Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Mitch82 07:35, 12 wrz 2018

Dołączył: 12 wrz 2018
Posty: 1
Witam Wszystkich serdecznie,

To mój pierwszy wpis, chociaż forum przeglądam już od jakiegoś czasu. Właśnie jestem z ogrodnikiem na etapie kończenia ogrodu i w związku z tym pojawiło mi się kilka pytań. Bardzo proszę o Wasze pilne wsparcie.

1) Na zdjęciach widać zasiany wczoraj trawnik (niestety z "ręki"). Wydaje mi się, że jednak dość mocno nierównomiernie.



2) Trawnik był kilkukrotnie wałowany i grabiony ale pozostały na nim dość wyraźne ślady grabi, w których moim zdaniem zbiera się więcej nasion



3) Przy zraszaczach (MP Rotator Hunter) pojawiły się takie otoczki





4) No i trochę może z innej beczki ale zraszacze zasięgiem jak widać sięgają część roślin na rabacie.



To mój pierwszy trawnik w życiu więc potrzebuję Waszego opinii. Co o tym sądzicie i czy coś trzeba/można z tym zrobić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc
anpi 18:43, 12 wrz 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
Witam!Ponieważ będziemy zakładać nawadniane trawnika,chciałabym założyć go od nowa tak jak należy.Teraz mam tam więcej różnego rodzaju chwastów niż trawy.Chociaż wiele poczytałam o zakładaniu trawników to jakoś nie mogę nakreślić sobie właściwego planu działania.Problemów jest kilka...
Palące lato wysuszyło niepodlewany trawnik w wielu miejscach i urosła dodatkowo chwastnica, niestety już się też wysiała w ogromnej ilości.
EM popryskał wszystko herbicydem Fernando Forte 300EC.Po oprysku dopiero widać jak mało właściwej trawy na tym trawniku zostało
Chciałam trochę powyrywać ręcznie tej suchej chwastnicy i wtedy odkryłam że w wielu miejscach ta trawa która pozostała ,bardzo łatwo odchodzi od podłoża a pod spodem tłuściutkie pędraczki
I teraz nie wiem czy lepiej od razu teraz zlać cały trawnik Dursbanem ,czy czymś na te pędraki ?Czy lepiej zedrzeć całą darń i dopiero zlać ,bo i tak trzeba przygotować glebę pod nowy trawnik,a jak zbiorę to może się trochę pozbędę tych nasion chwastnicy które gęsto leżą,aż zastanawiałam si czy ich nie udałoby mi się wciągnąć odkurzaczem do liści?
Proszę więc o podpowiedź co najlepiej teraz zrobić zanim przystąpię do polepszenia gleby.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Gardenarium 07:45, 13 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mitch82 napisał(a)
Witam Wszystkich serdecznie,






To mój pierwszy trawnik w życiu więc potrzebuję Waszego opinii. Co o tym sądzicie i czy coś trzeba/można z tym zrobić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc


Na razie to czekaj aż trawnik wzejdzie i jak wzejdzie. Wwtedy zobaczymy co robić.

Ja osobiście nie znoszę tych dysz i nie montujemy takich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anpi 08:22, 13 wrz 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
Tu kilka zdjęć mojego nieszczęngo trawnika.

To miejsce miedzy rabatką a donicą zaatakowane przez pędraki ,tam wszystko suche!Tam wyrywałam i darń ,a racej sama odchodziła...
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 08:39, 13 wrz 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
Myślę że to chwastnica jednostronna
Ale są też takie kępy,wszystkie suche po oprysku.

Miejscami tak to wygląda ,więc nie ma co ratować tylko muszę założyć nowy trawnik,może lepiej zerwać całą darń,to przy okazji będzie miejsce na dodatki czyli obornik ,mączkę bazaltową itd... a przy okazji wyzbieram trochę tych pędraków?A potem może przerobić gleboglezarką i wtedy tak na jakiś czas zostawić ,może ptaki pomogą... pozbyć się Bo tej chemii to wolałabym uniknąć już więcej ,bo przecież poszedł już herbicyd.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 09:01, 13 wrz 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
To drugie miejsce gdzie wybrałam z 10 pędraków (pow.ok 1m x1m)

Mam też takie miejsce gdzie trawa nie rośnie(najbardziej żółte po oprysku) , ale wiadomo tam ziemia jak popiół,nie podlewane,piaskowa,dwa świerki pijaki i pędraki też mogą tam być ,bo znalazłam w rabacie obok W tej okolicy też planuję polepszyć podłoże .Tylko zastanawiam się czy tam siać trawę (byłaby nawadniana ale czy da radę? )czy może wydzielić część i puścić po podłożu np bluszcz zimozielony?
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Gardenarium 07:38, 14 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wydzielić części trawnika i zapuścić irgę może?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dugi1989 23:38, 15 wrz 2018

Dołączył: 15 wrz 2018
Posty: 20
Witam, w zeszły piątek 7 września zasnąłem trawkę na ok 550 m2.
Wcześniej dwukrotnie randap i usunięcie ręczne wszystkich chwastow. Później nawiezienie 2,5 wanny ziemi rozwiezienie z grubsza koparka, później recznr grabienie walowanie i znów grabienie 2x. Ziemi jest od 5- do 15 cm. 5 dni przed siewem azofoska 25 kg by dostarczyć ziemi wartości odżywczej.
W piątek wysialem trawę uniwersalna firmy planta niecale 25 kg na 550 m2 (chyba trochę mnie poniosło z iloscia). Wszystko lekko zagrabione ziemia i uwalowane.
Po 3-4 dniach pierwsze igielki i radość. Codziennie podlewanie 3-4 razy lekko zraszane -30 50 minut na 550m2.

Otóż są pierwsze wzrosty ale bardzo nieregularne. Mam miejsca gdzie nic się nie dzieje - placki po 10 - 15 m2 z pojedynczymi igielkami.
Co może być przyczyną tak nieregularnego wzrostu? Boję się że za tydzień będę musiał skosic trawę A nadal będę miał placki na których nie będzie nic.

Jestem całkowitym laikiem w temacie i wszystko zrobiłem sam. Jakieś rady by to jakoś ujednolicić czy na razie czekać i lać? Miejscowo wychodzi perz ale nic z tym nie robię później bo skoczę

Dzień siewu 07.09




12.09 - 13.09



Zdjęcia z dziś 15.09 ogólnie są miejsca gdzie fajnie wszystko wschodzi oraz takie gdzie nic się nie dzieje. Czy to normalne że są takie różnicę? Jutro wstawię więcej zdjęć.


Pozdrawiam Pawel


anpi 00:24, 16 wrz 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
Gardenarium napisał(a)
Wydzielić części trawnika i zapuścić irgę może?

Myślałam Danusiu o czymś niższym ,bliżej ziemi aby też było pod tą niby ławeczką Ale chyba na razie spróbuję posiać tam trawę jak będzie nawadnianie omijając powiększone tylko obwódki wokół pni .W obwódkach może po prostu wysypię korą ...
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Dugi1989 10:39, 16 wrz 2018

Dołączył: 15 wrz 2018
Posty: 20
A oto zdjęcia z porannego podlewania. Jak widać bardzo nieregularnie to wszystko rośnie...



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies