Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ciężkie pięknego początki...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ciężkie pięknego początki...

Izoldka 12:40, 06 kwi 2015


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 217
ziele napisał(a)
Przepraszam, że wtrącę swoje zdanie. Też mam kamienie na skarpie i to ułożone. Mimo niewielkich przerw między kamieniami chwasty i tak znajduja warunki do rozwoju. Będzie Ci z czasem trudno utrzymać porządek na niej; łatwo będzie chwastom a ciężko roślinom szlachetnym.


Dziękuję Aniu za rady - każda jest dla mnie bardzo cenna.
To co proponujesz? Zrezygnować z kamieni czy wyłożyć to agrowłókniną?
A może całkiem zmieć koncepcje?
____________________
Iza - Ciężkie pięknego początki
aptu 10:49, 07 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
witam, wpadam z rewizytą, jak wiesz ja też początkująca, ale jeśli mogę coś..., gdzieś na forum przeczytałam, że skalniaki nie są już modne, te kamienie są troszkę za duże - widzę, że dużo osób wysypuje żwirkiem i na pewno nie daje agrowłókniny (tu to prawie zakazane - stosowan jest tylko chwilowo pod malutkie rośliny, zanim się rozrosną i potem ściągana). Co do roślin, to nie wiem, czy chcesz utrzymać to w stylu tzw. ogrodowiskowym - bukszpany, trawy, żurawki czy masz inną wizję?
Te fioletowe to floks szydlasty? Czyli mają być roślinki zadarniające? Może więcej czegoś zimozielonego? Napisz co to za gatunki na tym zdjęciu

pozdrawiam
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 11:10, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Wpadłam z rewizytą. Piękny domek i okolica

Nie jestem specjalistką, ale osobiście do agrowłókniny nie jestem przekonana. Próbowałam ją stosować, ale nie sprawdziła się. Obecnie mam ją tylko w warzywniku w części truskawkowej

Podobają mi się te gazony. Nigdy nie byłam ich fanką, ale tutaj to bardzo fajnie wygląda

Pozdrawiam i będę zaglądała.
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Izoldka 20:07, 07 kwi 2015


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 217
Cześć Dziewczyny!
Dziękuję za wizytę

Z agrowłókniny zdecydowanie rezygnuje, bo wiecej słyszałam o niej złego niż dobrego.

Zawsze podobały mi się skalniaki i zapadła decyzja, że zrobimy go w tym miejscu - wschodnia strona domu. Mąż zamówił dzisiaj kamienie (20cm do 40cm) i 200kg żwirku do wypełnienia - mają przyjechać w czwartek.

Roślinki na skalniaku w większości to zadarniające:


1. floks szydlasty
2. zawciąg nadmorski
3. rogownica kutnerowata
4. rozchodnik kamczacki
5. kostrzewa sina
6. irga płożąca
7. małe tuje formowane w kulki.

Będzie tak?
____________________
Iza - Ciężkie pięknego początki
Psiamama 20:28, 07 kwi 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 1212
Iza może daj tam dużo zimozielonych żeby zimą nie było łyso. Taki piękny dom musi zimą też mieć piękny pychol na wejściu
____________________
Aga-Psiamama;Kulą w płot
Izoldka 20:44, 07 kwi 2015


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 217
A co by się tu nadało? Iglaki? Czy może jakaś trzmielina, bukszpan?
____________________
Iza - Ciężkie pięknego początki
Psiamama 20:58, 07 kwi 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 1212
Może tuje kulki danica, bukszpany, jakieś iglaczki karłowate może...może berberysy są takie karły kuleczki tylko w cieniu nie wybarwią się ładnie, trzmielina może być też na pniu. I pomiędzy to kwitnące okrywowe żagwin i floksy? A może jednak nie skalniak i to tak po ogrodowiskowemu obsadzić hortensjami z niewysokimi miskantami. Zimą kwiaty hortensji zostają zasuszone i zdobią a trawy na święta powiązać pięknie czerwonymi kokardami. Danusia tak robi piękne to jest Może taki pomysł spodobałby Ci się? Wiesz ze mnie to autorytet żaden ale co kilka głów to nie jedna
____________________
Aga-Psiamama;Kulą w płot
Izoldka 21:59, 07 kwi 2015


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 217
Dzięki Aga za porady.

Czytam to już chyba piąty raz... W sumie brzmi to nieźle, ale jakoś tak się zafiksowałam na tym skalniaku, że nie potrafie sobie wyobrazić jak by to inaczej mogło wyglądać.

Resztę ogrodu faktycznie planuje urządzić w ogrodowiskowym stylu, ale z przodem domu nie moge sobie inaczej poradzić - kompletnie brak mi innej wizji.

To samo dotyczy drugiej strony schodów, tej z gazonami.



A jeszcze też od frontu mam taki skrawek - na razie rosnie tu tylko cyprysik kolumnowy.




Wypadałoby, żeby to wszystko było w jednym stylu. Oj, dużo jeszcze myślenia przede mną
____________________
Iza - Ciężkie pięknego początki
Psiamama 22:36, 07 kwi 2015


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 1212
Iza no to musisz zaufać "fiksacji skalniakowej" bo podobno pierwsza myśl najlepsza A na te gazony to może jakieś iglaki płożące
____________________
Aga-Psiamama;Kulą w płot
aptu 09:20, 08 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Izoldka napisał(a)
Cześć Dziewczyny!
Dziękuję za wizytę

Z agrowłókniny zdecydowanie rezygnuje, bo wiecej słyszałam o niej złego niż dobrego.

Zawsze podobały mi się skalniaki i zapadła decyzja, że zrobimy go w tym miejscu - wschodnia strona domu. Mąż zamówił dzisiaj kamienie (20cm do 40cm) i 200kg żwirku do wypełnienia - mają przyjechać w czwartek.

Roślinki na skalniaku w większości to zadarniające:


1. floks szydlasty
2. zawciąg nadmorski
3. rogownica kutnerowata
4. rozchodnik kamczacki
5. kostrzewa sina
6. irga płożąca
7. małe tuje formowane w kulki.

Będzie tak?


Ze mnie też żaden autorytet, ale tak mi się wydaje, że trzeba tam coś zimozielonego lub np. gdzieś koło tych tuji u góry jakąś trawkę, żeby zimą zdobiła swoimi kłosami (może ta kostrzewa?), irgę dodałabym jeszcze jedną - tam nad tym drugim floksem (podobno nieparzyście się sadzi - tak gdzieś przeczytałam, poza tym będzie bardziej symetrycznie) A wiesz, że floks i rogownica już w czerwcu całkowicie przekwitną i będziesz miała tam tylko zielono. Ten rozchodnik kamczadzki jest żółty więc nie nawiązuje do żadnej innej roślinki, chyba, że taki właśnie efekt chciałaś osiągnąć. Do skalniaka bukszpany nie bardzo pasują (tak mi się wydaje) więc może jeszcze dodasz jakieś iglaki płażące, nie za duże, a z trawkami w zimie będą tworzyć ładne zestawienie. Bo tak to w zimie będzie trochę łyso, zostaną tylko tuje, ale zrobisz jak będziesz uważać w końcu to Twój ogródek. Pozdrawiam
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies