Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

fruit 20:05, 26 sie 2018

Dołączył: 26 sie 2018
Posty: 16


Witam bardzo serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum.

Więc swoją przygodę z zakładaniem trawnika zacząłem w Maju.
Muszę przeznać, że była to bardzo ciężka praca i przygotowanie gleby pod trawnik zajęło mi prawie 3 miesiące!

Najpierw przy pomocy łopaty zdarłem całą górną warstwę starego trawnika, następnie go przekopałem, później przejechałem po nim kilka razy glebogryzarką, na koniec walcowanie. Posiałem trawkę, rozgrabiłem, podlałem, lecz nie przykryłem jej warstwą ziemi.

Nasionka wysiałem dokładnie 2 tyg. temu, była to mieszanka tylko różnych odmian kostrzewy czerwonej.

Po tygodniu miałem już pierwsze wschody, na zamieszczonym zdjęciu jest pokazane jak to wygląda po 2 tyg. od wysiewu.

Jestem kompletnym laikiem, jeżeli chodzi o zakładanie trawnika, czy ktoś bardziej doświadczony mógłby spojrzeć na to zdjęcie i ocenić, czy wszystko wygląda ok, i doradzić co do następnych kroków?

Pozdrawiam.
waldek727 23:36, 26 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
A czy przez te trzy miesiące zdążyłeś zrobić badanie gleby, sprawdzić jakie ma pH i zasilić ją przekompostowanym obornikiem lub przedsiewnie mikro i makroelementami których być może jest w niej za mało? Ogólnie trawnik wygląda nieźle. Dbaj o to żeby nie przesuszyć gleby. Gdy pierwsze źdźbła osiągną wysokość ok 10-12 cm to skróć trawę o 1/3. Na bieżąco usuwaj ręcznie pojawiające się chwasty.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
fruit 07:52, 27 sie 2018

Dołączył: 26 sie 2018
Posty: 16
Nie zasiliłem gleby żadnym nawozem i nie badałem Ph.
Czy mógłbym dodać jakąś odżywkę na tym etapie, czy poczekać?
Trawa jest solidnie podlewana. Nie dopuszczam wgl. do wyschnięcia ziemi.
Czytałem, że lepiej nie ryzykować z nawozem na młodym trawniku?

Mały edit.

Po lewej zdjęcie zrobione 2 tyg. po wysiewie, po prawej zdjęcie zrobione dziś, 4 dni póżniej.
Wydaję mi się, że z dnia na dzień jest coraz lepiej. Nie sądziłem, że taką radość mi sprawi sianie trawnika

Wojtson 08:27, 29 sie 2018

Dołączył: 17 sie 2018
Posty: 6
Witam

Czym najlepiej przykryć nasiona po wysiewie?
sierotka 09:04, 29 sie 2018


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
fruit napisał(a)
Nie zasiliłem gleby żadnym nawozem i nie badałem Ph.
Czy mógłbym dodać jakąś odżywkę na tym etapie, czy poczekać?
Trawa jest solidnie podlewana. Nie dopuszczam wgl. do wyschnięcia ziemi.
Czytałem, że lepiej nie ryzykować z nawozem na młodym trawniku?

Mały edit.

Po lewej zdjęcie zrobione 2 tyg. po wysiewie, po prawej zdjęcie zrobione dziś, 4 dni póżniej.
Wydaję mi się, że z dnia na dzień jest coraz lepiej. Nie sądziłem, że taką radość mi sprawi sianie trawnika



Witaj nie zasila się trawnika tak młodego po roku zasililam i tez nie było to trafione ,podlewać jak Danusia radzi podlewać :
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
sierotka 09:06, 29 sie 2018


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Wojtson napisał(a)
Witam

Czym najlepiej przykryć nasiona po wysiewie?


Niczym się nie przykrywa wałem się waluje i podlewa i czeka
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
eVka 09:11, 29 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Wojtson napisał(a)
Witam

Czym najlepiej przykryć nasiona po wysiewie?

Ja zawsze przykrywam przesianym kompostem, a jak nie mam ziemią do trawników równiez przesianą. Wrzucam kompost do małej plastikowej skrzynki po warzywach i potrząsam nią nad wysianymi nasionami. Wówczas kompost ładnie równo pokrywa powierzchnię gleby. Potem walcuję i podlewam.
____________________
sierotka 09:23, 29 sie 2018


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Przed walowaniem można zrozumiałam inaczej ten post kiedyś tak na innej działce przesypalam piachem i walowanie i tez wyrósł
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
eVka 09:59, 29 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Tak na pocieszenie, dla zakładających trawnik, że ta trawa w końcu wyrośnie
21.07. przed sianiem:

22.07. nasiona wysiane, przykryte cienką warstwą przesianego kompostu i zwałowane i podlane:

28.07. pierwsze wschody trawy:

01.08.

____________________
eVka 09:59, 29 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
10.08. łysy plac w trawniku po wypadku z pękniętym wężem ogrodowym, po pierwszym koszeniu.

15.08. ładnie zarasta

19.08.

26.08.


Dzisiaj trawnik juz jest jednolity bez pustych łatek
Mieszanka Barenbrug Sport.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies