Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » To ja też poproszę o pomoc w projekcie

Pokaż wątki Pokaż posty

To ja też poproszę o pomoc w projekcie

Martajoanna1 10:25, 27 kwi 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Roślinki niektóre tak fatalnie wyglądają po zimie. Mam wrażenie że chyba przemarzły, ale nie wiem. Co do włókniny, to tak nam poradził pan od nawadniania - podobno włóknina chroni przed chwastami.
Czy lepiej kupić kilka takich samych roślin, czy lepiej różne?
____________________
V_jola 11:42, 27 kwi 2011


Dołączył: 27 mar 2011
Posty: 10
Marto- witaj w klubie rozpoczynajacych ogrodowa zabawe
Podoba mi sie twoj dom i widze, ze juz bardzo duzo zrobilas! Czy moglabys dolaczyc wymiary domu i ogrodu? Czy dobrze zrozumialam, ze glowny ogrod jest skierowany na pd-wsch? Ja tez bardzo chcialabym miec duze drzewa, ale chyba mam mniej miejsca Ale jestem bardzo ciekawa jak bedzie rozwijal sie twoj ogrod. I Danusia nie lubi agrowlokniny, bo korzenie nie maja dostepu powietrza- tego miedzy innymi dowiedzialam sie tutaj! Pozdrawiam serdecznie!
____________________
kaisog1 12:29, 27 kwi 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Marto - wejdź do ogrodu Bogdy (str. 110), zobacz co dzieje się po agrowłokniną. Bogda zdarła ją szybciej niż położyła
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Martajoanna1 13:41, 27 kwi 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Weszłam i zobaczyłam. Faktycznie wygląda to mało fajnie - czemu więc w każdym sklepie ogrodniczym mi to wciskali????
Co można dać aby chwasty tak nie zarastały?

Co do wymiarów: działka jest 38,5 metra na 26 metrów.
Dom jakieś 14x10 - jest nieregularny więc różnie.

Ogród skierowany jest raczej na pd-zachód - wg mnie północ jest bardziej za garażem (tam gdzie ten wąski pasek na rabatę).
Generalnie na działce jest pełne słońce właściwie przez cały dzień - gdzieś od 14 cień jest przed domem, a w pozostałęj części ogrodu słońce jest do późnego popołudnia.

Pani Danusia pisała o żurawkach - bardzo mi się podobają, ale czy one mogą rosnąć na słońcu?
____________________
Pwl 21:56, 27 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Cześć Marta Żurawki mogą rosnąć w słońcu jeśli mają tam żyzną i wilgotną glebę, najlepiej jest
im jednak z moich obserwacji w półcieniu. Jeśli będą w słońcu a np. gleba będzie przesuszona to
przypalą im się liście. Widzę że zadbałaś o profesjonalne nawadnianie więc chyba nie będzie tego
problemu Ogólnie i tak to rośliny które dobrze sobie radzą, w ostateczności możesz ją powiedzmy
na jesieni przekopać z całą bryłą w inne miejsce, więc w ramach testu możesz zobaczyć jak sobie
poradzi u Ciebie.

Jeśli chodzi o duże drzewa których jestem zwolennikiem to chyba najfajniejszy jest tulipanowiec.
Ma liście w świetnym jasnozielonym kolorze i oryginalnym kształcie. Wygląda bardzo szlachetnie i
okazale. Miłorzęby są też ciekawe jednak mają dość specyficzny pokrój i nie każdemu to odpowiada.
Szybko rosnące i dekoracyjne są często sadzone w angielskich ogrodach klony, polecam odmiany:

"Acer negundo Kellys Gold"

http://www.nzplantpics.com/sfeature_galleries/new_plant_photography/trees_photography_new_05_12.htm

"Acer platanoides Crimson King"

http://www.jvh-nurseries.com/language/multilingual/plants/list/list.htm
____________________
paweł
Gardenarium 23:10, 29 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Martajoanna1 napisał(a)
Co do włókniny, to tak nam poradził pan od nawadniania - podobno włóknina chroni przed chwastami.
Czy lepiej kupić kilka takich samych roślin, czy lepiej różne?


Włókninę stosuje się w pustym ogrodzie, żeby pozbyć się chwastów, odcinając im dopływ światła i w szkółkach tam, gdzie ustawia się rośliny w doniczkach.
Natomiast tam gdzie mają rosnąć - włóknina szkodzi

Sposobem pozbycia się chwastów jest dobre przygotowanie gleby przed sadzeniem, potem w razie czego systematyczne pielenie i potem już jest spokój. U mnie prawie chwasty nie rosną i nie mam włókniny ani nigdy nie miałam, nawet pod żwirem granitowym.

Lepiej zdecydowanie sadzić rośliny grupami niż kilkanaście roślin i każda inna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:13, 29 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Martajoanna1 napisał(a)
Weszłam i zobaczyłam. Faktycznie wygląda to mało fajnie - czemu więc w każdym sklepie ogrodniczym mi to wciskali????
Co można dać aby chwasty tak nie zarastały?
Pani Danusia pisała o żurawkach - bardzo mi się podobają, ale czy one mogą rosnąć na słońcu?


Sklep chce sprzedać

Zajrzyj do wątku o żurawkach, jest tam sporo linków o ich wymaganiach.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martajoanna1 23:04, 02 maj 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Proszę podpowiedzcie mi - co ile sadzić cisy Hicksii - tak aby powstał kawałkiem żywopłot.

Jeśli chcę posadzić kilka kulistych tuj (Hoseri) - myślałam o stworzeniu takiego układu jakby trzy kulki tworzyły trójkąt koło siebie - jak duże odstępu zachować między nimi?
____________________
Martajoanna1 23:26, 02 maj 2011

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Tam gdzie są zdjęcia przodu - posadzone są:
Thuja Yellow Ribon - 3 śnieguliczki, znów ta sama thuja, 3 śliwy dziecięce, thuja - trzy śnieguliczki i thuja.
Stwierdziałam, że trzeba wyjąć śnieguliczki i śliwę i zrobić tam zimozielony żywopłot - czy pasować będzie cis pośredni Hicksii.
Czy te thuje też lepiej wyjąć?

Czy jest szansa, że ostrokrzew który gubi liście po zimie odbije (przecięłam gałązkę i jest żywy)?
____________________
Gardenarium 23:38, 02 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Martajoanna1 napisał(a)
Proszę podpowiedzcie mi - co ile sadzić cisy Hicksii - tak aby powstał kawałkiem żywopłot.

Jeśli chcę posadzić kilka kulistych tuj (Hoseri) - myślałam o stworzeniu takiego układu jakby trzy kulki tworzyły trójkąt koło siebie - jak duże odstępu zachować między nimi?


To zależy od gęstości okazów. Postaw je obok siebie, żeby się stykały. Tu są wskazówki:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/483-zywoplot-strzyzony-z-cisa-taxus

Hoseri osiąga średnicę 0,4 m w wieku 10 lat, Globosa ponad 1m, Danica 0,4 m.
Trzeba je posadzić co najmniej w odległości 0,5 m.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies