Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kokesz 19:12, 14 maj 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Ja mam wszystkie tulipany posadzone w doniczkach, takich płaskich po chryzantemach na Wszystkich Świętych.
Jak mi coś nie pasuje, to wyciągam całą doniczkę i wsadzam w nowe miejsce.
I żadne tulipany w razie przeprowadzki nie ucierpią
Teraz też przesadzałam w związku z wymianą ogrodzenia.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 19:18, 14 maj 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33502
Pieknie, kolorowo, landrynkowo u Ciebie Stokrotki masz na rabacie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 21:08, 14 maj 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Anda napisał(a)
Pieknie, kolorowo, landrynkowo u Ciebie Stokrotki masz na rabacie?

Dziękuję,lubię kolory
Tak, stokrotki mam na rabacie a nawet w trawniku.
Rozmnożyły mi się już w zeszłym roku, ciągle komuś rozdaję a ich coraz więcej.
Sieją się jak chwasty
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
ryska 21:11, 14 maj 2017


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11623
Piękna kolorowa wiosna, uwielbiam.
Trzymam kciuki za płot
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
anulajda 17:18, 16 maj 2017


Dołączył: 17 sty 2016
Posty: 3779
Kokesz napisał(a)
Wiosna w obiektywie...







Szczególnie te jasne z nakrapianymi bokami mi się podobają,ale wszystkie piękne są to oczywiste ))))
Znasz nazwę ich
____________________
Ania - anulajda w raju :) ***wizytówka
Kokesz 19:10, 16 maj 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
anulajda napisał(a)


Szczególnie te jasne z nakrapianymi bokami mi się podobają,ale wszystkie piękne są to oczywiste ))))
Znasz nazwę ich

Dzięki
To będą albo Mata Hari albo Del Piero
Kupiłam obie odmiany w 2015r i mam je już drugi rok, wszystkie zakwitły.

Jeszcze raz spojrzałam i jest to raczej Mata Hari kupiłam w Lid...
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
anulajda 19:25, 16 maj 2017


Dołączył: 17 sty 2016
Posty: 3779
Dzięki podobają mi się a z tego co widać to wysokość mają jak Claudia
____________________
Ania - anulajda w raju :) ***wizytówka
Kokesz 19:50, 16 maj 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
anulajda napisał(a)
Dzięki podobają mi się a z tego co widać to wysokość mają jak Claudia

Na 3 stronie są obie odmiany w zbliżeniu.
To zdjęcia z 2016r.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
BasiaLT 10:58, 23 maj 2017


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Reniu jak tam prace remontowe przy ogrodzeniu?
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
Kokesz 07:57, 19 cze 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dla wzrostu podlewa się bez sitka w okolicach korzeni. Dla zdrowotności (przeciw mszycom i innym gadom) robi się oprysk z mocno rozcieńczonej młodej gnojówki lub wyciąg ( moczy się liście mlecza kilka godzin)

Mam takie ściągawki dla różnych roslin

Gnojówka roślinna
1 kilogram świeżego ziela zalewamy 10 litrami zimnej wody, najlepiej deszczowej. Naczynie może być drewniane, kamionkowe lub plastikowe, nie wolno jednak używać naczyń metalowych. Fermentacja ziela powinna odbywać się w warunkach tlenowych, z tego względu gnojówkę musimy przynajmniej raz dziennie dokładnie wymieszać. Naczynie z preparatem przykryć należy siatką, zapobiegającą topieniu się owadów lub nawet małych ssaków, ale taką, która zapewnia swobodny przepływ powietrza. Podczas fermentacji wydzielać się będzie nieprzyjemny zapach, który można złagodzić dodając 200-400 g mączki skalnej. Cały proces fermentacji trwa w zależności od pogody około 2 do 4 tygodni (w wyższej temperaturze przebiega szybciej), a jego zakończenie można rozpoznać po klarowności preparatu, który przestaje się pienić.
Gnojówki z takich roślin jak pokrzywa, skrzyp polny, żywokost, mają największe znaczenie w nawożeniu roślin oraz zwalczaniu niektórych ich patogenów.

Wyciąg roślinny (nastój) 
Świeże lub suszone ziele zalewa się zimną wodą i zostawia na około 12-24 godziny, aż do wytworzenia lekkiej pianki. Przecedzony wyciąg najlepiej użyć tego samego dnia, gdyż po tym czasie następuje jego fermentacja - starszy niż jeden dzień wyciąg można pozostawić do całkowitego przefermentowania.

Wywar (odwar)
Świeże lub suszone zioła zalewa się zimną wodą na okres 12-24 godzin, a po tym czasie gotuje się je na słabym ogniu przez około 30 minut i pozostawia po przykryciem do wystygnięcia. Zamknięty w słoiku wywar zachowuje właściwości przez jakieś 3-4 miesiące, natomiast bez zamknięcia około tygodnia.

Napar 
Świeże lub suszone rośliny zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem jakieś 20-30 minut, aż wystygną. Napar, podobnie jak wyciąg, musimy wykorzystać jeszcze tego samego dnia.
Pokrzywa zwyczajna 
Zbiór: wiosna (od maja)-lato; zielone części bez korzeni przed kwitnieniem; zamiast świeżego ziela można użyć 100-200 g ziela suszonego.
Preparat/rozcieńczenie Działanie Stosowanie
Gnojówka nierozcieńczona przyspiesza rozkład materii organicznej polewać wielokrotnie kompost
Gnojówka 1:10-20 wzmaga wzrost roślin polewać glebę i opryskiwać rośliny w okresie wegetacji
Gnojówka 1:10-20 zapobiega chorobom grzybowym i szkodnikom polewać glebę wczesną wiosną po mrozach
Gnojówka 1:20 chlorozy, mszyce, przędziorki opryskiwać rośliny przed ruszeniem pąków
Gnojówka fermentująca 1:50 (4-5 dniowa) mszyce, tarczniki, miseczniki, przędziorki opryskiwać zwłaszcza drzewa owocowe trzykrotnie w ciągu 10 dni przed tworzeniem się pąków i kwiatów.
Wyciąg nierozcieńczony (1 kg świeżych lub 200 g suchych roślin na 10 l wody) mszyce, przędziorki opryskiwać rośliny zapobiegawczo i w czasie pojawu szkodników
Wywar 1:5 (proporcje jak dla wyciągu) chowacze łodygowe, chowacz szczypiorak opryskiwać rośliny wczesną wiosną
Napar 1:3 (proporcje jak dla wyciągu) przy zmieszaniu w 1/3 z bylicą piołunem lub wrotyczem chroni przed pachówką strąkóweczką opryskiwać rośliny co dwa tygodnie przez trzy dni podczas pojawienia się owadów
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies