Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zaczynamy od początku :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynamy od początku :)

Piotr_ 17:54, 22 mar 2015


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Ciekawe oczko, co do roślin wodnych to Mariusz to szpec od tego działu on ci doradzi co i jak
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
kasiapelasia 17:55, 22 mar 2015


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 116
Mala_Mi napisał(a)
Kasiu, staw musisz obsadzić roślinami, bo woda szybko zrobi się zielona. Co będzie rosło w podłoży gliniastym i to w glinie tej nieurodzajnej??? Nie mam pojęcia.. ale woda bez roślin szybko zrobi się ulubionym miejscem Szreka. Popytaj Mariusza co poleca. To najlepszy fachowiec od roślin wodnych na forum http://www.ogrodowisko.pl/watek/-przyjazny-ogrod?page=


Aniu, dziękuję Ci za radę. Byłam u Mariusz i przyznam się, że z wielką nieśmiałością poprosiłam Go o jakąś radę, bo ... On jest wielki ! Jego goród to istne cudo, a ilość pracy powala na kolana. Muszę przestudiować dokładnie Jego wątek , tylko wciąż nie wiem skąd brać ten czs ? Jak Wy to wszystko ogarniacie - praca zawodowa, wielkie ogrody, OGRODOWIESKO i jeszcze zakupy, wystawy, spotkania .... łał ! Dziękuję Ci bardzo
____________________
Moje maleństwo ***Zaczynamyodpoczatku
kasiapelasia 17:56, 22 mar 2015


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 116
Piotr_ napisał(a)
Ciekawe oczko, co do roślin wodnych to Mariusz to szpec od tego działu on ci doradzi co i jak


Dzięki Piotrze
____________________
Moje maleństwo ***Zaczynamyodpoczatku
kasiapelasia 18:00, 22 mar 2015


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 116
Muszę poczekać jeszcze tydzień. Kiedy przyjedzie syn, mam nadziję objedziemy razem ogrodnictwa w poszukiwaniu roślin do oczka oraz w szczególności wysokich traw i tuj do obsadzenia chociaż częsci tereny ( przynajmniej m. Czy znacie jakieś dobre szkółki na śląsku ?
____________________
Moje maleństwo ***Zaczynamyodpoczatku
Mariusz 21:31, 22 mar 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Wysoki to ja jestem, ale wielki? Hmmm…. żona się uśmiała . Ogród mój jest w powijakach, staram się ładnie kadrować miejsca już obsadzone i pewnie dlatego dobrze wirtualnie wygląda , w całości jednak daje jeszcze dużo do życzenia , ale dziękuje za miłe słowo.

Do rzeczy. Podłoże gliniaste to żaden problem, sporo gatunków dobrze w nim rośnie, dotyczy roślin wodnych i bagiennych. Daję więcej przykładów, ale na Twoim miejscu wybrałbym kilka gatunków – strefy przybrzeżnej filtrujące, strefy toni wodnej - pływające zakorzenione na dnie - cieniujące. Można też dobrać podwodne oraz swobodnie pływające Osobiście wybrałbym zaznaczone na czarno.
Muliste, ilasto-gliniaste, piaskowo-gliniaste możesz śmiało sadzić sit rozpierzchły, skupiony, siny, można próbować sit mieczolistny, turzycę brzegową oraz jej odmianę 'Variegata' (świetna odmiana na płycizny, znosi oscylacje wody i okresowe przesuszenie podłoża), tatarak zwyczajny (idealny filtrator wody, można sadzić w kamieniach w glinie z piaskiem, w żwirku, lubi zasobne wodę w składniki odżywcze) oraz w odmianie ‘Variegata’ (ciekawe wybarwienie liści), oczeret sztyletowaty (idealny na podłoże piaszczysto-gliniaste, ilasto-gliniaste, mulisto- gliniaste, na płyciznę, trzyma się kępy)), turzyca nibyciborowata (ciekawa jasna zieleń, na płyciznę, można sadzić w kamieniach), przetacznik bobowniczek (o małych wymaganiach, aklimatyzujący się prawie wszędzie, dobry na przepływy), kosaciec żółty (dobry filtrator, można sadzić bezpośrednio w kamienie, czasem ekspansywny, ciężki w kopaniu i ograniczaniu, siewki pojawiają się wszędzie) i w odmianie ‘Variegata’ (ciekawe wybarwienie liści szczególnie wiosną) , przęstka pospolita (na dno tylko bliżej brzegu), pałka delikatna, kaczeńce, polecam tez bobrek trójlistkowy (początkowo może być z nim problem, bo preferuje on bardziej torfiaste podłoże), obcego pochodzenia pontederia sercolistna (bezpośrednio do podłoża na głębokość co najmniej 30 cm, pięknie rozrasta się i kwitnie, młode sadzonki przytrzymać na płyciźnie aby się rozrosły, opuścić głębiej na zimę), grzybieńczyk wodny (preferuje mulisto-ilaste podłoże, na dno), lilie wodne w silnych odmianach (bezpośrednio do gruntu bez koszy, zależnie od głębokości wody), marsylia czterolistna (idealna do twojego podłoża, czytaj w wątku tematycznym http://www.ogrodowisko.pl/watek/4919-marsylia-czterolistna-marsilea-quadrifolia )
Jak znajdziesz chwilkę to napisz. Jakie jest pH wody, podłoża? Jakie są strefy głębokości? Czy woda ze źródełka nie jest ciągle zimna?. Bo jeśli jest zimna to dla roślin nie za dobrze, ale glony się nie pojawią, podobnie jak przy kwaśnej wodzie, choć niektóre rośliny takiego pH nie znoszą.
http://www.ogrodowisko.pl/forum/29-wodne

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Danucha 20:26, 06 kwi 2015


Dołączył: 03 lut 2015
Posty: 414
Dziękuję serdecznie za życzenia. Wesołych Świąt
____________________
Mały ogród, ale duuużo radości
Bogdzia 20:37, 06 kwi 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Mariusz sie przyłożył i odrobił zadanie na piatkę a teraz tylko szukac i kupowac roślinki.Świeta sie kończą bedzie można spokojnie do prac ogródkowych wrócic.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mala_Mi 22:22, 18 kwi 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Niby wiem po co dwa wątki, ale się i tak pogubiłam.

Niektóre roślinki mogę ci podesłać co mi się mnożą

Mariusz to jest GOSĆ.. o wodnych wie wszytko
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
kasiapelasia 18:22, 05 maj 2015


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 116
Wiosna pochłonęła mnie bez końca Pracowałam wciąż na pierwszej działce i ... odpoczywałam na słoneczku patrząc najezioro. Uwielbiam to Tutaj niewiele się dzieje, mój entuzjazm "oklapł". Troszkę roślinek posadziliśmy, troszkę mamy zamiar kupić w sobotę w Krakowie. Oczko nas cieszy, roślinki rosną, M jeździ podlewać i cieszy się jak dziecko. Jak już zrobi się ciekawiej to wkleję jakieś foteczki.

Aniu, gdyby Twoja propozycja o nadwyżkach była aktualna to byłabym Ci bardzo wdzięczna za każdą pomoc Nie wiem tylko, jak mogłabym Ci przesłać pieniążki za przesyłkę roślinek. Może podam e-mail na który wyślesz mi nr konta i kwotę potrzebną na przesyłkę najlepiej kurierską. Kocham wszystkie roślineczki i ucieszyła by mnie każda sadzoneczka.

kasiajazwiec@gmail.com
____________________
Moje maleństwo ***Zaczynamyodpoczatku
kasiapelasia 18:32, 05 maj 2015


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 116
____________________
Moje maleństwo ***Zaczynamyodpoczatku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies