Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ciasny, ale własny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ciasny, ale własny

Fama 23:28, 25 paź 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Dziś wklejam parę fotek.
Tak wygląda mój taras.Kierunek południowy wschód - bardzo słoneczny Wymiary 815x 250,a przy schodach, gdzie szerzej-340. Jest usytuowany na skarpie. Więc albo, jak narysowałam - skrzynki wokół niego, albo skarpa, albo powiekszona rabata- wedle sugestii Ewy - tylko fakt, że jest na podwyższeniu chyba nieco to utrudnia.
Mniej więcej na środek tegoż tarasu wychodzi okno jadalniane sąsiadów. Jeśli chodzi o sposób osłonięcia się przy płocie, to myślałam o takich wersjach:
a) klasycznie rząd tui szmaragd
b) obsadzenie płotu hedera helix, a nad nim korony wiśni umbraculifera. W tym rozwiązaniu podoba mi się, że jest nieco bardziej zróżnicowane od tui po prostu, a nie podoba fakt, że do końca nie wiem, czy się to sprawdzi Płot ma wysokość 150 cm, wiśnia musiałaby być szczepiona na wysokość 180-200 cm, aby można było się pod nią poruszać, jak się już rozrośnie. Zostałaby więc dziura między koroną drzew a płotem i całą przesłonę licho by wzięło
c) jałowce blue arrow - ale ten pomysł odchodzi na dalszy plan, gdyż wiem, że nie polecacie.

Oczywiście oprócz szkieletu ogrodu nasadzi się coś jeszcze (choć od tej strony nie poszaleję - od tarasu do płotu tylko 300 cm) Na razie chciałabym na obsadzeniu płotu sie skupić, potem reszta.

Od strony ulicy ( to uliczka osiedlowa - samochody jeżdzą rzadko i tylko najbliższych sąsiadów,) chcę się odgrodzić tujami szmaragd. Od boku domu do płotu jest koło 6 metrów, a od tarasu 4,70m, więc pewnie nic innego, co by dawało za jakiś czas szczelną przesłonę się nie zmieści.

Co do zasłonięcia samego tarasu:
Po pierwsze trudno mi się zdecydować, czy robić zadaszenie w postaci markizy, czy też zbudować bardziej stały pergolowy dach i obsadzić go pnączami. Poza tym za murkiem widocznym w tle zdjęcia można by dać pergolę - podobnie jak po lewej stronie mniej więcej do połowy tarasu - tym sposobem zasłoniłoby się stół, który musi być z tamtej strony z uwagi na fakt, że tamto okno się nie otwiera. Na pozostałej części tarasu - sama nie wiem co - może ekran z cisa i coś na pniu - niestety ekran musiałby być wąski i bez owoców, dzieciaki jeszcze małe, a córeczkaco znajdzie, to od razu do buzi. Lubię też wierzby hakuro nishiki, na tle murku z cisów pewnie ładnie by wyglądały - tylko te rozmiary wszystkiego nie koniecznie muszą sie zgrać...
Na tarasie będziemy spędzać mnóstwo czasu, ale jak widzicie- trzeba się osłonić. Będę bardzo wdzięczna za Wasze sugestie. Pozdrawiam serdecznie

c.d.n.
____________________
Ciasny ale własny
Fama 16:08, 16 lis 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Doszłam do wniosku, że rabaty w kształcie zbyt dużych fal jak na tak mały ogródek mogą wyglądać niekorzystnie. Zaplanowałam więc nową wersję, co o niej sądzicie?
____________________
Ciasny ale własny
beata_m 20:36, 02 gru 2014


Dołączył: 14 lis 2014
Posty: 4298
Hej ja tam wiesz jeszcze doświadczenia za dużego nie mam ale ta wersja na moje oko dużo lepiej wygląda, mniej masywna ja też planuje i kombinuje ale pewnie wiosna przzy wytyczaniu rabat zweryfikują się na żywo pozdrawiam i powodzenia
____________________
Własny kawałek ziemi i początkująca ogrodniczka
Fama 22:09, 02 gru 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witaj w moim wątku Dzięki za opinię, cieszęsię, że te moje wypocieny sie Ci spodobały Zajrzałąm tam do Ciebie, widzę, że planowanie pełną parą idzie. I ja się musze w końcu za projektowanie nasadzeń zabrać
____________________
Ciasny ale własny
Fama 22:59, 21 sty 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witam po długiej przerwie. Od paru dni męczę się ze swoim przedogródkiem. Udało mi się wreszcie wypocić coś takiego. Zerknijcie proszę na to, jak to wygląda. Będę wdzięczna za wszelkie porady. Na dalszej części na razie łyso, zrobi się póżniej.

Przedogródek ma być elegancki i chcę tam zlokalizować jakiś kącik wypoczynkowy. W dalszej cześci, przy domu trochę trawy dla moich Maluchów) i duża podwójna huśtawka( umieszczam ją tek w poprzek ogródka w razie jakby któremuś przyszło kiedyś do głowy z niej skakać. A dalej przy tarasie jakaś rabata na podwyższeniu, a przy płocie krzewy owocowe - jagoda kamczacka, borówka amerykańska, aktinidia też z myślą o nich. No i sporo więcej, ale o tym później



____________________
Ciasny ale własny
Fama 23:11, 21 sty 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Opis roślin:
1 - wiśnia umbraculifera 3 sztuki ( jedna u mnie, 2 za płotem, na klombiku należącym do wszystkich mieszkańców osiedla
2 - żywopłot cisowy - hilli ( bo nie owocuje, albo wojtek czy inny taki - wolałąbym hilliego kupić małego i go ciąć , żeby taki na około 50 cm szerokości się uformował)
- koło garażu chcę posadzić w długich donicach, albo wytyczyć taką rabatę na 45 cm rozwalając kostkę w tamtym miejscu
3 - żywopłot z tui szmaragd sadzone co 60 cm
4 - altanka śmietnikowa, a na niej bluszcz hedera helix
5 - hortensja limelight - 3 sztuki ?
6 - żywopłocik formowany z bukszpanu zielonego
7 - dwie ławeczki z pergolą - pergola z pnącymi rózami białymi - nie wiem jaka odmiana
8 - śliwa wiśniowa Nigra
9 - 3 wierzby hakuro na pniu - różne wielkości - posadzone w trzmielinie emerald gold
10. - formowanakula z berberysu bordowego
11. dwa miskanty - np zebrinus
12 - dwie żółte kule - bukszpan czy cis - posadzone w żurawkach citronelle
13 - kule zielone - bukszpan albo cis-

Wspomóżcie mnie biedną, zagubioną poradą, bo się do wiosny nie wyrobię, a wtedy to już działać trzeba
____________________
Ciasny ale własny
Fama 23:38, 13 lip 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witajcie po długiej przerwie
U mnie na działeczce małe zmiany. Na tarasie stanęła taka oto pergola

Mimo braku roślinności, zrobiło się już dość intymnie. Przyjemnie się tu wypoczywa i w słoneczne dni, kiedy jest miło zacieniona, i w te deszczowe, gdy nie kapie na głowę.

Kolejnym krokiem będzie wybudowanie murku oporowego wokół niej , dzięki czemu powstanie podwyższona rabata. Na tej rabacie na pewno znajdzie się miejsce dla róż, być może winogron i czegoś jeszcze. Pytanie tylko- jakiej szerokości powinien być ten murek, aby rośliny dobrze się czuły na tej rabacie, ale zarazem, aby ta szerokość była minimalna, gdyż miejsca na działeczce malutko.. Murek bedzie miał około 50 cm wysokości (nieco poniżej wysokości tarasu)Planowanym materiałem użytym do jego budowy ma być łupek szarogłazowy.

Będę wdzięczna za Wasze podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ciasny ale własny
Izolda 15:34, 14 lip 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Ja bym przemalowała tą pergolę na szaro, bo psuje efekt pięknej elewacji. Tym bardziej, że planujesz wokół szary murek.
____________________
Fama 23:19, 14 lip 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
W związku z tym, że elewacja jest już szara zdecydowałam się ją "przełamać" ciepłym kolorem. Podoba mi się taki ciepły kolor drewna.To kwestia gustu, rzecz jasna. A jaką szerokość tej wspomnianej przeze mnie podniesionej rabaty zrobić?
____________________
Ciasny ale własny
Fama 20:10, 14 maj 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Postanowiłam małego "update'a" zrobić i wstawić bardziej aktualne zdjęcia. W moim ogródku pod kątem roślinności zmieniło się bardzo niwiele, główne zmiany dotyczą architektury ogrodowej, powstała duża drewutnia połączona z domkiem narzędziowym. Wygląda to tak:
Poza tym zrobiliśmy zabudowę tarasu, zrobiło się intymnie, a jak wyrosną roślinki, to będzie w ogole świetnie.
Wokół tarasu mój niezastąpiony Mężuś wybudował taki oto murek:
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies