Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trudny teren - dużo pracy!

Pokaż wątki Pokaż posty

Trudny teren - dużo pracy!

KasiaW76 20:29, 17 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Witam.

Przeglądam różne wątki gdzie są ciekawe koncepcje na mój ogrod i nieustannie wpadam w zachwyt jakie niektore są piękne i różnorodne. Czasami mam łezki w oczach bo bardzo ale to bardzo bym chciała mieć namiastkę tego co poniektóre osoby.

Nasz teren z mężem zaczęliśmy powolutku zamieszkiwać od 2013 roku bo wtedy zaczęła się Nasza budowa. Obecnie mieszkamy od grudnia 2014. Działka ma jakieś 1900m2, do ogarniecia jakies 1400m2 a więc "malenka". Mam troszkę dużo skarp przy tarasach, których bardzo się boje zagospodarowywać. Ziemia na skarpach jest z głębokich wykopów a więc piaszczysto-gliniasta z przewagą piachu. Pozostały teren zróżnicowana. Mieszkam na Śląsku - ciężkie tereny.
Dlaczego tu jestem i pisze? Szukam pomocy. Nie wiem od czego zacząć na wiosnę z ogrodem, nie wiem jak go zagospodarować.
Wiem, że chcę rośliny od różowego do niebieskiego koloru złamane bielą i trawami.

Planowane wstępnie rosliny to:

Hortensje - biel na północną zacienioną stronę domu odmiana może Lavena i Diamantino
Funkie - do cienia
Żurawki - nadanie koloru
Jezowki - do traw
Lawenda - jej kolor i zapach
Trawy - turzyce, rozplenica japońskie, piorkowki i coś bardzo wysokiego


Na wiosnę wchodza thuje Kórnik lub Aureospicata aby zasłonić ogród od teściow hehehehe w jednej jego części. Może zamiast tui cis?

Pozostałe części ogrodu to róże, mahonia - uwielbiam kolor jej liści, dyptam, cis - uważam, że u mnie nie może go zabraknąć.

Róża okrywowa "The Fairy" ehhh

Może życia mi nie zabraknie no i sił.

Poza tym co z tego, że chcę jak nie wiem gdzie i co i jak połączyć aby dobrze wyglądało.

Teren przygotowuje sobie sama. Grabie, łopata, szpadel, jakiś trójząb etc a czasami kilof no i mąż do wywozu zebranych kamieni i innych śmieci.

Najbardziej zależy mi na roślinach od frontu domu i przy tarasach bo pod płotem zagoszczą drzewka etc.

Proszę o pomoc i podpowiedzi, sugestie jak Wy to widzicie.

Bardzo dziękuję
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
KasiaW76 20:36, 17 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Dzisiaj patrząc na mój front domu i te piaszczyste pustkowie oraz długi spadek doszłam do wniosku, że tuż za świeżo położoną agrowłókniną będę zbierała ziemię ( o ile można to ziemią nazwać) i zrobię skarpę. Wygospodarować tym samym więcej miejsca na trawę
Obecnie wyglada to tak:


Po lewej stronie poprowadziła sznurek bo w tym miejscu do rogu domu będą wcześniej wymienione thuje lub cis.
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Katkak 20:43, 17 sty 2015


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witaj . Będzie się działo. Fajnie
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Karol99 21:11, 17 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
witaj, trzymam kciuki w realizacji ogrodu
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
iwonadm 21:14, 17 sty 2015


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
Witam
na ogrodowisku fajnie teak od początku startować
działka ma duuży potencjał
Piękna elewacja i domek pozdrawiam
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
monia 21:25, 17 sty 2015


Dołączył: 15 gru 2012
Posty: 753
Witam, śliczny domek i fajna przestrzeń do zagospodarowania, czekam na wiosenne rewolucje
____________________
Monika Pod Laskiem Ogród Japoński- SIRUWIA
KasiaW76 21:30, 17 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Jestem mile zaskoczona, że ktoś tu zajrzał - DZIĘKUJĘ.

Miło zaczynać od początku tutaj bo w terenie już mniej miło
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
beata_m 21:37, 17 sty 2015


Dołączył: 14 lis 2014
Posty: 4298
pewnie, że zajrzał i kciuki trzymać będzie
____________________
Własny kawałek ziemi i początkująca ogrodniczka
KasiaW76 21:45, 17 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Tak było kiedyś i dodam, że działka dobre 15 lat stała bezużyteczna. Jest to teren na którym kamieni i łupka kamiennego chyba z pobliskiej kopalni nie brakuje.
Co wbijam szpadel w ziemię słyszę tylko odgłos kamieni, które muszę wyciągać ręcznie, przy pomocy kilofa, szpadla lub męża.
Jest ciężko ale efekty cieszą.
Najcięższa praca jaką wykonałam i poniosła porażkę to walka z rdestem. Kilka miesięcy bezowocnej pracy. Przegrałam z nim walkę. Ściągnęłam koparkę, wezwałam ciężarowe auto i wywiezionych zostało 200 ton ziemi. 4500tyś. tyle mnie to kosztowało. Jak pomyślę ile bym roślin za to miała to płakać mi się chce.
W niektórych miejscach jeszcze odbija bo nie udało się wszystkiego wyplenić. Na wiosnę szykuję strzykawki, igłę i roundap. Będę truła go jak tylko się da. Rdest potrafi siedzieć na 2 metry w ziemi. Przerywając go tylko przyspieszamy jego rozmnażanie. Masakra i żadnemu ogrodników nie życzę tego chwastu.

____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
KasiaW76 21:52, 17 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Moje zdobycze
3 x sosna czarna

2 x świdośliwa

2 x laurowiśnia - dostałam od znajomej

3 x thuja szmaragd

1 x bez żółty

1 x jarzębogrusza

2 x Śliwa - jedna to zapylająca

6 x krzaczki malin o ile na wiosnę wzejdą
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies