Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Grodzi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Grodzi

Grodzia 22:25, 16 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
oj prawda dobrze napisane! będę się starać ze wszystkich sił...ale czy dam radę ??? zobaczymy...chciałabym właśnie stworzyć ogród który wkomponuje się w naturę a zarazem będzie poukładany...
____________________
Ogród Grodzi
Agania 08:10, 17 cze 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Cześć...wpadam Ci trochę zamieszać i być może ukierunkować i ułatwić w przyszłości pracę nad skarpą

Skarpa jest naprawdę stroma i ciężka do pielęgnacji, będziesz po niej zjeżdżać na dooopie...wiem, bo ja mam tak samo i już nie jeden raz o mało nie wybiłam zębów zrobiłabym tutaj dwa poziomy i przejścia pomiędzy tzw..schodki

Ja mam trzy propozycje na Twoją skarpę do przemyślenia

1) wrzosowisko z trawkami i miniaturową kosodrzewiną- średnio trudna do utrzymania,
2) jałowce horyzontalne-płożące z niewysoka irgą i małymi berberysami- bezobsługowa
polecam juniperus horyzontalis
Blue Chip-niebieski
Golden Carpet- zółty
Prince of Wales-zielony
3) skalniak z miniaturowymi świerkami-takie alpinarium, ładnie to wygląda z trawkami i liliowcami Stalla de oro-dla pracowitych.
Grodzia trzymaj się zasady sadzę nie ograniczając sobie widoków, a będziesz miała ogród aż po horyzont
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
anka_ 08:29, 17 cze 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Agania napisał(a)
...
polecam juniperus horyzontalis
...
Golden Carpet- zółty
....


Cudowny, żółty dywanik.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
safikey 08:39, 17 cze 2015


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
anka_ napisał(a)


Widoki obłędne. W takim plenerze kubek porannej kawy o wschodzie słońca, ach.....


Coś jest w tym co Gosia napisała. Taka panorama to wisienka na torcie, ale tym bardziej trzeba się postarać, żeby nie zepsuć tortu (czyt. ogrodu). Potrzeba wiedzy, wytrwałości i wyobraźni, żeby stworzyć ogród, który wpisze się w te wspaniałe ramy, który nie będzie wyglądał jak sztuczny twór. Skarpa jest wyzwaniem, ale i daje ogromne możliwości.

Z ciekawością będę podziwiać kolejne etapy prac i efekty.


Przecudne widoki i nic więcej nie jestem w stanie z siebie wydobyć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
anka_ 09:28, 17 cze 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Agania napisał(a)
...
Ja mam trzy propozycje na Twoją skarpę do przemyślenia
1) wrzosowisko z trawkami i miniaturową kosodrzewiną- średnio trudna do utrzymania,
...

Tutaj podniosłabym skalę trudności ze względu na dużą stromość skarpy, a wrzosy trzeba co roku przycinać.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Agania 09:56, 17 cze 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Grodzia skarpa to nie lada wyzwanie-czeka Cię wysoki stopień trudności....trzeba to przepłaszczyć, może tak na dwa poziomy
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Grodzia 09:57, 17 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
Agania napisał(a)
Cześć...wpadam Ci trochę zamieszać i być może ukierunkować i ułatwić w przyszłości pracę nad skarpą

Skarpa jest naprawdę stroma i ciężka do pielęgnacji, będziesz po niej zjeżdżać na dooopie...wiem, bo ja mam tak samo i już nie jeden raz o mało nie wybiłam zębów zrobiłabym tutaj dwa poziomy i przejścia pomiędzy tzw..schodki

Ja mam trzy propozycje na Twoją skarpę do przemyślenia

1) wrzosowisko z trawkami i miniaturową kosodrzewiną- średnio trudna do utrzymania,
2) jałowce horyzontalne-płożące z niewysoka irgą i małymi berberysami- bezobsługowa
polecam juniperus horyzontalis
Blue Chip-niebieski
Golden Carpet- zółty
Prince of Wales-zielony
3) skalniak z miniaturowymi świerkami-takie alpinarium, ładnie to wygląda z trawkami i liliowcami Stalla de oro-dla pracowitych.
Grodzia trzymaj się zasady sadzę nie ograniczając sobie widoków, a będziesz miała ogród aż po horyzont


Dziękuje Ci bardzo za cenne rady, myślałam o zrobieniu poziomów i schodków ale obecnie ze względów finansowych nie możemy sobie na to pozwolić bo cały nasz budżet pochłania budowa domu...

Poza tym wszystkie Twoje trzy propozycję bardzo mi się podobają. a co najważniejsze to właśnie moją główną zasadą jest nie zasłonięcie sobie widoków.

Skarpa jest bardzo rozległa na długość, także mam sporo miejsca na sadzenie roślin, nie chciałabym, żeby była monotonna więc na początku zacznę od zasadzenia kącika tego najbardziej stromego jałowcami płożącymi, irgą i może jakiś berberys tam zmieszczę

następnie pomyślę o kąciku na wrzosy...
____________________
Ogród Grodzi
Grodzia 10:01, 17 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
tak w tej części jest najbardziej stroma, dlatego myślałam, żeby tutaj posadzić jałowce płożące lub irgę i żeby ładnie zadarniły tą część...myślisz, że na tak stromej skarpie nie będą rosły?

niestety w tej części nie da się nadsypać ziemi bez murku oporowego bo ziemia po pierwszej lepszej ulewie by nam zjechała, już to przerabiałam niestety jest zbyt stromo ale to na szczęście mały odcinek ogrodu więc myślę, że jakoś dam radę go obsadzić...

tylko teraz zastanawiam się czy samymi jałowcami płożącymi czy dać jeszcze irgę...ale nie chcę przesadzić...a drugi problem jak zestawić ze sobą te odmiany które mi polecacie...
____________________
Ogród Grodzi
Agania 10:55, 17 cze 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Jałowce sobie wszędzie poradzą, możesz je pogrupować kolorowymi plamami jak lubisz berberysy miniaturowe to Bagatele i Admiration, rosną kulkowo, a te o bardziej przewieszającym się pokroju i ładnych pstrokatych listeczkach to Rose Glow, Pink Atraction i Pink Queen
pojedynczych nie wsadzaj, bo popsujesz sobie efekt, min po 3 sztuki.

Możesz sobie wyszpadlować łopatą schodki i je umocnić na razie prowizorycznie, będzie Ci łatwiej się poruszać Myślałam o rozciągnięciu ziemi ze skarpy i wypłaszczeniu całości
Kiedy pierwsze zakupy?...Polecam Ci szkółkę w Krzywaczce i w Jaworniku.
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Grodzia 11:50, 17 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
Agania napisał(a)
Jałowce sobie wszędzie poradzą, możesz je pogrupować kolorowymi plamami jak lubisz berberysy miniaturowe to Bagatele i Admiration, rosną kulkowo, a te o bardziej przewieszającym się pokroju i ładnych pstrokatych listeczkach to Rose Glow, Pink Atraction i Pink Queen
pojedynczych nie wsadzaj, bo popsujesz sobie efekt, min po 3 sztuki.

Możesz sobie wyszpadlować łopatą schodki i je umocnić na razie prowizorycznie, będzie Ci łatwiej się poruszać Myślałam o rozciągnięciu ziemi ze skarpy i wypłaszczeniu całości
Kiedy pierwsze zakupy?...Polecam Ci szkółkę w Krzywaczce i w Jaworniku.


niestety ziemi nie da się rozciągnąć bo zaraz pod skarpą jest fosa która odprowadza wodę z całego otoczenia domu które jest zdrenowane, albo droga do łąki z drzewkami owocowymi oraz do warzywnika teściowej tutaj więc nie mam żadnego pola do manewru musi zostać tak jak jest...

posadzę jałowce które mi polecałyście i jakoś postaram się je fajnie pogrupować

na zakupy wyruszam wkrótce!
____________________
Ogród Grodzi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies