Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

ren133 21:54, 05 wrz 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Mazan napisał(a)
Klaudyna

Po cięciu zostają otwarte rany, którymi wiele grzybów infekcyjnych i bakterii ma możliwość zainfekowania i wielokrotnie widzę to na Forum. Sama powiedz w jaki sposób mam przekonać nieświadomych, że szkodzą roślinom, a dzięki temu sobie. Piszę o tym w wielu wątkach odpowiadając na pytania, ale dopiero własny przykład - po niewczasie - przekonuje.





Pozdrawiam



Czy to znaczy, że po każdym cięciu trzeba pryskać na grzyba? Czy ciąć wtedy kiedy nie pada?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Mazan 22:35, 05 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ren133

Pochmurna lecz bezdeszczowa aura jest najodpowiedniejsza do wszelkich zabiegów ponieważ nie występuje zbyt duże parowanie powodujące nadmierny ubytek soku. Zabezpieczanie ran po cięciu czy innych zabiegach chirurgicznych jest podstawowym warunkiem profilaktycznym. Podczas cięcia i formowania szczególnie krzewów jest także duży odsetek uszkodzonych liści, a to one są 'wytwórnią' asymilatów rozprowadzanych w roślinie. Czynnik infekcyjny ma ułatwiony dostęp.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Klaudyna 06:30, 06 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Mam jeszcze jedno pytanko. Wczoraj o 12 przestało padać więc popsikalam bukszpany, ale w nocy znowu zaczęło padac dało to coś to moje popsikanie? Wiem że trzeba było poczekać na bezdeszczowa pogodę

Ale u mnie się nie zapowiada na taka bardzo długo?
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
ren133 10:05, 06 wrz 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Mazan napisał(a)
Ren133

Pochmurna lecz bezdeszczowa aura jest najodpowiedniejsza do wszelkich zabiegów ponieważ nie występuje zbyt duże parowanie powodujące nadmierny ubytek soku. Zabezpieczanie ran po cięciu czy innych zabiegach chirurgicznych jest podstawowym warunkiem profilaktycznym. Podczas cięcia i formowania szczególnie krzewów jest także duży odsetek uszkodzonych liści, a to one są 'wytwórnią' asymilatów rozprowadzanych w roślinie. Czynnik infekcyjny ma ułatwiony dostęp.



Pozdrawiam


Dobrze więc jesli tnę w pochmurny poniedziałkowy dzień a w środę rano popada niespodziewanie tzn, że jest ryzyko zachorowania bukszpanu?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Mazan 14:16, 06 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Klaudyna

Jeżeli upłynęło 6 godz po oprysku to wszystko w porządku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 14:27, 06 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ren133

Deszcz przenosi zarodniki oraz bakterie dlatego 'opatrunek' powinien być. Temperatury rozwoju grzybów infekcyjnych wahają się w szerokich granicach, np szara pleśń infekuje już przy 5* C, askochytoza przy 8 - 10* C. Pochmurna i deszczowa pogoda oraz obniżona intensywność światła są naturalnym sprzymierzeńcem grzybów. Infekcje grzybowe najczęściej występują wczesną wiosną, gdy panują niskie temperatury i wysoka wilgotność.
Powiedzenie, że rośnie coś jak grzyby po deszczu ma swoje uzasadnienie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ren133 22:01, 07 wrz 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Wnioskuję więc, że po każdym cięciu trzeba pryskać
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Bratka 13:21, 16 wrz 2017


Dołączył: 26 lis 2014
Posty: 192
Mam prosbe czym mam opryskac moje bukszpany wygladaja tak jakby cos je jadlo i chyba choroba grzybowa.




Tydzien temu bylo ok a teraz takie spustoszenie
____________________
Ogród Beti
Mazan 15:42, 16 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Bratka

Wygląda, że jest to zamieranie pędów i liści. Fotki niezbyt wyraźne. Należy opryskać Sportakiem Alpha lub Mirage i po 10 dniach Topsinem lub Sarfunem. Zabieg eko też może powstrzymać chorobę. Na swoich stosuję RT 0,3% co 7 dni. Trzy opryski wystarczają.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
jolanka 15:32, 17 wrz 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Czy to choroba grzybowa?

Zobaczyłam taki widok moich bukszpanów. Wydawało mi się na początku, że coś zjada listki bo wystawały z jednego bukszpanu do góry ale... kiedy dotknęłam suchej gałązki na drugim, potem trzecim i czwartym osypywały sie na ziemię.

____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies