Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek z futrzakami i kamieniami

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek z futrzakami i kamieniami

Ewik 16:12, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Dziewczyny potrzebuję podpowiedzi przy starej/nowej rabacie usytuowanej na murku .

Jak sie wprowadziliśmy rosły tam brzozy i świerki , rosliny były co jakis czas przycinane , ale i tak porosły potwory .
powstał murek, dosadzałam tam rożne rośliny, wiekszosc nie rosła .pozostały perukowiec i 4 graby( moze teraz ruszą ) rozchodniki , seslerie i trzmieliny i wegetujące derenie .
fota z tegorocznej zimy



Planowaliśmy kolejne przycięcie tych brzóz , jednak zapadła decyzja o wycince .
aktualny widok jest taki


Chciałam powtórzyć nasadzenia tego co mam z boku, czyli nigry, trzmieliny na pniu , trawy.
Jednak przygladając sie coraz bardziej chciałabym troche cos innego .
I tutaj prosze o podpowiedzi .

nie chce zadnych kujących ani delikatnych roślin bo futra tam biegają i nie raz skakały i po murku ,raczej mniejsza ilość roślin , nawet bardziej kilka krzewow , 3-4 srednie drewka , w nogi trawy .
tutaj widok tej rabaty latem przed wycinką ( sorry , że z psami , ale tylko takie foto znalazłam )


z boku

bok dalej
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Ewik 16:28, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Rabata ma 13 metrów długości przy szerokości od lewej strony 1,5 m i stopniowo poszerza sie do 2, 5 metra, że wielu manewrów sie nie da. Karmnik bedzie przeniesiony .
Przy samym murku są seslerie i trzmieliny , myslę żeby pozostały i dosadze wiecej .
na zdjeciu , gdzie są 3 białe kule chciałam trzmieliny na pniu , po bokach 2 nigry, jednak patrzac : bedzie łyso na środku ( trzmieliny w gorę nie pojdą ) natomiast nigry uwielbiam ale mam ich chyba z 9 w ogrodzie .
Zastanawiam sie czy zamiast trzmielin dac drzewka - świdośliwy , lub klony wyrazisty , Ginnala , jednak nie moge sie zdecydowac, 3 inne , kazdy fajny , ale lepiej bedą wyglądały 3 takie same . ..
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Anda 16:34, 04 mar 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33424
Zamiast trzmielin świdośliwy, będą o wiele lepiej wyglądać. Najlepiej wielopniowe. Za to Nigry na jednym pniu. Ładnie się to będzie komponować Nigry bardziej z tyłu i bardziej pośrodku, za to świdośliwy bardziej z przodu. Tak na przemian śś, Nigry, śś, Nigra i śś - tylko nie w jednej linii.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agatorek 16:43, 04 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Hej Ewa, przyszłam od siebie, reaguję na wezwanie .

Na początek napiszę, że masz cudowną rabatę przy bramie i murek tez jest cudny .
Futra pełne szczęścia .

Wcale się nie dziwię, że lubisz Nigry, są śliczne. Ile lat mają?


Jeśli zdecydujesz się tam na Nigry, to raczej nie dawałabym już świdośliwy, czy klonów ginnala, bo będzie tam trochę za ciasno. Trzmieliny na pniu będą ładnie wyglądać. Np. Z hortensjami, które już masz przy rabacie przy wjeździe. Jak już podrosną, to nie są takie delikatne. Zresztą, i tak się je ścina co rok, więc nie ma strachu o uszkodzenia.
Albo dać zupełnie coś innego, jakieś kaliny? Żylistki? Jaśminowce?

Pomyślę jeszcze .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 16:50, 04 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Haha, Ewa świdosliwy 1:1 „moje” trzmieliny

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Anda 17:00, 04 mar 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33424
Aga, tam spokojnie "wejdą" te drzewa. Zwłaszcza że świdośliwa to raczej krzew a nie drzewo
Pomiędzy sobą będą konkurowały o wodę i to powstrzyma je przed eksplozyjnym wzrostem
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agatorek 17:16, 04 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Ewa, skoro tak piszesz, to na pewno tak jest .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Ewik 19:38, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Anda napisał(a)
Zamiast trzmielin świdośliwy, będą o wiele lepiej wyglądać. Najlepiej wielopniowe. Za to Nigry na jednym pniu. Ładnie się to będzie komponować Nigry bardziej z tyłu i bardziej pośrodku, za to świdośliwy bardziej z przodu. Tak na przemian śś, Nigry, śś, Nigra i śś - tylko nie w jednej linii.


Ewa dziekuje bardzo . nie wiem tylko czy wcisnę tam 5 drzew .Zrobiłam taką symulację , 3 świdośliwy w srodku w odstępach 2 metrowych . po bokach trzmieliny , no chyba ze tam nigry ?
pod płotem 2 tawuły wczesne , w rogu z prawej 1-2 hortensje .miedzy drzewkami cos zimozielonego, pewnie na cisy postawie, no chyba ze buksy przeniosę, mam gotowe kule .


____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Anda 19:41, 04 mar 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33424
Ewa, jutro narysuję jak to sobie wyobrażam. Dziś już nie dam rady dojść do kompa
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ewik 19:41, 04 mar 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Agatorek napisał(a)
Hej Ewa, przyszłam od siebie, reaguję na wezwanie .

Na początek napiszę, że masz cudowną rabatę przy bramie i murek tez jest cudny .
Futra pełne szczęścia .

Wcale się nie dziwię, że lubisz Nigry, są śliczne. Ile lat mają?


Jeśli zdecydujesz się tam na Nigry, to raczej nie dawałabym już świdośliwy, czy klonów ginnala, bo będzie tam trochę za ciasno. Trzmieliny na pniu będą ładnie wyglądać. Np. Z hortensjami, które już masz przy rabacie przy wjeździe. Jak już podrosną, to nie są takie delikatne. Zresztą, i tak się je ścina co rok, więc nie ma strachu o uszkodzenia.
Albo dać zupełnie coś innego, jakieś kaliny? Żylistki? Jaśminowce?

Pomyślę jeszcze .


hej, dzieki za głos .Najstarsza nigra ma 9 lat, tak jak mieszkamy , pozostałe od 2 do 7 u mnie rosną bezproblemowo .Trzmieliny wiązałyby to co jest na sąsiednich rabatach , na murku tez są razem w sesleriami . w rogu dosadzę bluszcz , teraz ma szanse tam rosnąć .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies