Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Cytrusy w domu

Pokaż wątki Pokaż posty

Cytrusy w domu

Agacia 20:05, 25 lis 2013


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
W sklepach coraz częściej pojawiają się nieduże cytrusy obsypane owocami. Wreszcie ich cena zrobiła się przystępna, więc pewnie coraz więcej śmiałków pokusi się o wzięcie ich pod swój dach. Pytanie do osób, które już mają doświadczenie z tego typu roślinami: Jak je pielęgnować, aby żyło im się dobrze w naszych domowych warunkach? Dowiedziałam się na przykład, że nie wolno ich trzymać w kuchni, w której pracuje kuchenka gazowa, bo opary gazu są dla niej szkodliwe.

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Gabriela 20:27, 25 lis 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Na zdjęciu jest kalamondynka, czyli krzyżówka mandarynki z kumwaktem, o słodkiej skórce i bardzo kwaśnym miąższu. Hoduję ją z powodzeniem od kilku lat, podobnie jak kumkwatowe drzewko. Mam też limetę od zeszłego roku.
W kuchni nie radzę ich trzymać, bo zwłaszcza zimą cytrusom będzie za ciepło i skończy się to opadaniem liści. Latem można je wynieść na zewnątrz i ustawić w słonecznym miejscu, zimą potrzebują jasnego miejsca i chłodu, najlepiej max do 15 stopni C. Nie sadzić ich w torfie, nie przepadają za kwaśnym podłożem, moje rosną po prostu w kompoście z ogrodu. Od wiosny do jesieni nawozić dość mocno, są dobre nawozy do cytrusów (Pokon),
można obornikiem, wiążą kwiaty i owoce dwa razy do roku, kwitną i owocują często jednocześnie.
To rośliny idealne do ogrodów zimowych, moje tam właśnie rosną. W naszych dobrze ogrzewanych domach trudniej będzie im znieść zimę, która jest dla nich okresem spoczynku.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Agacia 20:45, 25 lis 2013


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dziękuję Gabrielo, mam zatem dla niej chyba dość dobre miejsce, okienko z luksferów od wschodu, ale przy zejściu do spiżarni, gdzie jest jakieś 18 stopni, przy luksferach powinno być 15. Jak często mam ją podlewać zimą i od kiedy rozpocząć nawożenie? Czy na wiosnę mam ją przesadzić? Do czego wykorzystujesz owoce? Zrywasz je czy czekasz aż spadną?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Gabriela 21:04, 25 lis 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ziemia w doniczce zawsze musi być lekko wilgotna, lepiej nie przesuszać i nie przelewać, bo wtedy zawsze opadają liście. Ale nawet jak popełnisz błąd, nie wyrzucaj rośliny, bo liście odrosną, choć przez chwilę roślina będzie trochę straszyć.
Nawozić od marca, podobnie jak wszystkie domowe rośliny, do początku września.
Ponieważ sprzedają je w plastikowych doniczkach, w marcu przesadź roślinę do terakotowej donicy w ziemię kompostową, albo kup taką specjalną mieszkankę do cytrusów i dodaj do ziemi trochę obornika.
Owoce kalamondynki mają "za dużą" skórkę i ze względu na kwaśny środek nie nadają się do jedzenia prosto z krzaczka w przeciwieństwie do kumkwatów. Ale są pyszne do herbaty - pół owocu na filiżankę czy kubek, albo do wody. Można ich używać po prostu jak cytrynę. Tyle że dobrze jest wybrać pestki, które są w kalamondynce liczne, okrągłe i stosunkowo duże.
Nie czekaj aż opadną z drzewka, bo to bez sensu, owoce będą wtedy ususzone i stracą aromat, trzeba je zrywać jak dojrzeją - czyli będą intensywnie pomarańczowe. Przy czym lepiej odciąć je sekatorem, bo "zrywają się" tak że kawałek skórki zostaje na łodyżce.

A i jeszcze ważna rzecz - cięcie po owocowaniu, nie ma co się bać, bo cytrusy świetnie odrastają.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Madzenka 21:20, 25 lis 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Gabriela napisał(a)
Na zdjęciu jest kalamondynka, czyli krzyżówka mandarynki z kumwaktem, o słodkiej skórce i bardzo kwaśnym miąższu. Hoduję ją z powodzeniem od kilku lat, podobnie jak kumkwatowe drzewko. Mam też limetę od zeszłego roku.
W kuchni nie radzę ich trzymać, bo zwłaszcza zimą cytrusom będzie za ciepło i skończy się to opadaniem liści. Latem można je wynieść na zewnątrz i ustawić w słonecznym miejscu, zimą potrzebują jasnego miejsca i chłodu, najlepiej max do 15 stopni C. Nie sadzić ich w torfie, nie przepadają za kwaśnym podłożem, moje rosną po prostu w kompoście z ogrodu. Od wiosny do jesieni nawozić dość mocno, są dobre nawozy do cytrusów (Pokon),
można obornikiem, wiążą kwiaty i owoce dwa razy do roku, kwitną i owocują często jednocześnie.
To rośliny idealne do ogrodów zimowych, moje tam właśnie rosną. W naszych dobrze ogrzewanych domach trudniej będzie im znieść zimę, która jest dla nich okresem spoczynku.


Od dłuższego czasu myślę nad zakupem
Zaznaczam wątek aby się edukować.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 07:28, 26 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy cytrusach uważajcie na tarczniki, lubią liście cytrusów, z tym może być największy problem. Trzeba co jakiś czas oglądać liście od spodu, zwłaszcza przy nerwach, czy nie ma owalnych tarczek.

W początkowej fazie można je zmywać wacikiem umoczonym w wodzie z kropelką płynu do naczyń, zmieniać waciki. Jeśli nie pomoże pozostaje zastosować chemię, ale owoców raczej nie jeść
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:35, 26 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mamy jeszcze wątek cytryna w donicy w Rośliny nie zimujące

http://www.ogrodowisko.pl/watek/962-cytryna-w-donicy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 23:53, 26 lis 2013


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Gabrielo, Danusiu, zawsze można na Was liczyć, dziękuję za cenne rady!
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 19:38, 12 mar 2014


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Uff, w trakcie zimy stracił trochę liści (od strony pokoju, nie okna), ale myślę, że przeżył. Czy to już jest czas aby przenieść go z chłodnego pomieszczenia? Czy zacząć nawozić?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Gabriela 20:46, 12 mar 2014


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Przytnij, przenieś, nawieź
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies