Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Gardener27 18:30, 28 lip 2017


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Renatko spektakularna metamorfoza
Wiem już o jakie miejsce chodzi w Twoim ogrodzie. Powiedz mi jeszcze czy ma to być zwarty i wysoki żywopłot by odgrodzić się całkowicie od spojrzeń z chodnika czy chcesz pojedyncze sztuki niedotykające się między którymi będą prześwity ?
Na zwarte żywopłoty oczywiście polecam szmaragdy jeśli chcesz prześwity do rzadziej posadzisz i będziesz kontrolować przez cięcie.
Cisy już masz posadzone z tego co widzę, na żywopłot możesz też użyć choinę kanadyjską. Na forum też modne są świerki np. Serbskie ale ja za nimi nie przepadam.
Zapomniałbym też o żywopłotach liściastych, może taki ? np. grab, buk, berberys lub coś kwitnącego z krzewów ?
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Kokesz 18:34, 28 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Prawa strona ogródka to na razie prowizoryczny warzywnik tzn pomidory i sałata za nimi chwastowisko, które chciałabym jakoś odgrodzić, myślałam o małym żywopłocie z bukszpanu (ukorzeniam sadzonki)





Chyba wena mnie w tym roku opuściła, niby rośliny urosły, ale albo deszcz albo ślimaki mi je załatwiły, ogólnie mniej mi się podoba, niż w zeszłym roku
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 18:42, 28 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Przemku, to jest taki chodnik wewnętrzny, dostępny tylko dla posiadaczy ogródków i chciałabym tam ażurową zasłonę.
Sąsiedzi z bloku lubią sobie popatrzeć na kwiaty, przy okazji pilnują, a ja i tak siedzę albo wiszę na hamaku pod wiśnią i tu mnie osłania żywopłot z ligustra.
Generalnie ogródek jest tak dobrze zasłonięty krzewami od przechodniów, że od zewnątrz mnie w ogóle nie widać.
Bardziej zależy mi na tle dla roślin, niż na zasłonięciu ogródka.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardener27 18:48, 28 lip 2017


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Proponuję zatem zrobić mix stożków lub ostrosłupów o różnej wielkości rozrzuconych nieregularnie na rabacie. Będzie to ciekawie wyglądać i da tło roślinom. Do wyboru: cis, bukszpan lub szmaragd.
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
AsiaK_Z 18:52, 28 lip 2017


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Szopciu dobrze radzi będzie pięknie
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Kokesz 19:43, 28 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Takimi krzewami ogródki są osłonięte od przechodniów, nie ma tam zresztą wielkiego ruchu, czasem ktoś z pieskiem się przejdzie na spacer






____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 19:48, 28 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Już prawie kupiłam dwie śliwy wiśniowe na to miejsce, żeby dać trochę koloru, myślałam nawet o trzech ale chyba nie wejdą.
Czy wtedy takie stożki też by pasowały?
I czy mają być wszystkie z jednego gatunku np szmaragda, czy mogą być tuje i bukszpany?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
AsiaK_Z 20:03, 28 lip 2017


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Reniu, ja bym poszła w szmaragdy lub cisy. Z bukszpanami może być różnie
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Gardener27 20:21, 28 lip 2017


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Mało kto wie że śliwowiśnie to duże drzewa, no chyba że je będziesz ciąć. Mam u siebie 10 letni okaz, kupiony za pierwsze zarobione pieniądze. Dziś to niepozorne mogłoby się wydawać drzewko ma ponad 5 metrów wysokości i zabiera wodę i przestrzeń wszystkiemu co rośnie pod spodem.
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Kokesz 22:44, 28 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Gardener27 napisał(a)
Mało kto wie że śliwowiśnie to duże drzewa, no chyba że je będziesz ciąć. Mam u siebie 10 letni okaz, kupiony za pierwsze zarobione pieniądze. Dziś to niepozorne mogłoby się wydawać drzewko ma ponad 5 metrów wysokości i zabiera wodę i przestrzeń wszystkiemu co rośnie pod spodem.


Rosną u mnie na osiedlu, faktycznie są duże, myślałam, że szczepione na pniu, tak na ok 1,50 cm dam radę okiełznać.
A co byś proponował zamiast nich, żeby nadać trochę koloru?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies