Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

LUNA 22:30, 28 wrz 2017

Dołączył: 28 wrz 2017
Posty: 4


Witam serdecznie. Podczytuję forum od dłuższego czasu, ale dopiero teraz mam okazję realizować się jako amator ogrodnik zakładając swój przydomowy ogródek.

Pierwsze kroki i pierwsze problemy. Moja dusza cierpi widząc co dzieje się z przesadzonymi w kwietniu bukszpanami. Przeczytałam forum i już sama nie wiem czy to grzyb, przenawożenie, konsekwencje podlewania trawnika a co za tym idzie rosnących w pobliżu bukszpanów.

Proszę o pomoc, będę wdzięczna za każdą wskazówkę. Dodam tylko że 3 tygodnie temu popryskałam je topsinem, dwa tygodnie później zabieg powtórzyłam. Nie podlewałam ich topsinem bo się bałam,że przesadzę- nie wiedziałam jak dużo należy wlać pod krzak.Efekt kulki żółkną w oczach. Wspomnę tylko, że miałam pecha bo za każdym razem gdy je popryskałam spadł mi przelotny deszcz po około 3-4 godzinach od oprysku

Mazan 18:43, 30 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
LUNA

To są grzyby. Widoczna jest biała plamistość, na niektórych szara pleśń i jeden z typowo jesiennych na bukszpanie dlatego proponuję oprysk Previcurem 2x co tydzień.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Klaudyna 16:15, 01 paź 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Dzień dobry. Mam pytanie do kiedy można stosować topsin na zmianę z ortusem na bukszpany. Przed chwilą zrobiłam myślę ostatni już w tym roku oprysk tym preparatem? Bo teraz w październiku powinnam spryskać provanalem i później dopiero na wiosnę gdzieś w kwietniu ? Proszę o podpowiedź
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
LUNA 21:54, 01 paź 2017

Dołączył: 28 wrz 2017
Posty: 4
Mazan bardzo dziękuję za poradę. Previcur zakupiony, jutro zaczynam walkę z grzybem. Mam tylko pytanie stosować sam oprysk czy też podlewać Previurem, a jeżeli podlewać to jaka ilością roztworu pod każdy krzak? I co z topsinem odstawić?
KamilaZS 18:30, 04 paź 2017


Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 45
Witam serdecznie . Spacerując dzisiaj po ogrodzie zauważyłam , że jeden z bukszpanów jest chory. Wydaje mi się, że to grzyb , ale mama zbiła mnie z tropu i stwierdziła, ze to na pewno jakiś zjadacz cudzych roślin. Proszę Was o opinie i receptę na wyleczenie mojego buksika.
____________________
garden party
Mazan 10:43, 05 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KamilaZS

Liście opadły czy "znikły"?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AgataBC 11:01, 06 paź 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
W imieniu Asi cytuję post. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Johanka77 napisał(a)
Ponawiam apel.
Czy to mączniak?


____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Johanka77 16:02, 06 paź 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Agcia napisał(a)
W imieniu Asi cytuję post. Z góry dziękuję za odpowiedź.


Dziękuję Aga.
Tak to moje buksy. Coś im dolega.
Będę wdzięczna za pomoc.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Mazan 16:12, 06 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Johanka77

Mam tylko małą prośbę: jeżeli nie sprawi to trudności proszę o zbliżenie chorego fragmentu /od spodu/ ponieważ innymi środkami zwalczać należy mączniaka prawdziwego wspominanego przez Was, a innymi rzekomego czy inne, popularne choroby grzybowe. Pomyłka dość drogo kosztuje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Dorota33 18:27, 06 paź 2017

Dołączył: 06 paź 2017
Posty: 1
Witam wszystkich miłośników ogrodów.
Korzystam z waszej wiedzy i życzliwości z jaką dzielicie się swoimi doświadczeniami już od dłuższego czasu i korzystając z okazji bardzo za to dziękuje.
Poważny problem z bukszpanami zmotywował mnie by prosić o pomoc.
Analizując wcześniejsze posty myślę że mają chorobę grzybową Cylindrocladium buxicola.
W zaleceniach pisaliście by stosować mieszankę Topsin i Mirage jako oprysk i doglebowo, ale teraz już październik więc moje pytanie czy nadal można i jak rozcieńczać te preparaty jako oprysk i do podlania i czy można w jednej mieszaninie razem? Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies