Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Perukowiec - Cotinus coggygria 'Royal Purple'

Pokaż wątki Pokaż posty

Perukowiec - Cotinus coggygria 'Royal Purple'

iwona1980 18:28, 18 lip 2018


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Witam serdecznie
mam perukowca o bordowych liściach,kwitł ale niestety nie ma takich peruczek,jak to niektóre okazy mają o tej porze roku.Mojej cioci też taki sam .Napiszcie od czego to zależy,bo myślę,żeby go wyrzucić.
____________________
Pozdrawiam Iwona
Gardenarium 07:14, 23 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Perukowiec nie zakwitł z powodu cięcia, gdy tniesz, nie kwitnie. Ale wtedy ma duże liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
emeraldgreen 23:29, 06 sie 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Mam problem z perukowcem purpurowym. Byłam zmuszona przesadzić okaz kilkuletni sięgający klatki piersiowej. Zrobiłam to wiosna przed rozwojem liści. Po kilku dniach temp szybko wzrosła i perukowiec ruszył z wegetacją. Niestety liście rozwinęły się tak jakby do połowy ( są ale o połowę mniejsze) od tamtej pory nic się nie zmienia, ani nie usechł (po przesadzaniu był regularnie podlewany) ani nie dał żadnych przyrostów z wyjątkiem tych małych liści. Czy on w ten sposób odchorowuje przesadzanie i ma szansę w przyszłym roku odbić normalnie czy jego los jest przesądzony? Może jakoś mu pomóc, czymś odżywić? Jutro zrobię zdjęcie​. Z góry dziękuję za pomoc. Zależy mi aby uratować tego perukowca.
emeraldgreen 14:31, 09 sie 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Dodaję zdjęcie

Toszka 20:32, 09 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To normalna reakcja na przesadzenie=uszkodzenie systemu korzeniowego, który teraz musi się odbudować. Może to trwać nawet dwa lata.
jak mu możesz pomóc? Sprawdź ph. Musi być zasadowe (a blisko widać na foto sosnę). Możesz ziemię zmieszać z potasem, który stymuluje korzenie. W razie potrzeby podniesienia ph wierzchnią warstwę ziemi zmieszaj z dolomitem. Ilość dolomitu zalezy od ph.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
emeraldgreen 22:44, 12 sie 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Dziękuję za pomoc. Sprawdzę ph aczkolwiek sosna została niedawno kupiona i rośnie w donicy (czekam na koniec września aby ją posadzić w miejsce docelowe). to że regeneracja potrwa mi nie przeszkadza, zależy mi aby krzew w ogóle przeżył. Mam resztkę ukorzeniacza może rozrobić go z wodą i podlać perukowca aby odbudował bryłę korzeniową?
Toszka 20:32, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Możesz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ZbigniewG 09:07, 14 sie 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Przy przesadzaniu i naruszeniu systemu korzeniowego krzewów które maja już liście warto okryć je np starą gęstą firanka (itp) i zraszać wodą.
Zmuszony byłem przesadzić ostatnio dwie krzewuszki i bez Eva, mimo upałów nie straciły praktycznie ani jednego listka
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 16:53, 23 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie:

W tym roku posadziłem perukowca, czy możesz mi powiedzieć jak i kiedy go przycinać, żeby był gęsty i miał piękne liście,z góry dziękuje

Perukowce ozdobne są z puszystych kwiatów, ale niektóre osoby wolą duże liście.
Wtedy należy go przycinać wiosną, na początku maja, albo pod koniec kwietnia, w zależności od przebiegu pogody. Dopowiem, że perukowce puszczają liście dość późno, więc należy obserwować czy widać na pniu zaczątki czerwonych liści.
Przycinane będą miały o wieloe większe liście, ale w zasadzie brak kwiatów.

Perukowce są zagrożone groźna chorobą grzybową o nazwie werticilloza, która atakując korzenie poraża gałązki, które usychają. Mnie w swojej praktyce ogrodniczej nie udało się utrzymać żadnego perukowca przy życiu, wszystkie padły na tę chorobę, dlatego też ich nie polecam, gdyż są krótkowieczne.


Uratowałam jednego perukowca mocno go przycinając, w zeszłym roku wyglądał bardzo ładnie, w tym sezonie już go nie ma.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wiktoriakuzik 15:30, 24 wrz 2018

Dołączył: 25 kwi 2017
Posty: 13
coli napisał(a)
Bardzo podobaja mi się perukowce, ale zastanawiam się czy nie będzie za duży do mojego malego ogrodu. Jak szybko rośnie perukowiec i ile miejsca trzeba dla niego zarezerwować? W necie są sprzeczne opinie na temat możliwosci przycinania. Podzielcie sie swoimi doswiadczeniami i oczywiscie zdjęciami Waszych okazów.

mi też sie podoba
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies