Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...

Pokaż wątki Pokaż posty

Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...

Anitka 10:07, 25 kwi 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Wiem, że cisy drogie, ale to front domu - czyli wizytówka. Warto zainwestować. Taki żywopłot będzie bardzo elegacki i do twojego domku pasować. Musi tam być coś zimozielone, bo jak rozplenice na jesień powiążesz to do maja łyso.
Te wymienione odmiany nie nadają się. Najlepszy będzie własnie ten 'Repandens' jak Ania pisze. Jam mam z niego obwódki dookoła grabów zrobione już kilka lat wcześniej i bez problemu utrzymuje je do wysokości 50 cm.
Wrzucę później zdjęcia u siebie.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
ren133 10:13, 25 kwi 2018


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Też jestem za blokami z cisa
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
nawigatorka 10:34, 25 kwi 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Polecam tez niższe odmiany choc jabi hicksi i hilli na razie utrzymuje w takich rozmiarach.
Te bloki moga być tez w innych miejscach ogrodu by oddzielać przestrzenie i nawiązywać do frontu
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Anitka 10:42, 25 kwi 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
I idąc za Asią jeszcze ponowie wcześniejszą swoją propozycje nawiązaniem takim ekranem cisowym w miejscu gdzie musisz studnie zamaskować. Tam jak najbardziej może być już hicksi i hilli. Pewnie pojawi się argument, że cisy drogi, ale naprawdę warto w nie zainwestować
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
nawigatorka 10:53, 25 kwi 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Mamę igły w ręce wiec roboczo widok z góry. Niebieskie to ławka, zielone cis, żółte sesleria.
Pierwszy obrazem ma bloki z cisa w dwoch pasach- ten na tyle wysokości ławki. Te na froncie trochę niższe

____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
makadamia 11:20, 25 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
ja bym to tak widziała:


nie wiem jakiej szerokości jest ławeczka. cis powinien mieć szerokość ok. 50 cm. Jeżeli ławeczka jest węża, to cis powinien ją otaczać z trzech stron.

Za cisem proponuję rozplenicę hameln z zawilcem jesiennym (wiosną potężna ilość cebulowych rzecz jasna).
Jeżeli szerokość tej rabatki będzie 1 metr, to wejdzie tylko jeden rząd rozplenicy (tak, jak narysowałam). Jeżeli byś ją zrobiła szerszą, to można by było posadzić rozplenice i zawilce "w kratkę", jak sławetna rabata rozchodnikowo-rozplenicowa i byłoby ładniej.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
leon60 11:54, 25 kwi 2018


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Cis i sesleria super natomiast rozplenic i zawilcow na froncie bym nie posadzila.
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Agi2006 11:56, 25 kwi 2018


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
ojej ile wpisów Serdecznie za nie dziękuję!!!!!! I proszę o cierpliwość i wytrzymałość. W między czasie zrobiłam takie zestawienie z tym co już jest.

I teraz tłumaczę. Stojąc w bramie wjazdowej po prawej stronie mamy 3 kwaterki z śś i planuję tam seslerię jesienną ( to żółte). Dalej za kwaterami jest ławeczka i tu zrobiłam szpaler z cisa po jej obu stronach a za nim rozplenice ( te brązowe plamki), gdyż są one już przy śmietniku po lewej stronie od wjazdu. Te zielone kulki to daniki, które mam już po lewej stronie i myslałam zeby je porozrzucać też przed grackami , które będą wzdłuż ogrodzenia.Mogłyby być zatopione w seslerii dla nawiązanie do tego co w kwaterach. Zywopłot z cisa powtórzyłabym przy studni i na zamknięciu zatoczki ( po lewej stronie na dole rysunku). Acha i jeszcze to jasno zielone na dole rysunku wzdłuż ogrodzenia to berberys erecta.Ale namieszałam....
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Agi2006 12:00, 25 kwi 2018


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
Ola to może zrobię tak jak Asia radzi na swoich rysunkach
Tylko nie wiem czy teraz nie za dużo tej seslerii w jednym miejscu.
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Agi2006 12:10, 25 kwi 2018


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
makadamia napisał(a)
Tych cisów nie utrzymasz w takich rozmiarach.
Jeśli dobrze pamiętam, to Toszka na półkule radziła odmianę repandens - zapewne i do takiego niskiego żywopłocika się nada.


Ten repandens dorasta do 3m szerokości a ja musiałabym trzymać ten żywopłot w ryzach czyli 40cm x 40cm...
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies