Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wąski cienisty przedogódek

Pokaż wątki Pokaż posty

Wąski cienisty przedogódek

polowka 20:47, 18 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
stan prac na dziś:
rabata pozbawiona darni i przekopana. rozsypałam dobrą ziemię i kompost, trochę to jeszcze przemieszałam. Posadziłam kilka pierwszych roślin. Bukszpany i róża pnąca. każdej roślinie dałam pod korzenie ziemię kwiatową z worka przemieszaną z ziemią miejscową i po garści kurzaka granulowanego (pod mniejsze rośliny mniej). przemieszałam to i ustawiłam rośliny. Czy popełniam jakieś błędy kardynalne?
____________________
wąski cienisty przedogródek
alis 09:36, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Witaj, bardzo ładne te Twoje kule bukszpanowe.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Toszka 09:53, 19 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dobrze ci idzie - tak trzymaj.
Ziemie przekop po całości z nową ziemią.

Lepszy jest kompostowany obornik (mozna w ogrodniczych kupić w workach), bo świeży obornik wzbogaca ziemię w próchnicę, a granulowany jest tylko nawozem.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polowka 16:59, 19 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
Toszka napisał(a)
Dobrze ci idzie - tak trzymaj.
Ziemie przekop po całości z nową ziemią.

Lepszy jest kompostowany obornik (mozna w ogrodniczych kupić w workach), bo świeży obornik wzbogaca ziemię w próchnicę, a granulowany jest tylko nawozem.


to jest informacja! ja przekopałam ziemię z kompostem takim z worka (napisane było na worku, że materiał na kompost był wzięty z pieczarkarni...nie wiem czy to dobrze czy źle).

czyli radzisz w nogi roślinom dawać jednak kompostowany obornik zamiast granulowanego kurzaka?
w sumie kurzaka to się trochę boję bo słyszałam opowieści że ktoś sobie spalił rośliny przy niewłaściwej dawce.
____________________
wąski cienisty przedogródek
Toszka 20:19, 19 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
najlepiej by było całą rabatę przekopać z kompostem, obornikiem i mączką bazaltową. Jeśli ziemia mocno zbita, cięzka, zwarta to dobrze jest dodać sporo średniodrobnej kory. Wszystko przekopujesz. W ten sposób na długo masz wzbogaconą w próchnicę i mikro, oraz makroelementy glebę. Tak tez zapraszasz dżdżownice i stwarzasz doskonałe warunki dla rozwoju całej flory bakteryjnej twojej gleby.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polowka 22:44, 19 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
Toszka napisał(a)
najlepiej by było całą rabatę przekopać z kompostem, obornikiem i mączką bazaltową. Jeśli ziemia mocno zbita, cięzka, zwarta to dobrze jest dodać sporo średniodrobnej kory. Wszystko przekopujesz. W ten sposób na długo masz wzbogaconą w próchnicę i mikro, oraz makroelementy glebę. Tak tez zapraszasz dżdżownice i stwarzasz doskonałe warunki dla rozwoju całej flory bakteryjnej twojej gleby.


tak zrobię. rzeczywiście na części rabaty ziemia jest bardziej zwarta i ciężka. ten obornik to bydlęcy prawda? a kora taka sosnowa jak wszędzie dostępna w workach? czy ma być jakaś szczególna?

wielkie dzięki Toszka za rady!
____________________
wąski cienisty przedogródek
Toszka 23:27, 19 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, bydlęcy (jesli masz dojście to może być koński). Kora taka ze sklepu, w workach, byle nie grube kawały.
Dodam tylko, że na rabaty do ściółkowania najpiękniej (dyskretnie) wygląda drobniutka, przekompostowana kora. Do przekopywania z ziemią może być grubsza.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polowka 19:00, 20 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
zrobione. myślę, że sąsiedzi zaczynają myśleć, że oszalałam bo już 3 raz przekopuję tą rabatę.
to już mogę sadzić? jeszcze dawać każdej roślinie w nogi jakiś "deserek" czy już nie?
ta trawa jest paskudna po zimie...
____________________
wąski cienisty przedogródek
Toszka 19:20, 20 kwi 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
dodatkowo możesz dać - na start.
Czekam na cd
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polowka 22:18, 25 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
Dobra, poddaję się. Drodzy Ogrodowicze, gdzie kupuje się w okolicach W-wy porządne rośliny? podzielcie się proszę swoimi sprawdzonymi adresami (może gdzieś to już było omawiane na Ogrodowisku? albo raczej omawiane poza forum?). Mi najbliżej byłoby do wschodniej strony stolicy ale jak będzie trzeba to podjadę wszędzie, byleby już nie tracić czasu na wizyty w kolejnych składach roślinnych trupów albo luksusowych punktach, w których żeby sobie kupić paczuszkę nasion to trzeba sprzedać nerkę na czarnym rynku...Wiecie o co chodzi? z góry dziękuję!
____________________
wąski cienisty przedogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies