, 23 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak pompa będzie pracowała na dnie, spowoduje że staw zamarznie do dna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 15:38, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
Gardenarium napisał(a)
Jak pompa będzie pracowała na dnie, spowoduje że staw zamarznie do dna.


To co byś Danusiu zrobiła w moim przypadku? Gdy stawik taki płyciutki?
Nic na zimę nie zostawiać? W sensie pompy czy napowietrzacza.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gardenarium 15:39, 23 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli nie ma ryb to nic nie jest potrzebne. A pewnikiem nie ma, bo skoro staw ma być płyciutki to ryby nie przeżyją. Na same rośliny nie potrzeba fontanny, zwłaszcza do grzybieni, które nie lubią zbytniego ruchu wody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 15:42, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
No to jeszcze lepiej
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Mariusz 16:13, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)


W stawie przy lustrze mam pompę ze specjalną membraną zostaje na zimę, ale kosztuje 6.000 zł w ścianach i źródełkach spuszczam wodę i pompki stoją na sucho.

A to wyższa szkoła jazdy, ukryte i podają wodę do dysz odpowiednio umieszczonych w stosunku do poziomu lustra wody, pierwsza klasa, a ja ciągle byłem przekonany że u Ciebie pracuje zwykła pompa oczkowa, jak to dobrze czasem coś spytać. Te zwykle oczkowe pompy, zatapialne (w przedziałach mniej więcej od ok. 1500l/h do największych z regulacją ok. 25000l/h) bez problemu obsługują filtry, małe kaskady i natryski, no i nie mogą stać zimą bez wody.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 16:18, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)
Jak pompa będzie pracowała na dnie, spowoduje że staw zamarznie do dna.

Ja miałem odpowiednia dyszę, grzybek, który pompował wodę w dół i na boki, nie używam już tej metody, bo po jednym niedopilnowaniu prawie całą wodę z oczka wylało na lód i tam zamarzła, kosze z liliami były na wierzchu, a pompa chodziła bez wody, odtąd używam napowietrzacze.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 16:25, 23 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)
Jeśli nie ma ryb to nic nie jest potrzebne. A pewnikiem nie ma, bo skoro staw ma być płyciutki to ryby nie przeżyją. Na same rośliny nie potrzeba fontanny, zwłaszcza do grzybieni, które nie lubią zbytniego ruchu wody.

Juzia napisał(a)
No to jeszcze lepiej

Pompka faktycznie niepotrzebna, ale napowietrzacz by nie zaszkodził, to niewielkie koszty, a woda jest dobrze dotleniona szczególnie pod koniec zimy, nie ma przyduchy, żyją tam tez żaby, ale i inne organizmy i mikroorganizmy potrzebujące do rozwoju tlenu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Juzia 16:49, 23 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38455
A ten napowietrzacz to musi chodzić non stop tak?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies