Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Grzyby rosnące w ściółce z kory

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzyby rosnące w ściółce z kory

Gardenarium 09:16, 28 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam maila takiej treści:

"Mam gorącą prośbę o udzielenie mi odpowiedzi: mam nowy ogród, zrobiony w tamtym roku jesienią, przez ogrodnika. W ramach umowy dostarczył mi korę, w której teraz rośnie ogromna liczba grzybów. Czy to jest normalne?
Czy jeżeli kora jest parzona, to grzyby też w niej rosną?
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam Iza"


Moja odpowiedź:

Ja się z tym zjawiskiem nie spotkałam.
W kompostowanej korze grzyby nie występują na skutek wysokiej temp. kompostowania.
Widocznie kora nie była właściwie przygotowana. Tak myślę, ale mogę się mylić.
Czy to była kora sosnowa?

Iza:

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nie przyglądałam się i nie patrzyłam zbyt dokładnie jak ona była sypana. Ogrodnik mówi, że jest to kora parzona, ale wydaje mi się, że nie jest. Czy sosnowa? Widzę w niej duzo tak jakby kory z brzozy, takie białe w cętki. Nie wiem co mam robić dalej? Pewnie czeka mnie awantura z ogrodnikiem, ale bardziej martwi mnie to, że te grzyby rosną jak opętane i dość głębowo w ziemię wchodzą.

Moja odpowiedź:

Jak napisałaś o grzybach to pomyślałam o korze brzozowej.
Wiem, że jeśli pod trawnikiem są kawałki drewna to potem w nim rosną grzyby. W korze pewnie były zarodniki i dlatego tak uparcie rosną. Może ogrodnik niech teraz usuwa grzyby?

Iza:

Te grzyby usuwam ja sama, codziennie. jeżeli to będzie przejściowe, to będę je usuwać, mnie martwi to, że tych grzybów będzie coraz więcej. Co mam robić? usunąć korę? I chyba już jest duża szansa na to, że te zarodniki są już w glebie?


Moja odpowiedź:

Z radykalnym działaniem zawsze zdążysz. Obserwuj i czekaj, może przestaną rosnąć.
Nie miałam takiego problemu.

Kochani czy mieliście taką sytuację w ogrodzie i możecie coś poradzić Izie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena_blaz... 10:52, 28 kwi 2011

Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 10
Ja myślę, że zależy jakie grzyby. Ja parę lat temu dzięki korze miałam w ogródku smardze. To pyszne grzyby a w dodatku w Polsce chronione
olga_szopa 12:25, 28 kwi 2011


Dołączył: 30 paź 2010
Posty: 600
U mojego sąsiada po wysypaniu kory kupionej w Castoramie też urosły smardze .
____________________
Zakątek Olgi
Gardenarium 13:53, 28 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Izo, zrób zdjęcie tym grzybom i wklej je do wątku. Wtedy okaże się co to za grzyby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:58, 28 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.salamandra.sylaba.pl/magazyn/b17a04.html

To link do identyfikacji grzybów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 18:57, 28 kwi 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Trzy lata temu jak długo leżała mi kora w zimnej piwnicy po otwarciu worków zauważyłem białe grzyby, lecz po rozsypaniu w ogóle nie wyszły, może dlatego, że była włóknina pod spodem no i nie miały się gdzie zaczepić lub przyjąć.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
hanka_andrus 21:17, 28 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Kochani,nie łudźmy się! Całe nasze ogrodowisko usiane jest grzybami.Różnica jest taka,że jedne grzyby są dla nas widoczne,,bo mają kapelusze,widzimy grzybnie,inne nie.A gdyby nie one,nie byłoby przemiany materii w glebie.Oprócz grzybów są jeszcze śluzowce i porosty.Ogromna masa organizmów,do końca przez biologów nie poznanych.
Jedne są w symbiozie z naszymi nasadzeniami,inne je niszczą.Trzeba poznawać i te złe ,i te dobre stwory.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
jotka 23:23, 28 kwi 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Ja jesienią kupiłam ziemie i dostałam w prezencie



kilka już wyrzuciłam
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Gardenarium 01:06, 06 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jotka napisał(a)
Ja jesienią kupiłam ziemie i dostałam w prezencie



kilka już wyrzuciłam


To jak nic był smardz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 01:47, 06 maj 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
takie marnotrawstwo) takie smaczne grzybki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies