Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

justi 16:25, 14 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Zastanawiam się juz nad posadzeniem żywopłotu na pustej działce. Jak myślicie co będzie lepsze na żywopłot grab czy buk? I ile cm od płotu posadzić aby swobodnie móc przycinać żeby nie wyrastał za siatkę na stronę sąsiada? No i co jeszcze dobrze komponuje się z nim aby nie było zbyt monotonnie?
Jest teraz czas zimowy a ja myślę i kombinuję, co byłoby najfajniejsze, np:
1. kilkanaście metrów dać żywotników, potem grab i znowu żywotniki
2.graby, świerki, graby
3. grab zielony na przemian z purpurowym
3. a może na każdej stronie inny zestaw?
we wszystkich opcjach graby bym przycinała na równe ściany a żywotniki bądź świerki rosłyby swobodnie, cos takiego


działka jest prostokątna wymiary to około 24m x 80m. dłuższy bok mogę zawsze skrócić lub wydłużyć, ale na razie tyle sobie zaplanowałam miejsca


____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Pszczelarnia 22:40, 14 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Justi, nie ma grabów bordowych ........ .

Dla mnie tuje i graby nie do pogodzenia. Bardzo sztuczne zestawienie. Ale to tylko moja opinia.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
justi 14:09, 17 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Ewa znalazłam taki: grab pospolity Purpurea PA*PURPUROWY, więc chyba jest. Tez nie wiedzialam i wpisywałam w wyszukiwarce. No ale nie ważne, zawsze może to być buk.
To z czym zestawić graby żeby nie było sztucznie i nie było aż tak dużo przycinania?
Może tylko na jednej tylnej stronie? Cos muszę zaplanowac przez ten rok.

____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Pszczelarnia 14:23, 17 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Justyno, nie wiem. Zapytaj Danusię. Czy graby bordowe będą rosły zdrowo i dobrze? Ma je ktoś?

Tuje urosną wielkie a graby mimo wielkości mają jakąś taką lekkość w sobie i dlatego mi się nie widzi to zestawienie. Ale to kwestia umowna generalnie (gusty). Ważne, żeby Cię cieszyło i radowało.

Wiem, że Danusia często przełamuje monotonię żywopłotu tujami właśnie. Albo odwrotnie: monotonię tuj innymi gatunkami? Brabanty są ponoć ładne.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 16:32, 17 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Grab absolutnie nie nadaje się na mieszane żywopłoty z tujami. To odradzam Z liściastymi owszem, ale nie z iglastymi.

Natomiast moim zdaniem fajnie wygląda jedna strona działki buk, druga grab.
Dobrze też wygląda mieszanie np. buka o zielonych liściach z bukiem o liściach bordowych. Taka nieregularna "mozaika" jest ciekawa, ale powinna być zrobiona z jednego gatunku drzew.


Jest taka odmiana Carpinus betulus 'Purpurea', ale to drzewo ma młode liście fioletowo-bordowe, w sezonie robią się ciemnozielone aby jesienią stać się żółte (gdy jesień ma przymrozki). Jest więc on w wyglądzie latem bardzo podobny do zwykłego graba. Grab o bordowych liściach przez cały rok nie występuje. Po prostu zielenieje.

Tutaj fotki tego graba

U nas jednak nie spotkałam tej odmiany, ale może i jest, gdy się szuka

On rośnie wolniej niż zwykły grab więc warto szukać, bo to idealna cecha na strzyżony żywopłot. Toleruje gleby cięższe (buk nie toleruje), suszę ale też może rosnąć w półcieniu.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justi 16:02, 21 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
No i klops... czyli do liściastych tylko lisciaste? A tak mi się podobają holenderskie żywopłoty z grabu, no ale nie chciałabym ogrodu bez zieleni zimą. Co tu wymyśleć, szkoda że bukszpan wolno rosnie.
Danusiu ten grab purpurowy to juz zostawiam w spokoju, za drogi na żywopłot i rzeczywiscie trudno dostępny. Wiosną na pewno pojadę do leśnej szkółki obejrzeć graby i buki.


____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Pszczelarnia 16:12, 21 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To zrób zieleń w inny sposób na tle spokojnego lekkiego żywopłotu liściastego.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
justi 16:37, 21 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Tak właśnie też myślałam, ale jeszcze się zastanowię. Szkoda tylko, że w tle nie mam zapożyczonego krajobrazu z dużych drzew wtedy wybór byłby prostszy. Mam czas, coś wymyslę, to nie jest pilne na razie, ale bardzo bym chciała stworzyc dobry szkielet ogrodu ... na razie przynajmniej.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Borbetka 08:05, 27 mar 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Czy ktoś ma graba Monumentalis? Ile cm urośnie na rok? Rośnie bardzo wolno i mam na oku jednego, ale nie chcę też wieki czekać aż będzie miał 4m. Może się ktoś wypowie?
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 12:57, 27 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musi Ci wystarczyć info, że bardzo wolno rośnie Bo to kolumnowa odmiana.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies