Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Wykonanie źródełka z kamienia

Pokaż wątki Pokaż posty

Wykonanie źródełka z kamienia

MartaN 09:52, 03 mar 2013

Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 5

Witam. Planuję zrobić źródełko ale bez kamienia. Ma być koło żwirowe i z niego ma lecieć woda jednym strumieniem do góry. Pojemnik będzie miał 90l i nie wiem jaką pompę dobrać . Wysokość słupa wody to 50cm.


Gardenarium 14:04, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz kupić pompę, ale to trzeba sprzedawcy dopytać o parametry pompy. Moja daje 43 tys l. na godzinę i jest nawet za wielka na to co robi, u Ciebie pewnie wystarczy 6.000 l/h do 3.000 l/h - a do niej jest dysza spieniająca i lampy do podświetlenia, które się nakłada na wylot rury.

My dobieramy parametry pompy jak robimy dany obiekt. Dopytam Witka.

Taki wypływ 50 cm na kamieniu i 90 litrowym zbiorniku nie zda egzaminu, bo woda błyskawicznie rozpryśnie po okolicy i szybko zabraknie wody w zbiorniku podziemnym. Chyba że dodatkowo położyć szeroko folię i będzie ona zbierać tą wodę, co rozpryśnie na boki.

Do tak wysokiego wypływu potrzebne jest raczej lustro wody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kindzia 18:45, 07 mar 2013


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Sebusiu, Danusiu...jesteście super! Tak się martwiłam jak to wszystko skompletować, a tu pokazana jak na dłoni Wiem nawet jakiej firmy pompa ma być Tylko gdzie kupić taką nakładkę ledową, jak się to nazywa. Nie wiem o co pytać.

Chciałam kulę z beżowego granitu, ale cena, którą podał mi kamieniarz, powaliła na kolana Będzie kamol, pojadę w sobotę pooglądać.

Jeszcze raz dziękuję i Tobie Sebku za przekierowanie na tą stronę
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Sebek 19:25, 08 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak będzie dobry sprzedawca i będzie się na tym znać to Ci doradzi - to może być nawet sprzedawane w komplecie razem z pompą i pojemnikiem.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Kindzia 19:28, 08 mar 2013


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Sebek napisał(a)
Jak będzie dobry sprzedawca i będzie się na tym znać to Ci doradzi - to może być nawet sprzedawane w komplecie razem z pompą i pojemnikiem.

Na razie w sklepie nie widziałam, w necie się rozglądałam. Coś się dobierze
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Gardenarium 16:49, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
asc napisał(a)
Przekrój przez ciurkadło wygląda tak...


Wykopana niecka jest wyłożona folią jak do oczka.. duże kamienie są przewiercone na wylot (na razie jeden, ale będą 3), w zagłębieniu największym jest schowana pompa i zamskowana kamieniami.. wystaje dysza z fontanną. Wężyk z wodą jest poprowadzony w kamieniu w ten sposób , że na dole jest zrobiona większa dziura w którą jest włożone kolanko, tak aby wężyk nie był zgniatany przez ciężar kamienia...
I szukam czegoś na górę kamienia by te wylewki z wodą były ładniejsze... jak ktoś coś wypatrzy dawać znać
Dla przypomniania moje kamyki po zakupie..


Wiercenie większej dziury


I transport... ręczny

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:49, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
asc napisał(a)
I ciąg dalszy z budowy ciurkadełka.. może komuś sie przyda



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martaibartek 08:42, 02 maj 2013


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Zakochałam się w tych ciurkadełkach!
Sebek twoja aranżacja zachwyca w każdym calu! ale zdolny z ciebie chłopak!
____________________
Kamajla 21:46, 17 lis 2013


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
hmmm... to może i ja będę miała dzięki Sebek, teraz wiem, że to realne. A jeszcze wczoraj myślałam, że to zbyt skomplikowane
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
blyxa 23:46, 01 cze 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1096
Dawno, dawno temu (nie pamiętam już nawet w jakim wątku) obicałam wkleić zdjęcia z procesu robienia ciurkadełka. Wklejam tutaj - bo w sumie wychodzi z nich mała instrukcja - mam nadzieję, że Sebek - jako właściciel wątku - nie zaprotestuje

1) Wykopanie dziury ciut większej niż zbiornik na wodę.



2) Wkładanie zbiornika



Zbiornik wraz z pokrywą został zakupiony na allegro. Pokrywa ma mieć wytrzymałość chyba do 50 kg (a może 80 kg) - dokładnie nie pamiętam, bo to dawno było. Sam zbiornik wraz z transportem był dość tani i faktycznie jest z grubego, solidnego plastiku.



3) W pokrywie należało wywiercić dwie dziurki - na kabel zasilający pompę i na rurkę, którą będzie szła woda. Na zdjęciu - pokrywa założona już na zbiornik z ustawionym korytkiem



4) Ustawienie i zamocowanie fontanny



5) Test pompy



6) Podsypanie kamyczków, zrobienie nasadzeń i wykończenie korą.



W zamyśle wrzosy mają się rozrosnąć i wraz z niedzwiedzią trawą zasłonić korę, z tyłu na ogrodzeniu clematis ma stworzyć zieloną ścianę. Ewentualnie coś będę dosadzać, ale miejsca jest tam mało, więc chcę dać szansę tym roślinom, które już posadziłam. Jeśli za dwa trzy lata będzie to pięknie wyglądało - pochwalę się zdjęciami

Podsumowując - zaletą tego ciurkadełka była jego cena (w porównaniu do gotowych zestawów "japońskich" wyszło bardzo tanio) i wygląd (to co mogłam kupić wyglądało bardzo kiczowato). Ma jednak i wady - w korytku rosną glony (stanowisko słoneczne, trzeba raz na jakiś czas czyścić) oraz jak się zepsuje pompa, to demontowanie całości jest bardzo upierdliwe.
____________________
moje włości w wiecznym remoncie; zapraszam do ogródu mamy - ogród kwieciem malowany ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies