Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bawarka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bawarka

Kasiek 19:34, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
To, ze zmienilam podejscie do mojego ogrodu, to juz pisalam. To ze zmienilam ogrod, rowniez. I dalej to robie. Teraz, z powodow zmian klimatycznych, postanowilam rowniez cos w tym kierunku poprawic.
Chodzi oczywiscie o wode. Mamy wprawdzie pod podjazdem zapasy wodne, cos okolo 6- 10 tys litrow...I tylko raz, musialam oszczedniej podlewac ogrod, raz, bo w betonowym kontenerze, zostalo jej cos na pol metra...Wtedy tez, korzystajac z okazji, raz w przeciagu tych wielu lat, mielismy okazje by wyczyscic nasz ,,bunkier wodny,,.
W tym roku, pomyslalam sobie, ze wspomoge moj ogrod a sobie, zaoszczedze pracy z podlewaniem.
Zalozylam nowy warzywnik...Dlugo zastanawialam sie, jak to zrobic...Nie podobaja mi sie znane ,, trumienki,, Jakos nie widze w tym ulatwienia, nie odpowiada mi wysokosc...Kilkanascie cm od ziemi, to oznacza, schylanie sie ,, w polowie,, . To raczej kiepski pomysl dla naszego kregoslupa...Kopanie, odchwaszczanie, wszystko tak w pol? Nie wiem. Jakos siebie w tym widze, tym bardziej, ze robilam ,, probe generalna,, u sasiadki, wlascicielki niskich trumienek warzywniczych. Nijak mi sie to podobalo, ani w kuckach ani wpol. Ot, dziwak jestem. Ktos powie, to zrob sobie wyzsze. Taaaak...Plastikowych nie chce, drewnianych tez. Pierwszych z wiadomych powodow, drugich..Drewno. Tez jakas praca konserwujaca, po jakims tam czasie.
Posadzilam wiec swoje warzywka, w ...Rurach. Troche juz zardzewialych, starych, wysokich rurach.


Jak jeszcze troche bardziej zardzewieja, bedzie ok. I posadzilam moje warzywka w ...Lawie wulkanicznej.



____________________
Bawarka
Kasiek 19:50, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Goniu, przy okazji przypomnialo mi sie, co mialam Ci pokazac. Ten zielony worek, super do ogrodu, lekki, bardzo trwaly i skladajacy sie w szerokosc kilku cm.


Na dno powrzucalam galezie z wycietego niedawno bzu


nastepnie sporo wycietych w ogrodzie traw


kolejne pietro, to mieszanka gliny z ogrodu z popiolem z kominka



A na koniec, lawa wulkaniczna wymieszana z kompostem wlasnym.

____________________
Bawarka
hankaandrus_44 19:52, 08 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
No i efekt widać! Gołym okiem. I nikt nie zaprzeczy, że nie umiesz. Pomysł prosto z Bawarii wart upowszechnienia, tylko skąd wziąć lawę? Bo rury, to jeszcze by się znalazło, nawet adaptując stare beczki.

Kasiu, Ty jak coś wymyślisz, to zawsze I klasa! Gratuluję i kibicuję.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Kasiek 19:57, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762


Zeby nie bylo, w gline jestem bogata. Mam taka i taka i jeszcze inna...


I piekny, tlusty kompost. Dawno takiego nie mialam.


Mam tez taka lawe, dosc spora; te wykorzystam w nastepnbej kolejnosci na rabatach.


Warzywa w ten sposob posadzone, podlewalam raz, w dniu sadzenia. Lawa swietnie trzyma wigotnosc i zamierzam to wykorzystac w calym ogrodzie.
____________________
Bawarka
Kasiek 20:12, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Narazie, zanim uzyje lawy w calym ogrodzie, przykrywam nowo postajace rabaty, scieta trawa; mulczuje. Postanowilam, ze wszystkie resztki ogrodowe, wroca do ogrodu. Rowniez i ta metoda, wspomaga - miedzy innymi) zatrzymywnie wody w ogrodzie, ale o tym juz tu tyle napisano, ze ja pozwole sobie ominac ten temat.


Tutaj rury, jeszcze staly w poczekalni, na tym etapie skoncentrowalam sie na nowych nasadzeniach. Zakupione hurtem piwonie, trzeba jakos uporzadkowac...Na dzien dzisiejszy i ta rabata jest juz przykryta trawa. Chwastom mowie precz.
____________________
Bawarka
Kasiek 21:00, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
hankaandrus_44 napisał(a)
No i efekt widać! Gołym okiem. I nikt nie zaprzeczy, że nie umiesz. Pomysł prosto z Bawarii wart upowszechnienia, tylko skąd wziąć lawę? Bo rury, to jeszcze by się znalazło, nawet adaptując stare beczki.

Kasiu, Ty jak coś wymyślisz, to zawsze I klasa! Gratuluję i kibicuję.


Haniu, pochwala z usta tak madrej ogrodniczki jak Ty, cieszy podwojnie, bardzo dziekuje
Lawa jest dostepna w internecie, w sklepach ogrodniczych, w akwarystyce( jest rowniez i tu wykorzystywana). W punktach z akcesoriami do sauny i...Wiele innych.
To dosc popularny produkt, ale... jeszcze ciagle malo wykorzystywany na wieksza skale, w ogrodach.
Wiec moze zanim dalej bede chwalic lawe, napisze zdanie asekuracyjne... Zapoznaj sie z ulotka lub skorzystaj z porady....
Bawarki
____________________
Bawarka
Kasiek 21:11, 08 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Lawa w pigulce? Prosze bardzo:
- zdolnosc zatrzymywania wody
- drenaz, rowniez dla roslin doniczkowych
- zastosowanie w hydropomi (bezglebowa uprawa roslin)
- napowietrzanie
- zdolnosc utrzymywania wlasciwej struktury
- wspomaga w rozwiazaniu problemu w stagnacji wod powierzchowych
- doplyw substancji odzywczych ( mikro i makroelementow)
- wspomaga w regeneracji korzeni
- produkt wieloletniego uzytku, a co za tym idzie, ekologiczny
- oszczedny dla kieszeni

Gleby wulkaniczne, uznawane sa za najlepsze do uprawy roslin. Przyklad? Teneryfa i rosnace tam, w lawie wulkanicznej, rosliny.

I teraz rowniez w Bawarii u Bawarki
____________________
Bawarka
gosika67 21:31, 08 maj 2020


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Kasiu rury świetne, a ten worek mam podobny, Jacek kupił kiedyś tylko chyba sztywniejszy bo tak się nie składa. Kupiłam .... kupiłam 3 amanogawy. Pokażę jak posadzę, są młode.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
sylwia_slomc... 00:18, 09 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81949
Ciekawy sposób z tą lawą
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Marta1980 23:07, 12 maj 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 89
No na ten pomysł to bym nie wpadła.. Extra
____________________
Marta Na Bukowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies