Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Mirelli

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Mirelli

MirellaB 12:58, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Witam. Mam na imię Mirella i zakładam swój wątek z prośbą o pomoc i dobre rady w urządzaniu mojego ogrodu.
Do naszego nowo wybudowanego domu wprowadziliśmy się w listopadzie 2013 roku, a ogród urządzam od kwietnia 2014 roku.
Sama nie wiem czy moja sytuacja ogrodowa jest bardziej skomplikowana od innych czy mniej - już wyjaśniam z jakiego powodu. Na Ogrodowisko trafiłam za późno. Gdybym trafiła rok wcześniej wówczas bym mogła przedstawić cały mój ogród pusty od zaprojektowania. W tej chwili wygląda to tak: ogród urządzony w połowie z brakiem możliwości zmiany koncepcji rozmieszczenia rabat.
Przód domu zagospodarowany - urządzony (chyba nazywacie to przedogródkiem).




Strona północna zagospodarowana - urządzona.


I teraz to co najważniejsze - na rabatach do urządzenia częściowo posadzone rośliny.
Na rabatach urządzonych i do zagospodarowania popełnione błędy, wszystko odwrotnie niż wg. "Dekalogu ogrodnika" pkt. 1-4 czyli: brak konsekwencji w kolorystyce, duża liczba gatunków, rośliny sadzonek osobno - nie w grupach, mało zgrane duety roślin.
Część roślin to dla mnie pamiątki rodzinne po dziadka, od rodziców i teściów. Rabata z hortensjami to krzewy jeszcze po dziadkach i od Pana z opuszczonego domku. Część z tych posadzonych roślin ma swoją historię i bardzo bym nie chciała ich wyrzucić.

Mój plan działania w ogrodzie:
1. regeneracja trawnika
2. do obsadzenia rabata z tyłu domu
3. do poprawy skalniaczek
4. do zrobienia rabata od strony południowej- nie ma tam jeszcze ułożonej kostki, więc zostawiam na później
5. poprawa przedogródka - jeżeli w ogóle da się coś tam poprawić.

Wszystkie przedstawione przez Was ogrody są piękne, niepowtarzalne i każdy z nich ma coś w sobie. Tak jak napisała mi Tess, że muszę wiedzieć co chcę, bo wszystkiego w ogrodzie nie zmieszczę ☺. I znalazłam - ogród kolorowy o każdej porze roku. Przedstawiam go poniżej.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 13:09, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Styl ogrodu, który bardzo mi się podoba i pasuje do mnie

http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-wrzosowiskiem

http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny-rysowany-kreska

Czy uda mi się osiągnąć taki efekt na moich dwóch rabatach przy rosnących już tam roślinach....?

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć rabat, które mam do zrobienia.
Wypiszę również rośliny, które już mam tam posadzone.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 13:26, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Zdjęcia rabaty do obsadzenia z tyłu ogrodu. Na tą rabatę jest widok z tarasu

początek rabaty


środek rabaty


koniec rabaty


Widok ogólny tyle udało mi się ująć

Rabata wytyczona kamieniami faliście, ale myślę, że jest to do zmiany, żeby zachować spójność z przedogródkiem na proste krawędzie tak jak w linku do ogródka rysowanego kredką.

____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Gardenarium 13:35, 30 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Uda się tylko musisz zacząć kupować po kilka - kilkanaście sztuk roślin. Zrezygnować z kamieni na rabacie, zrobić proporcjonalne rabaty (nie za szerokie, nie za wąskie) - to tak "z grubsza" mi się nasunęło
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:37, 30 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Wytycz linie rabat, wbij kołki, otocz sznurkiem, na rabacie sadź rośliny, a resztę terenu przekop, wzbogać pod trawnik i zasiej go, dbaj, już będzie ślicznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MirellaB 13:44, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Rośliny posadzone już na rabacie:

Krzewy:
tawuła biała i różowa (nie znam fachowych nazw)
drzewko migdałków
forsycja szt 2
bez szt 3
krzew obecnie bez liści z czerwonymi gałązkami nie znam nazwy, zdjęcie poniżej

duży krzew gryczpanu (po dziadkach)
drzewko śliwo wiśnia
magnolia szt 2
budleja Dawida
mahonia
pęcherzyca
pigwa szt 2

Kwiaty:
lilie Św. Józefa
liliowce
irysy
juka
margarety 4 rodzaje
konwalie chińskie
coś takiego


Trawy:
imperata "Red Baron"
rozplanowanie piórkowa
coś takiego




____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 13:48, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Świerki nie znam nazw, zdjęcia poniżej




Na całej długości płotu posadzone iglaki.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
roma2 13:57, 30 sty 2015


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Witam serdecznie, bo ja też zaczynam. Jak zajrzała do Ciebie Danusia, to możesz być spokojna o dobre rady. Ja tam zielona, ale na moje oko to i sosenki Ci się trafiły. Będę zaglądać. I z pewnością podziwiać zmiany. Bo ja też mam duuuużo do zrobienia.
____________________
Komendówka
MirellaB 13:57, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
I rabata do zrobienia jak będzie kostka, ale przędami już zdjęcia





Prawie na całej długości płotu posadzony bluszcz, trochę winobluszcza i wiciokrzew.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 13:59, 30 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
To na razie tyle co mogę przedstawić.
Co o tym myślicie?
Pomożecie?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies